12 квітня 2018 року м. Рівне №817/531/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"
доГоловного управління ДФС у Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Рівненській області
про зобов'язання вчинення певних дій,
Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі позивач РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі відповідач, ГУ ДФС у Рівненській області) про зобов'язання вчинити певні дії.
В обгрунтування позову позивач вказує, що на виконанні ОСОБА_1 примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебуває виконавче провадження № 55454973 про стягнення з РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" на підставі виконавчого листа, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.11.2017 у справі № 817/1882/16, коштів в сумі 10963993,45 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податку на додану вартість.
Позивач повідомляє, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 817/1882/16 від 05.07.2017 було стягнуто податковий борг в сумі 10963993 грн. 45 коп. станом на 31.10 2016.
Однак відповідно до Договору № 1 про організацію взаєморозрахунків від 13 червня 2017 року:
п.3. Казначейство перераховує ГУ ДКСУ у Рівненській області кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку, в сумі 14118350,81 грн. на підставі Рішення Мінфіну;
п.4. ГУ ДКСУ у Рівненській області перераховує на рахунок Департаменту фінансів РОДА 14118350,81 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню;
п.5. Департамент фінансів РОДА перераховує на рахунок Департаменту ЖКГ енергетики та енергоефективності РОДА кошти в сумі 14118350,81 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню;
п.6. Департамент ЖКГ енергетики та енергоефективності РОДА перераховує на рахунок РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" кошти в сумі 14118350,81 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню;
п.7. РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" перераховує до загального фонду державного бюджету кошти для погашення податкового боргу з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені, процентів, нарахованих на суму такого боргу).
Довідкою № 2 від 02.06.2017 про податковий борг відповідно до вимог статті 31 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік", яка видана ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, залишок податкового боргу РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" станом на 01.01.2017, який залишився непогашеним, становить 14 118 350,81 грн.
Платіжним дорученням № 1 від 23.06.2017 було перераховано на рахунок Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість кошти в сумі 14 118350,81 грн. на погашення заборгованості з податку на додану вартість, яка обліковувалась за РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" станом на 01.01.2017.
Відтак, позивач зазначає, що постанова Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 817/1882/16 від 05.07.2017 підприємством добровільно була виконана в повному обсязі ще 23 червня 2017 року.
Відповідно до п.9 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Позивач вказує, що на письмові звернення як державного виконавця, так і підприємства ГУ ДФС у Рівненській області не підтверджує факт добровільного виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 817/1882/16 до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.12.2017.
За наведеного, за змістом позовних вимог позивач просить зобов'язати ГУ ДФС у Рівненській області надіслати на адресу ОСОБА_1 примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області письмове підтвердження виконання РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" виконавчого листа у справі №817/1882/16, виданого 22.11.2017.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з п.10 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 2 ст.257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Дана адміністративна справа не відноситься до справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, що передбачені ч. 4 ст. 257 КАС України.
З урахуванням наведеного, ухвалою від 16.02.2018 відкрито провадження у даній справі та визначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. За клопотанням позивача залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (далі ВПВР УДВС ГТУЮ у Рівненській області).
Учасники справи проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження не заперечували.
Відповідач позов не визнав з підстав, наведених у відзиві на позов. В обгрунтування заперечення позовних вимог відповідач зазначив, що відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" на державного виконавця покладені обов'язки щодо встановлення обставин виконання рішення суду згідно з виконавчим документом. В провадженні ВПВР УДВС ГТУЮ у Рівненській області перебуває виконавче провадження № 55454973 від 29.12.2017 з виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 817/1882/16, виданого 22.11.2017, про стягнення коштів в сумі 10963993,45 грн. з рахунків, обслуговуючих РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податку на додану вартість.
Відповідач зазначив, що на запит державного виконавця від 18.01.2018 за № 763 ГУ ДФС у Рівненській області надано інформацію листом від 24.01.2018 № 972/9/17-00, що по виконавчому листу Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 817/1882/16 від 22.11.2017 борг відсутній.
З огляду на наведені обставини відповідач просив в позові РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" до ГУ ДФС у Рівненській області відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив від 26.03.2018, в якому зазначив, що даний позов був поданий до суду задля уникнення зайвої сплати виконавчого збору, оскільки рішення було виконано в повному обсязі ще до моменту відкриття виконавчого провадження. Однак, відповідач в своїй відповіді на запит державного виконавця не вказав, коли саме було виконане рішення суду, а це, в свою чергу, загрожує стягнення органом ДВС з підприємства виконавчого збору за виконане добровільно рішення суду. Тому, позивач просить суд зобов'язати ГУ ДФС у Рівненській області надіслати на адресу ОСОБА_1 примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області письмове підтвердження виконання РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" виконавчого листа у справі №817/1882/16, виданого 22.11.2017, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Третя особа пояснень за змістом позовних вимог суду не надавав.
З'ясувавши доводи та аргументи сторін на обгрунтування позовних вимог та заперечень проти позову, що наведені в позовній заяві, відзиві на позов та відповіді на відзив, перевіривши їх на відповідність зібраним у справі доказам та приписам закону, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з урахуванням такого.
Матеріалами справи стверджено, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 в справі № 817/1882/16 за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові МГУ ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про стягнення коштів за податковим боргом позов задоволено повністю. Стягнуто кошти у сумі 10 963 993 грн. 45 коп. з рахунків обслуговуючих Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та за рахунок готівки, що належить такому платнику податку на додану вартість (а.с.13-15).
Головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Рівненській області Дудкою І.О. 29.12.2017 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 55454973 з примусового виконання виконавчого листа № 817/1882/16, виданого 22.11.2017 Рівненським окружним адміністративним судом, про стягнення з боржника РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" коштів в сумі 10 963 993,45 грн., зазначивши стягувача - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Львові (а.с.10,11).
Постановою державного виконавця від 22.01.2018 приєднано виконавче провадження ВП № 55454973 з примусового виконання виконавчого листа № 817/1882/16 до зведеного виконавчого провадження № 40920359 (а.с.12).
Суд встановив, що 18.01.2018 за № 763 до ГУ ДФС у Рівненській області направлено запит державного виконавця по ВП № 55454973 про негайне надання інформації:
1) про сплачену суму заборгованості згідно з виконавчим листом Рівненського окружного адміністративного суду, виданого 22.11.2017 по справі № 817/1882/16;
2) про наявність (відсутність) заборгованості по вказаному виконавчому листу, оскільки боржником надано договір про організацію взаєморозрахунків від 13.06.2017, довідку № 2 від 02.06.2017 про податковий борг відповідно до вимог статті 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" та платіжне доручення № 1 від 23.06.2017 про сплату податкового боргу по ПДВ на суму 14 118 350,81 грн.;
3) за який період обліковується заборгованість РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, вказуючи період, з якої дати і по яку дату (а.с.24).
На вказаний запит державного виконавця № 763 від 18.01.2018 ГУ ДФС у Рівненській області надано відповідь від 24.01.2018 за № 972/9/17-00, якою повідомлено, що станом на 24.01.2018 обліковується заборгованість з податку на додану вартість всього 15 191 310,16 грн., в тому числі недоїмка 13 587 224,92 грн., залишок несплаченої пені 1 604 085,24 грн.
Вказаний борг з податку на додану вартість на загальну суму 15 191 310,16 грн. виник 30.01.2017.
По виконавчому листу Рівненського окружного адміністративного суду по справі №817/1882/16 про стягнення коштів у сумі 10 963 993,45 грн. з рахунків, обслуговуючих РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податку на додану вартість, борг відсутній (а.с.25).
Таким чином, відповідачем на запит державного виконавця надано вичерпну відповідь на всі поставлені запитання, у тому числі підтверджено відсутність податкового боргу за виконавчим листом від 22.11.2017 по справі № 817/1882/16.
Запит державного виконавця та відповідь відповідача долучені до позовної заяви позивачем, тобто про означені обставини позивачу на час звернення до суду відомо достеменно.
При цьому, вказуючи в позові про не підтвердження відповідачем факту добровільного виконання постанови суду у справі № 817/1882/16 до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.12.2017 на письмові звернення як державного виконавця, так і підприємства, позивач не надав суду жодного доказу, який би підтверджував зазначені обставини, у тому числі й запитів, на які не надано відповідь ГУ ДФС у Рівненській області.
Суд враховує, що права і обов'язки сторін та інших учасників виконавчого провадження передбачені статтею 19 Закону України "Про виконавче провадження" N 1404-VIII, 02.06.2016, частиною четвертою якої встановлено, що сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
З наявних у справі доказів не встановлено, що ГУ ДФС у Рівненській області є стороною чи іншим учасником виконавчого провадження ВП № 555454973.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За встановлених обставин та враховуючи, що законом встановлено обов'язок сторін чи інших учасників виконавчого провадження письмово у визначений законом строк повідомити державного виконавця про повне чи часткове виконання рішення боржником, а відповідач такого статусу у виконавчому провадженні ВП № 55454973 не має, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ГУ ДФС у Рівненській області надіслати на адресу ОСОБА_1 примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області письмове підтвердження виконання РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" виконавчого листа у справі №817/1882/16, виданого 22.11.2017. Тим більше, що таке підтвердження було надане відповідачем в листі від 24.01.2018 за № 972/9/17-00.
Щодо аргументів позивача, наведених у відповіді на відзив відповідача від 26.03.2018, про те, що даний позов поданий до суду задля уникнення зайвої сплати виконавчого збору, оскільки рішення було виконане в повному обсязі ще до моменту відкриття виконавчого провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.9 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем подано державному виконавцю договір № 1 від 13.06.2017 про організацію взаєморозрахунків, довідку № 2 від 02.06.2017 про податковий борг з податку на додану вартість "Рівнеоблводоканал" станом на 01.01.2017 на суму 14118350,81 грн., платіжне доручення № 1 від 23.06.2017 проведене банком 28.07.2017 на суму 14118350,81 грн. (а.с.16-19,20,21).
Зазначені документи повинні бути враховані державним виконавцем у виконавчому провадженні щодо стягнення з РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" податкового боргу.
При цьому суд зазначає, що будь-які відомості щодо закінчення виконавчого провадження, стягнення з боржника виконавчого збору в матеріалах справи відсутні, позивач на такі обставини не покликається, а третьою особою такі відомості суду не надавались. Відтак, як зазначив позивач, метою позову є забезпечення інтересів позивача в майбутньому в разі можливого стягнення з нього виконавчого збору.
Суд враховує, що відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право особи, яка звернулась до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували неправомірність поведінки відповідача у спірній ситуацій та свідчили б про порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов не грунтується на матеріальному законі, не відповідає встановленим обставинам справи, а тому задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В позові Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (ЄДРПОУ 03361678, м. Рівне, вул.С.Бандери,2, 33028) до Головного управління ДФС у Рівненській області (ЄДРПОУ 39394217, м. Рівне, вул. Відінська,12, 33022) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 12 квітня 2018 року.
Суддя Дорошенко Н.О.