13 квітня 2018 року м. Рівне №817/812/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12 квітня 2018 року до суду надійшло клопотання відповідача щодо направлення запиту до Посольства України в США для з'ясування чи перебуває позивач на консульському обліку в США та чи набув (не набув) позивач громадянства США.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Як вбачається із клопотання, відповідач фактично просить витребувати докази з території іноземної держави в порядку ст.85 КАС України.
За приписами ст.85 КАС України, у разі, якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення про надання правової допомоги надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Із викладеної правової норми слідує, що ініціатива з приводу вчинення певних дій, визначених вказаною статтею належить суду, причому це є його дискреційними повноваженнями, тобто суд, з метою встановлення всіх обставин справи має право самостійно вирішувати чи вчиняти йому дії, визначені ст.85 КАС України, чи ні.
Таким чином, подане клопотання суд розцінює як клопотання про витребування доказів на підставі ст.80 КАС України, при цьому суд звертає увагу відповідача на таке.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 80 КАС України передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Всупереч вимогам ч.2 ст.80 КАС України у поданому позивачем клопотанні не зазначено про обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати, про заходи, яких вжив відповідач для отримання відомостей щодо перебування позивача на консульському обліку в США та чи набуття (не набуття) позивачем громадянства США самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання вказаних відомостей.
Суд наголошує, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не тільки не позбавлений можливості самостійно (через центральний орган виконавчої влади) направити запит до Посольства України в США з метою отримання вказаних відомостей, а й зобов'язаний був вчинити вказані дії з метою належного виконання покладених на нього обов'язків щодо пенсійного забезпечення позивача.
Суд також звертає увагу, що згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч.1 ст.167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановляння ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
За приписами ч.2 ст.167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що при поданні клопотання про витребування доказів позивачем не було дотримано вимог ч.2 ст.80 КАС України, воно є очевидно безпідставним, а тому на підставі ч.2 ст.167 КАС України вказане клопотання належить повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 80, 167, 243, 248, 256 КАС України, суд
Клопотання Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про направлення запиту до Посольства України в США - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Комшелюк Т.О.