Справа № 234/4878/18
Провадження № 2-о/234/481/18
12 квітня 2018 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі головуючого судді: Пікалової Н.М.
за участю секретаря судового засідання: Романенко К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 234/4878/18 року за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження, -
До Краматорського міського суду Донецької області надійшла заява ОСОБА_1, заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження.
Свої вимоги заявник мотивує тим, що з 16.10.2010 року заявник перебуває у зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кіровське, в неї народилася дитина чоловічої статі - ОСОБА_2, та вона отримала медичне свідоцтво про народження. При зверненні до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питань щодо реєстрації народження дитини, їй було відмовлено, оскільки надані документи не є дійсними і не створюють правових наслідків, а також надане письмове роз'яснення № 15.13-24-2468 від 03.04.2018 р. Встановлення факту народження дитини необхідно їй для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини. В зв'язку з чим просить, встановити факт народження ОСОБА_3 - дитини чоловічої статі, який народився в м. Кіровське Донецької область Україна. Просить розглянути справу у її відсутність.
Представник заінтересованої особи Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, повісткою.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кіровське Донецької області у ДоКПМО, ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі ОСОБА_3, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № ІНФОРМАЦІЯ_1 № 586/517.
Крім того, згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_1, виданого ВРАЦС Кіровського міського управління юстиції Донецької області, ОСОБА_7 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 16.10.2010 року, актовий запис № 188.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження. Міжнародне право не забороняє державам визнавати дійсність деяких юридичних актів органів, невизнаних держав.
Ця позиція підтверджується як практикою Міжнародного Суду ООН (наприклад, винесений ним Консультативний висновок «Про юридичні наслідки тривавшої, незважаючи на резолюцію Ради Безпеки 276 (1970), присутності Південної Африки в Намібії»), так і практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) (постанова від 18.12.1996 по справі «Лоизиду проти Туреччини»).
У Консультативному висновку «Про юридичні наслідки тривавшої, незважаючи на резолюцію Ради Безпеки 276 (1970), присутності Південної Африки в Намібії» Міжнародний Суд ООН констатував; «Невизнання (суверенітету Південної Африки над територією Намібії) не повинно спричинити позбавлення населення Намібії яких би то не було переваг, одержуваних від міжнародного співробітництва. Зокрема, нелегітимність або недійсність актів Уряду Південної Африки від імені чи відносно Намібії [...] не може поширюватися на такі акти, як реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Цієї позиції дотримується і ЄСПЛ. У рішенні по справі «Кіпр проти Туреччини» від 10.05.2001 ЄСПЛ зазначив, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду ООН, розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних тим, що наводяться у цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеко від абсолютної. Для проживаючих на цій території людей життя триває. І це життя потрібно зробити більш терпимим і, вона повинна бути захищена від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживають на цій території людей всіх їх прав всякий раз, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Сам ЄСПЛ, розглядаючи питання легітимності актів Турецької Республіки Північного Кіпру (ТРПК), не визнаною світовим співтовариством як незалежної держави, у постанові від 18.12.1996 по справі «Лоизиду проти Туреччини» констатував: «міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій (невизнаної території), наприклад, реєстрацію народження, смерті та шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканцям тієї чи іншої території».
З цього випливає, що в контексті викладеного, можна зробити висновок, що міжнародне право визначає в якості критерію законності та дійсності того чи іншого акта невизнаного освіти відповідність такого акта правам та інтересам його мешканців, особливо прав, гарантованих міжнародним правом.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Заявник ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, та ОСОБА_6 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2. У ДоКПМО ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі ОСОБА_3, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 386/517 від ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, бо встановлення цього факту надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст. 10, 315, 316, 317, 319, 354 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження, - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою м. Кіровське Донецької області, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1, особи чоловічої статі - ОСОБА_3, який народився в м. Кіровське Донецької області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_1.
Записати в актовому записі про народження дитини батька дитини громадянина України, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м. Кіровське Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2.
Підставою запису відомостей про батька вказати актовий запис про шлюб № 188 від 16 жовтня 2010 року, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Донецької області.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Н.М.Пікалова