12 квітня 2018 р. Справа № 818/979/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії відповідача, щодо самовільного встановлення зменшеного розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, скласти Список на ОСОБА_1 за формою згідно з Додатком 1 постанови КМ №45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, станом на 01.09.2008, відповідно до наказу МО України №377 від 28.07.2008 та 01.01.2016, відповідно до наказу МО України №44 від 27.01.2016;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008., 01.04.2012 та 01.01.2016 у строгій відповідності до Довідок складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на перерахунок пенсії, відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, проте відповідач безпідставно відмовляє йому у проведенні такого перерахунку.
Відповідач подав відзив до суду, в якому вказує, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з позовом та не надав докази наявності об'єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з виданням МО України наказів № 377 від 28.07.2008 та №44 від 27.01.2016, оскільки вони видавались на відповідний рік та в межах видатків передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України і не стосуються осіб, які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Окрім того, відповідач зазначив, що питання щодо зобов'язання головного управління здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі наказу №377 від 28.07.2008 МО України вже розглядалось у суді, а саме у справі №592/1480/14-а. Просить відмовити в задоволенні позову (а.с. 21-23).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та призначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.
05.02.2018 позивач звернувся з письмовою скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просив негайно здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, п. 5 Постанову Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, Наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 та №88 від 09.02.2017, Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, Закону України № 614-VIII від 15.07.2015 (а.с.9).
Листом від 09.02.2018 № 524/Ш-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що оскільки повідомлення відповідно до зазначеного Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до головного управління не надходило, то для проведення перерахунку пенсії, відповідно до наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44, від 09.02.2017 № 88 та від 14.02.2017 № 94 підстави відсутні (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262 є "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок).
Як передбачено Порядком, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом. Або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (ГУПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Таким чином, для перерахунку пенсії розміри окремих видів грошового забезпечення повинні змінюватися законодавчими актами.
Накази Міністрів не є складовою законодавства України, про що зазначено в рішенні Конституційного Суду України N 12рп-98 від 09.07.98.
Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, існує єдиний порядок перерахунку пенсій, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, у тому числі відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п. п. 2 п. 5 Порядку про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, № 1294 від 07.11.2007 надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови Міністерство оборони України наказом № 44 від 27.01.2016 врегулювало окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році.
При цьому, в наказі зазначено, що він прийнятий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 (зі змінами) і протокольного рішення КМ України № 3 від 20.01.2016.
Тобто, наказ Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 має індивідуальний і тимчасовий характер, а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік", він є відомчим документом і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Нових нормативних актів починаючи з 01.01.2008, які б визначали нові розміри грошового забезпечення КМ України не приймав.
Крім того, судом встановлено та підтверджено представником відповідача, що Міністерство оборони України не передавало інформації про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з виданням Наказу Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 та наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016, до Пенсійного фонду України. У свою чергу Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністерства оборони України наказу №377 від 28.07.2008 та наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016.
Оскільки з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 не є законодавчим актом, суд дійшов висновку про те, що діями відповідача права позивача не порушені, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Окрім того, суд зазначає, що позовна вимога зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008., 01.04.2012 та 01.01.2016 у строгій відповідності до Довідок складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції є передчасною, оскільки вказані довідки на час розгляду справи відповідачу не надсилались.
Відносно доводів відповідача, що питання щодо зобов'язання головного управління здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі наказу №377 від 28.07.2008 МО України вже розглядалось у суді, а саме у справі №592/1480/14-а, суд зазначає наступне.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 27.02.2014 по справі № 592/1480/14-а позовні вимоги позивача задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Зобов'язано Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 “Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України” з 12.08.2013 року та виплатити ОСОБА_1 відповідну заборгованість по пенсії згідно ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
Вказана постанова ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2014 залишена без змін (а.с. 25-26).
Як вбачається зі змісту вищевказаної постанови, предметом розгляду справи № 592/14807/14-а було зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377, в той же час предметом розгляду даної справи (№818/979/18) є:
- визнати неправомірними дії відповідача, щодо самовільного встановлення зменшеного розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, скласти Список на ОСОБА_1 за формою згідно з Додатком 1 постанови КМ №45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, станом на 01.09.2008, відповідно до наказу МО України №377 від 28.07.2008 та 01.01.2016, відповідно до наказу МО України №44 від 27.01.2016;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2008., 01.04.2012 та з 01.01.2016 у строгій відповідності до Довідок складених Сумським обласним військкоматом про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що предметом розгляду двох вказаних вище справ є різні позовні вимоги, а тому відсутні підстави для застосування ст.238 КАС України.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 90, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40009, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько