03 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/530/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Фрідманн Н.А.,
представника позивача - Намінаса О.В.,
представника відповідача - Біленко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
16 лютого 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" (надалі - позивач або ТОВ "Єристівський ГЗК") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Полтавській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.11.2017 № 0033531207, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн. за платежем рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин за неподання до податкового органу звітності за ІІ квартал 2017 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказували, що видобуток залізної руди в ІІ кварталі 2017 року проводився лише на території кар'єру, частина якого розташована на території Горішньоплавнівської міської ради, у зв'язку з чим позивачем була складена та подана до Кременчуцької об'єднаної ДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (Горішньоплавнівське відділення) відповідна податкова декларація. Дана декларація була прийнята податковим органом, що підтверджується квитанціями 1 та 2.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник ГУ ДФС у Полтавській області в судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнавав та просив відмовити у їх задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву відповідач посилався на правомірність оскаржуваного ППР, яке ґрунтується на висновках акту ГУ ДФС у Полтавській області від 25.10.2017 № 5749/16-31-12-07-20/35713283 "Про результати камеральної (електронної) перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин ТОВ "Єристівський ГЗК" за ІІ квартал 2017 року".
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" (ТОВ "Єристівський ГЗК") (ідентифікаційний код юридичної особи 35713283) як платник податків за основним місцем обліку перебуває в Офісі великих платників ДФС.
В той же час ТОВ "Єристівський ГЗК" за неосновним місцем обліку перебуває в Кременчуцькій ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (адміністративний район 1616 та 1603), Горішньоплавнівському відділенні Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (адміністративний район 1602), Кобеляцькому відділенні Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (адміністративний район 1613) (а.с. 78).
Згідно відомостей із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 13.03.2018 № 1003729339 (а.с. 155 - 158) основним видом діяльності ТОВ "Єристівський ГЗК" є 07.10 - добування залізних руд.
Для реалізації такого виду діяльності позивачем отримано спеціальний дозвіл на користування надрами Єристівського родовища у Кременчуцькому районі - реєстраційний номер 2768 від 27.08.2002 терміном дії до 27.08.2032 (а.с. 70). У зв'язку з чим відповідно до пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України ТОВ "Єристівський ГЗК" є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
На підставі пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 розділу ІІ Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), ГУ ДФС у Полтавській області проведено камеральну (електронну) перевірку податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року ТОВ «Єристівський ГЗК».
За наслідками вказаної перевірки складено акт від 25.10.2017 № 5749/16-31-12-07-20/35713283, за результатами якого встановлено не подання означеним платником декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року.
Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 ст. 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
На підставі висновків вищезазначеного акту камеральної перевірки ГУ ДФС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.11.2017 № 0033531207 на суму штрафної санкції 170 грн.
ТОВ «Єристівський ГЗК» не погодився із вищевказаним ППР, у зв'язку із чим звернувся до адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи оцінку оскаржуваному ППР, суд виходить із такого.
Відповідно до пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - ПКУ) платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули право користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав або переоформив спеціальний дозвіл (п.252.23 ст. 252 ПК України).
Згідно п. 257.1 ст. 257 ПКУ базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Підпунктом 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 ПКУ встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, зокрема, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Тобто граничний термін подання декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року для ТОВ «Єристівський ГЗК» припадав на 09.08.2017.
За висновками вищезазначеного акту камеральної перевірки від 25.10.2017 № 5749/16-31-12-07-20/35713283 ГУ ДФС у Полтавській області встановлено не подання позивачем декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року, у зв'язку з чим останнім порушено обов'язки платника податку, визначені ст. 36 ПКУ.
ТОВ «Єристівський ГЗК» не погодився із такими висновками відповідача, надавши суду докази подання декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року, а саме копію цієї декларації (а.с. 23-35), а також квитанції 1 та 2 (а.с. 105-106, 135-136).
У графі 3 «найменування контролюючого органу, до якого подається податкова декларація» декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року (а.с. 23) ТОВ «Єристівським ГЗК» вказано Кременчуцька ОДПІ ГУ ФДС у Полтавській області (Горішньоплавніське відділення).
За змістом квитанції № 1 даний документ отримано та «збережено на центральному рівні» 04.08.2017 (а.с. 105, 135).
За змістом квитанції № 2 поданий пакет документів прийнято 04.08.2017 (а.с. 106, 136).
ГУ ДФС у Полтавській області в обґрунтування своєї позиції у письмових поясненнях (а.с. 68-69,189-190) посилалися на наступне.
Пунктом 7.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 за № 503/25280 (надалі - Порядок № 1588) передбачено, що якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.
У контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватися на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов'язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів (п. 7.3 Порядку № 1588).
ГУ ДФС у Полтавській області пояснювали, що ТОВ «Єристівський ГЗК» знаходиться на податковому обліку в головному офісі Кременчуцької ОДПІ (адміністративний район 1616, до якої відноситься Пришибська сільска рада) за неосновним місцем обліку (17 стан), як платник окремих податків.
Також ТОВ «Єристівський ГЗК» знаходиться на податковому обліку в Горішньоплавнівському відділенні Кременчуцької ОДПІ (адміністративний район 1602) за неосновним місцем обліку (17 стан), як платник окремих податків.
Відповідачем не заперечується, що позивачем за ІІ квартал 2017 року подано 04.08.2017 декларацію з рентної плати (з додатками 1-5) до Горішньоплавнівського відділення Кременчуцької ОДПІ (1602) по Єристівському родовищу, яке за адміністративно-територіальним поділом належить до Горішньоплавнівської міської ради та Дмитрівської сільської ради.
Наведене підтверджується відомостями з витягу АС «Податковий блок» щодо обробки податкової звітності (а.с. 194).
В той же час вказували, що до Кременчуцької ОДПІ (адміністративний район 1616, Пришибська сільська рада) декларація з рентної плати для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року не подавалася. Хоча звертали увагу суду, що за І квартал 2017 року ТОВ «Єристівський ГЗК» декларація з рентної плати для видобування корисних копалин до Кременчуцької ОДПІ (адміністративний район 1616) подана.
В свою чергу представник ТОВ «Єристівського ГЗК» пояснював, що Єристівське родовище як об'єкт (ділянка) надр, право користування яким набув позивач на підставі вищезгаданого спецдозволу на користування надрами, знаходиться на земельних ділянках, які перебувають у трьох різних адміністративно-територіальних одиницях - Горішньоплавнівської міської ради, Дмитрівської сільської ради, а також Пришибської сільської ради (схема поділу Єристівського родовища на а.с. 22).
За нормами абзацу першого пункту 49.2 статті 44 ПКУ (в редакції Закону від 28.12.2014 № 71-VIII із змінами, внесеними згідно із Законом від 21.12.2016 № 1797-VIII) платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
З аналізу цієї норми позивач прийшов до висновку, що дана норма є загальною для всіх платників податків, а тому ТОВ «Єристівський ГЗК» як платник рентної плати зобов'язаний подавати податкову декларацію з рентної плати за користування надрами лише у разі виникнення об'єкту оподаткування або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню.
Об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством, до якої, зокрема, належить обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною (п.п. 252.3.1 п. 252.3 ст. 252 цього ж Кодексу).
Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) (п. 252.6 ст. 256 ПКУ).
В ході судового розгляду представник позивача пояснював (а.с. 90), що на території кар'єру, частина якого розташована на території Пришибської сільської ради Кременчуцького району в ІІ кварталі 2017 року ТОВ «Єристівський ГЗК» видобуток залізної руди не проводився, внаслідок чого у позивача був відсутній об'єкт оподаткування, а також були відсутні показники, які повинні були б бути відображені в податковій декларації відповідно до вимог ст. 49 ПКУ.
Видобуток залізної руди у ІІ кварталі 2017 року проводився лише на території кар'єру, частина якого розташована на території Горішньоплавнівської міської ради. У підтвердження зазначеного в якості доказів суду надано: 1) довідку від 11.07.2017 про розподіл рентної плати за користування надрами (за руду) за ІІ квартал 2017 року в залежності від місцезнаходження дільниці надр згідно даних маркшейдерської довідки, маркшейдерські довідки за квітень, травень, червень 2017 року, програма гірничих робіт на квітень, травень, червень 2017 року (а.с. 101-103, 137-144).
Суд погоджується із доводами ТОВ «Єристівський ГЗК» про те, що подання податкової звітності при відсутності об'єкту оподаткування та відсутності показників, які підлягають декларуванню, чинною редакцією ПКУ не вимагається.
Також суд погоджується із доводами позивача про те, що спірний акт камеральної (електронної) перевірки від 25.10.2017 № 5749/16-31-12-07-20/35713283 ГУ ДФС у Полтавській області не містить тих висновків, на які посилався представник відповідача в ході судового розгляду даної позовної заяви, а саме про неподання ТОВ «Єристівський ГЗК» до Кременчуцької ОДПІ (адміністративний район 1616, Пришибська сільська рада) декларації з рентної плати для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2017 року. Натомість у цьому акті за результатом перевірки встановлено взагалі неподання позивачем означеної звітності за вказаний період (без конкретизації адміністративних районів), що не відповідає дійсним обставинам справи.
Судовим розглядом та зібраними в справі доказами в повній мірі спростовані висновки вищевказаного акту камеральної перевірки, а відтак оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 10.11.2017 № 0033531207, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 170,00 грн., є безпідставним, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при зверненні з даним позовом ТОВ «Єристівським ГЗК» сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн, а позовні вимоги задоволено в повному обсязі, то вказана сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" ( вул. Будівельників, 15, м.Горішні Плавні, Полтавська область,39802, код ЄДРПОУ 35713283 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області ( вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 10.11.2017 № 0033531207, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 170,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Єристівський гірничо - збагачувальний комбінат" ( вул. Будівельників, 15, м. Горішні Плавні, Полтавська область,39802, код ЄДРПОУ 35713283 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 грн 00 коп (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10 квітня 2018 року.
Суддя Л.О. Єресько