Рішення від 13.04.2018 по справі 815/352/18

Справа № 815/352/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця Мір ОСОБА_1 Реза (АДРЕСА_1, 65074) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0036051406 та №0036061406 від 11.10.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся Фізична особа - підприємець Мір ОСОБА_1 Реза (АДРЕСА_1, 65074) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0036051406 та №0036061406 від 11.10.2017 року.

В судовому засіданні 12.04.2018 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО, а висновок про виявлення в ході фактичної перевірки товарів, які не були оприбутковані позивачем, зроблений без врахування наявних у платника податків документів про їх оприбуткування, які знаходились на другому поверсі приміщення, який не був перевірений. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на встановлення порушень з боку позивача належними доказами та застосування штрафних санкцій за виявлені в ході фактичної перевірки порушення з дотриманням усіх вимог закону.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження їхніх актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

На підставі наказу Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області (далі - ГУ ДФС України в Одеській області) від 04.09.2017 року №4005 головними державними ревізорами - інспекторами відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 11.09.2017 року було проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця Мір ОСОБА_1 Реза (далі - ФОП Мір ОСОБА_1Р.) з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів.

За результатами перевірки ФОП Мір ОСОБА_1 ГУ ДФС в Одеській області, згідно п. 2.2.14 акту (довідки) про результати фактичної перевірки від 13.09.2017 року №729/15/52/РРО/НОМЕР_1, було встановлено “...порушення порядку ведення обліку товарно-матеріальних цінностей за місцем реалізації згідно додатку до акту (відомість) не оприбуткованих готівкових коштів в книзі розрахункових операцій за 01.09.2017 року (Z-звіт №160) у сумі 15915,00 грн.», у зв'язку з чим податковим органом за змістом п. 3.1 Акту перевірки було зроблено висновок про порушення ФОП Мір ОСОБА_1 п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 року №265/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями); п.2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженою Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (із змінами та доповненнями).

ГУ ДФС в Одеській області на підставі висновків Акту фактичної перевірки від 13.09.2017 року №729/15/52/РРО/НОМЕР_1 винесені податкові повідомлення-рішення: №0036051406 та №0036061406 від 11.10.2017 року про застосування штрафних санкцій за допущені вище порушення законодавства.

Позивач не погоджується з висновками Акту фактичної перевірки та прийнятими ГУ ДФС в Одеській на підставі висновків даного Акту податкових повідомлень-рішень, так як перевірка проводилась при поверхневому дослідженні всіх обставин здійснення господарської діяльності суб'єктом господарювання, за відсутності самого суб'єкта господарювання та без врахувань документів, на підставі яких здійснюється облік товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації.

Оцінюючи оскаржений акт суб'єкту владних повноважень та дії посадових осіб суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України та частково не погоджується з правомірністю застосуванням відповідачем норм матеріального права з наступних підстав.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Відповідно до ч.2 та ч.5 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність ' в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Згідно п.1.2 ст.1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Відповідно до абзацу другого пункту 2.1 зазначеного Положення господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

На підтвердження належного ведення позивачем обліку товарних запасів на за місцем їх реалізації, та на спростування встановленого перевіркою порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», представником позивача до суду надані копії документів: видаткових накладних про відпуск постачання та отримання позивачем алкогольних напоїв (а.с.56-107), які були виявлені в місці проведення їх реалізації під час проведення фактичної перевірки, розгорнуті оборотно-сальдові відомості про оприбуткування позивачем в бухгалтерському обліку цих товарів за липень-серпень 2017 року.

Вказані документи є документами суворої звітності, які є іменними та безпосередньо пов'язаними з позивачем, про їх наявність посадові особи податкового органу були повідомлені заявою позивача від 18.09.2017 року та були надані позивачем до заперечень на акт фактичної перевірки від 29.09.2017 року (а.с.35-41), в зв'язку із чим, повинні були враховуватись податковим органом, як належні та достовірні, чого зроблено не було, в зв'язку із чим, відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України, суд вважає податкове повідомлення-рішення №0036051406 від 11.10.2017 року, що не ґрунтується на фактичних обставинах справи та законі, а тому позовна вимога про визнання його протиправним та скасування підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637, оприбуткування готівки-проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Відповідно до пункту 4.2 Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 ,.Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” із змінами та доповненнями, передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Під час проведення перевірки було встановлено, що позивачем не оприбуткуванні готівкових коштів в книзі я обліку розрахункових документів на підставі фіскального звітного чека за 01.09.2017 №160 у розмірі 15915,00 грн. за 01.09.2017 року.

Вказана обставина підтверджується даними Книги обліку розрахункових операцій на РРО (а.с.159-161), згідно якої в цій книзі позивачем не проведення оприбуткування проведеної касової операції, вказаної у фіскальному чеку за 01.09.2017 року №160 на суму 15915,00 грн., що свідчить про вчинення позивачем не всіх необхідних дій для оприбуткування готівкових коштів, отриманих від реалізації товарів, робіт (послуг), а тому застосована до нього штрафна санкція підтверджена необхідними доказами та ґрунтується на нормах закону, в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.10.2017 року №0036061406 слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0036051406 від 11.10.2017 року.

3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 13.04.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.