28.03.2018 Справа № 756/536/17
№756/536/17
№2-а/756/20/18
Іменем України
28 березня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Лісовенка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві, третя особа: Головне управління Національної поліції в Київській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просив визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в здійсненні перерахунку пенсії позивачу та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії. В подальшому позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, у зв'язку з чим було замінено відповідача по справі на Міністерство внутрішніх справ України, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві залучено в якості третьої особи.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, з січня 2014 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено розміри грошового забезпечення працівникам поліції, які значно перевищують раніше призначені оклади працівників органів внутрішніх справ. 29.12.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», у зв'язку з чим виникли законні підстави для перерахунку пенсії позивача. У грудні 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про надання інформації про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку раніше призначеної йому пенсії, надання відповідної довідки, проте на свою заяву отримав відмову. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству України.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації про зміну у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії позивача; зобов'язати відповідача надати Пенсійному фонду України інформацію про зміну у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії позивача; та встановити контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Від Міністерства внутрішніх справ України на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому управління просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказує, що порушення пенсійних прав з боку МВС України відсутні, оскільки ними повністю виконано вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, повідомлено Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників поліції, зокрема, і щодо позивача.
Третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві явку свого представника у судове засідання не забезпечила, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У листопаді 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням деяких видів грошового забезпечення поліцейських. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 28.11.2016 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку.
05.12.2016 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою, в якій просив відповідача надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві відомості про підстави проведення перерахунку його пенсії.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Водночас, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Нормами Порядку № 45 визначено чітку процедуру перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: - МВС України повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; - Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх ліквідаційним комісіям УМВС (ГУМВС), які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - ліквідаційні комісії УМВС (ГУМВС) на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З наведеного випливає, що обов'язок надання довідки щодо конкретних розмірів складових грошового забезпечення у даному випадку покладений на територіальний підрозділ органів внутрішніх справ, з якого позивача було звільнено зі служби, після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення відповідача про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників міліції.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України. Разом з тим, доказів надходження відповідного реагування від Головного управління Пенсійного фонду України до Міністерства внутрішніх справ України матеріали справи не містять. Також відсутні докази звернення позивача до Міністерства внутрішніх справ України з приводу надання відповідної довідки.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання бездіяльності відповідача та зобов'язання його вчинити дії, оскільки останнім виконано вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, повідомлено Пенсійний Фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, в тому числі позивачу, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З викладеного, керуючись ст.ст. 77, 139, 241-246, 250 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 22869069), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М.Ю. Тітов