Рішення від 28.03.2018 по справі 818/35/18

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 р. Справа № 818/35/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.В. Косолап,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/35/18

за позовом Приватного акціонерного товариства "Свеський насосний завод"

до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Свеський насосний завод" (далі - позивач, ПрАТ "Свеський насосний завод") 04.01.2018 звернулося з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (діла - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області) від 20.12.2017 № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання ПрАТ "Свеський насосний завод" з податку на прибуток в загальній сумі 549114 грн., із них 366 076 грн. за основним зобов'язанням і 183038 грн. штрафні (фінансові) санкції та від 20.12.2017 № НОМЕР_2 про зменшення позивачу суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за перше півріччя 2017 року у розмірі 108088 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення товариством "Свеський насосний завод" вимог п.п. 14.1.13, п. 14.1, п. 44.1, п.п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135, п.п. 140.5.11, п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI (далі - ПК України), в результаті чого товариством занижено податок на прибуток на суму 363076 грн., у тому числі за 2016 у сумі 219238 грн., за 1 півріччя 2017 у сумі 146793 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на суму 108088 грн., у тому числі за 1 півріччя 2017 на суму 108088 грн. З такими висновками відповідача позивач не погоджується та зазначає, що наявну кредиторську заборгованість в сумі 180746,80 грн., яка існує по взаємовідносинах з ТОВ НВП "Восток" не можна вважати простроченою, оскільки строки проведення розрахунків між товариствами не сплинули, зважаючи на переривання строків позовної давності що виключає можливість ставити питання про віднесення даної кредиторської заборгованості до інших видів доходів як безнадійну заборгованість. Наявні у товариства акти звірки взаєморозрахунків станом на 2015 та 2017 роки беззаперечно свідчать про те, що між ПрАТ "Свеський насосний завод" та ТОВ НВП "Восток" вчинялись дії, які свідчать про неодноразове визнання позивачем наявної кредиторської заборгованості в сумі 180764,79 грн. перед ТОВ НВП "Восток".

Стосовно висновків відповідача щодо здійснення операції з перерахування грошових коштів на рахунок Державного агентства резерву України, які на думку ГУ ДФС у Сумській області були перераховані як компенсація за незбереження матеріальних цінностей, що знаходяться на зберіганні на суму 1218238,29 грн. позивач зазначає, що спірні правовідносини виникли із зобов'язань колишнього державного підприємства Свеський насосний завод, стосовно забезпечення накопичення та зберігання мобілізаційного резерву, які виникли на підставі номенклатури матеріальних цінностей від 18.05.1988, що підлягали накопиченню Свеським насосним заводом у 1989-1991 роках. Після корпоратизації Свеського насосного заводу та створення на його базі ПрАТ "Свеський насосний завод" частка держави, яка була у статутному фонді товариства, у встановленому порядку перейшла до приватних осіб і починаючи з 2003 державна частка у статутному товаристві відсутня. Таким чином питання щодо обов'язку подальшого зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву колишнього СРСР врегульовано не було. Використання у виробничому або господарчому процесі ПрАТ "Свеський насосний завод" матеріальних цінностей Державного агентства резерву України первинними документами не підтверджується, а тому вважати такі ТМЦ як безоплатно отримані вважати помилково.

Ухвалою від 05.01.2018 року провадження у справі за цим позовом було відкрито і призначено до судового розгляду, про що належним чином було повідомлено сторони.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнавали та підтримали заперечення на позов, викладені у відзиві ГУ ДФС у Сумській області від 23.01.2018 (а.с. 130 - 132) і зазначили, що актом перевірки встановлені порушення позивачем податкового законодавства, в результаті чого товариством занижено податок на прибуток на суму 363076 грн., у тому числі за 2016 у сумі 219238 грн., за 1 півріччя 2017 у сумі 146793 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на суму 108088 грн., у тому числі за 1 півріччя 2017 на суму 108088 грн. Надані на перевірку акти від 31.01.2014 та 30.10.2015 не можуть вважатись доказами визнання позивачем наявної перед ТОВ НВП "Восток" кредиторської заборгованості, оскільки в них не зазначено посадових осіб підприємств і підписані вони лише з однієї сторони - головним бухгалтером ПрАТ "Свеський насосний завод". Акт звірки за 01.01.2017 складений вже за межами строку позовної давності (з 28.11.2012 по 28.11.2015), відповідно не можуть бути документом, на підставі якого переривається строк позовної давності відповідно до ст. 264 ЦК України. Крім того, позивачем не збережено матеріальні цінності Державного агентства резерву України, що знаходилися на відповідальному зберіганні у зв'язку з чим вважаються безоплатно отриманими і їх вартість включається до складу доходів. У задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що в період з 17.10.2017 по 29.11.2017 ГУ ДФС у Сумській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПрАТ "Свеський насосний завод", за результатами якої 06.12.2017 складено акт № 4065/18-28-14-01/05785454/99 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Свеський насосний завод" (код ЄДРПОУ 05785454) з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2017, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2016 по 30.06.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 30.06.2017" (далі - акт перевірки № 4065/18-28-14-01/05785454/99, а.с. 20-58). В цьому акті перевірки викладені висновки про порушення позивачем вимог п.п. 14.1.13, п. 14.1, п. 44.1, п.п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135, п.п. 140.5.11, п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України, в результаті чого товариством занижено податок на прибуток на суму 363076 грн., у тому числі за 2016 у сумі 219238 грн., за 1 півріччя 2017 у сумі 146793 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на суму 108088 грн., у тому числі за 1 півріччя 2017 на суму 108088 грн.

На підставі акта перевірки 20.12.2017 відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання ПрАТ "Свеський насосний завод" з податку на прибуток в загальній сумі 549114 грн., із них 366076 грн. за основним зобов'язанням і 183038 грн. штрафні (фінансові) санкції (а.с.16-17) та № НОМЕР_2 про зменшення позивачу суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за перше півріччя 2017 року у розмірі 108088 грн. (а.с.18-19).

Між ПрАТ "Свеський насосний завод" та ТОВ НВП "Восток" був укладений договір поставки № 060212 від 06.02.2012, відповідно до якого продавець зобов'язаний поставити позивачу за договірними цінами та в узгодженій кількості продукцію (а.с. 59-61).

Факт здійснення фінансово-господарських операцій між ПрАТ "Свеський насосний завод" та ТОВ НВП "Восток" підтверджуються наступними первинними документами, що містяться в матеріалах справи:

- копіями банківських виписок від 28.11.2012, від 31.07.2012, від 14.02.2012, від 28.02.2012;

- копіями видаткових накладних № 0001526/73101 від 31.07.2012, №0000445/22301 від 20.03.2012, № 0000823/41201 від 12.04.2012, № 0001320/061902 від 21.06.2012, № 0002446/83001 від 30.08.2012;

- копіями рахунків на оплату № 020701 від 07.02.2012, № 041201 від 12.04.2012, від № 061902 від 19.06.2012, № 073101 від 31.07.2012;

- копіями товарно - транспортних накладних № 23/02-2, 1906-2, 31/07-1, 3008-1;

- копіями приймальних актів № 19 від 23.03.2012, № 28 від 12.04.2012, № 42 від 20.06.2012, № 47 від 31.07.2012, № 54 від 30.08.2012.

Відповідно до п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України, для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України, об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Відповідно до ст. 14 Кодексу, безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, а саме заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Безповоротна фінансова допомога - це: сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності.

Безоплатно надані товари, роботи, послуги: а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів; б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості; в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

Підпунктом 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Згідно ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст.257 Кодексу, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 1 ст. 261 передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Згідно ч. 1 ст. 264, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.

Згідно визначення термінів, що містяться в статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV),

бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень;

господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства;

зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди;

витрати - зменшення економічних вигод у вигляді зменшення активів або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками);

доходи - збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов'язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників);

В судовому засіданні встановлено, що позивачем на запит відповідача від 29.11.2017 № 1/05785454 для перевірки надавались акти звірки взаєморозрахунків станом на 2015 та 2017 роки, що підтверджують здійснення господарських операцій між ПрАТ "Свеський насосний завод" та ТОВ НВП "Восток" і які свідчать про неодноразове визнання позивачем наявної кредиторської заборгованості в сумі 180764,79 грн. перед ТОВ НВП "Восток".

В акті перевірки № 4065/18-28-14-01/05785454/9 (а.с. 27) зазначено, що по бухгалтерському обліку ПрАТ "Свеський насосний завод" станом на 30.07.2017 року обліковується прострочена кредиторська заборгованість по рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" в сумі 180746,80 грн., в тому числі податок на додану вартість 30127,47 грн.

Таким чином, суд вважає, наявну кредиторську заборгованість ПрАТ "Свеський насосний завод" в сумі 180746,80 грн., яка існує по взаємовідносинах з ТОВ НВП "Восток" не є простроченою, оскільки строки проведення розрахунків між товариствами не сплинули, зважаючи на переривання строків позовної давності, що виключає можливість віднесення даної кредиторської заборгованості до інших видів доходів як безнадійну заборгованість.

Згідно статті 83 ПК України, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є:

- документи, визначені цим Кодексом;

- податкова інформація;

- експертні висновки;

- судові рішення;

- податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

Згідно акту перевірки № 4065/18-28-14-01/05785454/9 контролюючий орган зробив висновок про ПрАТ "Свеський насосний завод" вимог п.п. 14.1.13, п. 14.1, п. 44.1, п.п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 ст. 140 ПК України в наслідок чого сталося заниження доходів на загальну суму 1218238 грн. через не збереження матеріальних цінностей Державного агентства резерву України, що знаходились на відповідальному зберіганні у ПрАТ "Свеський насосний завод", тому такі ТМЦ вважаються безоплатно отриманими, і; їх вартість включається до складу доходів, на підставі банківських виписок та даних Єдиного реєстру податкових накладних із яких встановлено, що у жовтні 2016 року ПрАТ "Свеський насосний завод" здійснено операцію з перерахування грошових коштів на рахунок Державного агентства резерву України, як компенсацію за не збереження матеріальних цінностей, що знаходились на відповідальному зберіганні. Ця сума коштів стягнута з підприємства позивача на підставі рішення Господарського суду м. Києва від 15.12.2015 в справі № 910/23664/15 за позовом - Державного агентства резерву України до ПрАТ "Свеський насосний завод" про відшкодування вартості матеріальних цінностей, стягнення неустойки.

Із копій судового рішення Господарського суду м. Києва від 15.12.2015 року по справі № 910/23664/15 (.а.с. 95, 96) вбачається, що ПрАТ "Свеський насосний завод" визнано зберігачем матеріальних цінностей Державного резерву на підставі Номенклатури накопичення від 18.05.1988 р. і не забезпечило збереження матеріальних цінностей, що знаходились у нього на зберіганні.

Порядок формування державного резерву врегульовано законодавчими та іншими нормативно-правовими актами України, зокрема, Законом України "Про державний матеріальний резерв" та Порядком оформлення, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97 № 1129 із змінами та доповненнями.

Згідно пункту 10 Порядку оформлення, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97 № 1129 із змінами та доповненнями, матеріальні цінності вважаються закладеними до державного резерву після підписання акту про їх приймання, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обліку. Документом, що підтверджує закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання, є Акт закладки матеріальних цінностей за формою №1. Акт про закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а також відповідні бухгалтерські документів складського обліку у ПрАТ "Свеський насосний завод" відсутні.

Використання у виробничому або господарчому процесі ПрАТ "Свеський насосний завод" матеріальних цінностей Державного агентства резерву України ніякими іншими первинними документами не підтверджується.

Наявність документів, що підтверджують сплату ПрАТ "Свеський насосний завод" суми стягнення за рішенням Господарського суду м. Києва від 15.12.2015 року по справі № 910/23664/15 в цій ситуації не можна визнавати доказом порушення позивачем податкового законодавства оскільки це є підтвердженням виконання судового рішення.

Суд вважає, що відповідач не надав суду доказів порушення податкового законодавства безпосередньо цим платником податків, не довів суду правомірності прийнятих ним рішень.

Відповідно до ст. 136 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати, які складаються із сум сплати судового збору при зверненні до суду з позовом в розмірі 9858,03 грн. і підтверджуються платіжним дорученням від 12.01.2018 № 4015 (а.с. 3).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Свеський насосний завод" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 20 грудня 2017 року № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватному акціонерному товариству "Свеський насосний завод" з податку на прибуток в загальній сумі 549114 (п'ятсот сорок дев'ять тисяч сто чотирнадцять) грн., із них 366076 грн. за основним зобов'язанням і 183038 (сто вісімдесят три тисячі тридцять вісім) грн. штрафні (фінансові) санкції.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 20 грудня 2017 року № НОМЕР_2 про зменшення Приватному акціонерному товариству "Свеський насосний завод" суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за перше півріччя 2017 року у розмірі 108088 (сто вісім тисяч вісімдесят вісім) грн.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) на користь Приватного акціонерного товариства "Свеський насосний завод" (41226, Сумська область, Ямпільський район, смт. Свеса, вул. Заводська, 1, код ЄДРПОУ 05785454) в рахунок повернення судових витрат 9858,03 грн (дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім грн. три коп.).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 02 квітня 208 року.

Суддя М.М. Шаповал