Справа №204/2082/18
Провадження №3/204/864/18
іменем України
11 квітня 2018 року суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Книш А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого в.о. директора ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
Згідно з наказом генерального директора ДУ «Національне космічне агентство України» №72-к від 19 червня 2001 року ОСОБА_1 призначено на посаду директора ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки», де останній перебуває і по сьогоднішній день. Наказом генерального директора ДУ «Державне космічне агентство України» від 30 грудня 2015 року №23-кп ОСОБА_1 було призначено виконуючим обов'язки директора ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки» з залишенням у штаті підприємства за посадою директора з повним обсягом повноважень керівника установи щодо здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку із закінченням строку дії попереднього контракту та здійсненням технічної процедури з підготовки та підписання нового контракту, відповідно до норм статуту ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки».
Відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст.81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманого з офіційного сайту Міністерства юстиції України, засновником ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки» є орган державної влади - Державне космічне агентство України, керівником є директор - ОСОБА_1.
Рішенням №3 Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року затверджено «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», відповідно до якого під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Відповідно до ч.3 ст.65 ГК України керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівники цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом.
Таким чином, ОСОБА_1, займаючи посаду в.о. директора ДП «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки», є посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до ст.1, п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням та за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року № 2 така система розпочинає свою роботу в два етапи: перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище;
- другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Згідно Закону України №1975-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23 березня 2017 року, строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше продовжено до 01 травня 2017 року.
Подання декларацій на другому етапі здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Посада ОСОБА_1 не віднесена до посад осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, отже останній набув обов'язку електронного декларування з 01 січня 2017 року.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), здійсненому 16 березня 2018 року встановлено, що ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за 2016 рік лише 09 жовтня 2017 року о 15 год. 14 хв. та останній присвоєно унікальний ідентифікатор «https://public.nazk.gov.ua/declaration/1c99ae0d-6258-43ef-991d-25beb4cea3b7».
На момент складення протоколу поважних причин, через які ОСОБА_1 несвоєчасно було подано щорічну декларацію за минулий 2016 рік не встановлено. Згідно пояснення ОСОБА_1, порушення вимог фінансового контролю стало можливим через недосконале знання антикорупційного законодавства.
Разом із цим, ОСОБА_1 в порушення вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року №2, не маючи поважних причин, не виконав у встановлений законом строк (до 01 травня 2017 року) конкретний обов'язок щодо вчинення відповідних активних дій, спрямованих на подачу та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме - на подання до 01 травня 2017 року щорічної (за минулий рік, за 2016 рік) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації (за минулий рік, за 2016 рік) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 подав несвоєчасно, тобто поза строком, визначеним законом, не маючи на це поважних причин, щорічну (за минулий 2016 рік) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, її було подано лише 09 жовтня 2017 року о 15 год. 14 хв., чим ним вчинено адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, свою вину визнав.
Прокурори Мазур К.О. та Журенков Є.В. у судовому засіданні просили притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складений з дотриманням вимог чинного законодавства та в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Дослідивши докази та оцінивши їх за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, внаслідок винних дій останнього, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що узгоджуються між собою та не викликають у суду сумнівів щодо їх достовірності та об'єктивності:
- витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб щодо Державного підприємства «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки»;
- копією статуту Державного підприємства «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки»;
- копією наказу генерального директора ДУ «Національне космічне агентство України» №72-к від 19 червня 2001 року;
- копією наказу генерального директора ДУ «Державне космічне агентство України» №23-кп від 30 грудня 2015 року;
- листом Державного підприємства «Центр стандартизації ракетно-космічної техніки» від 29 березня 2018 року №17;
- витягом з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції;
- декларацією ОСОБА_1;
- витягом з АЦСК «ПриватБанк»;
- письмовими поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, згідно яких він не спростував факти викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, як особа, уповноважена на виконання функцій держави несвоєчасно подав без поважних причин щорічну (за минулий 2016 рік) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, істотність наслідків вчиненого правопорушення. За перелічених фактичних обставин, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, є адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 до доходу держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33-35, 252, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 до доходу держави судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: