Справа № 587/931/18
11 квітня 2018 року Сумський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Дашутіна І.В.,
за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І.,
представника позивача Чеберяк І.М.,
відповідача ОСОБА_2,
перекладача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського прикордонного загону до громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця з України та затримання з метою забезпечення примусового видворення, -
Сумський прикордонний загін звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця з України та затримання з метою забезпечення примусового видворення.
Вимоги мотивовані тим, що 01.04.2018 року прикордонним нарядом відділу прикордонної служби «Велика Писарівка» на напрямку Сподарющено (РФ) - Попівка (Україна) в районі інформаційного покажчика № 134 після здійснення незаконного перетинання державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску з Російської Федерації в Україну у складі групи осіб був виявлений та затриманий громадянин В'єтнаму ОСОБА_2.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов та викладені у ньому обставини, просив задовольнити заявлені вимоги.
Відповідач - громадянин В'єтнаму ОСОБА_2 судовому засіданні позов та викладені у ньому обставини визнав у повному обсязі.
Заслухавши представника позивача, відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 01.04.2018 року прикордонним нарядом відділу прикордонної служби «Велика Писарівка» на напрямку Сподарющено (РФ) - Попівка (Україна) в районі інформаційного покажчика № 134 після здійснення незаконного перетинання державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску з Російської Федерації в Україну у складі групи осіб був виявлений та затриманий громадянин В'єтнаму ОСОБА_2 (а.с. 7, 8).
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин В'єтнаму ОСОБА_2 знаходиться на території України без документів та законних підстав, які б надавали йому право знаходитись в Україні. Своїми діями даний громадянин вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, за що його й було притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с. 11).
За нормою ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Як роз'яснено у п. 26 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2012 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» (у редакції, викладеній в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 року № 3), примусове видворення та затримання іноземця та особи без громадянства здійснюється лише на підставі постанови адміністративного суду.
Відповідач, жодних підстав для перебування на території України у відповідності до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» не має.
Про затримання особи було повідомлено акредитовану в Україні консульську установу країни походження іноземця.
Частиною 1 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці або особи без громадянства, передаються з України відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про реадмісію» 05.06.13 ратифіковано «Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про реадмісію» (далі Угода).
Згідно із ст. 3 Угоди компетентні органи держави запитуваної Сторони приймають на запит компетентного органу держави запитуючої Сторони громадянина третьої держави або особу без громадянства, які перебувають на території держави запитуючої Сторони з порушенням законодавства цієї держави з питань в'їзду, виїзду і перебування іноземних громадян та осіб без громадянства, якщо надано докази того, що така особа: в'їхала на територію держави запитуючої Сторони безпосередньо з території держави запитуваної Сторони з порушенням законодавства держави запитуючої Сторони з питань в'їзду, виїзду і перебування іноземних громадян та осіб без громадянства.
З наведеного вбачається, що Україна, у відповідності до міжнародної Угоди має здійснювати реадмісію осіб, зокрема громадян третіх держав і осіб без громадянства, які потрапили на територію України з території Російської Федерації із порушенням встановлених законодавством норм.
02.04.2018 року Сумський прикордонний загін Державної прикордонної служби України, діючи від імені та в інтересах держави, звернувся до Сумського районного суду з тим, щоб затримати відповідача з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
02.04.2018 року судом позовні вимоги Сумського прикордонного загону були задоволені.
03.04.2018 року Сумський прикордонний загін у відповідності до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про реадмісію, встановленим порядком звернувся до Російської сторони з запитом про здійснення реадмісії відповідача.
05.04.2018 року від Російської сторони на адресу Сумського прикордонного загону надійшов лист з клопотанням про продовження здійснення процедури реадмісії відповідача строком 5 (п'ять) календарних днів.
10.04.2018 року від Російської сторони на адресу Сумського прикордонного загону надійшов лист про відмову прийняти відповідача в порядку реадмісії.
Частиною 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Таким чином, враховуючи вищевикладене встановлені наступні обставини справи, зокрема те, що відповідач законних підстав перебувати на території України не має, у останнього коштів на повернення, внесення застави немає, джерело доходу на території України, родичі відсутні, українською мовою не володіє, та те, що всі заходи відповідно до міжнародних договорів України про здійснення у відношенні відповідача реадмісії позивачем проведені.
Згідно із п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Таким чином, відповідач є нелегальним мігрантом, підстав для законного перебування на території України не має та підлягає видворенню з території України.
Положеннями ч. 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС Українистрок затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Враховуючи викладене, необхідно примусово видворити з України громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2, а також затримати громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2 з метою забезпечення його примусового видворення з території України, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 (шість) місяців.
Керуючись ч. 2 ст. 29 Конституції України, ч. 1 ст. 29, ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 5, 6, 194, 211, 217, 288, 289, 373 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Сумського прикордонного загону до громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2 про примусове видворення іноземця з України та затримання з метою забезпечення примусового видворення - задовольнити.
Примусово видворити з України громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Затримати громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою забезпечення його примусового видворення з території України, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 (шість) місяців, починаючи з часу фактичного затримання, а саме з 14 год. 30 хв. 01 квітня 2018 року.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішенняможе бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному ст. 289, пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідніположення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Дашутін