Рішення від 12.04.2018 по справі 826/13311/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 квітня 2018 року № 826/13311/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «КЛОВ»

до проОфісу великих платників податків ДФС визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0003204108 від 24.07.2017р.,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КЛОВ» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0003204108 від 24.07.2017р.

Ухвалою суду від 20.10.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 22.03.2018р. суд по справі перейшов в спрощене провадження.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення, оскільки не з вини позивача відбулась несвоєчасна реєстрація податкових накладних.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.

Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛОВ» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 24.05.2016р. по 22.06.2016р. за результатами якої 05.07.2017р. складено акт №1567/28-10-41-08/31111564 (далі по тексту - Акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення п. 201.10 статті 201 ПК України, а саме: порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 1 333 264,17грн.

На підставі встановленого порушення, відповідачем 24.07.2017р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0003204108, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 133 326,43грн.

В порядку адміністративного оскарження, податкове повідомлення - рішення №0003204108 від 24.07.2017р. залишено без змін.

Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «КЛОВ» були подані до реєстрації наступні податкові накладні: №771 від 25.05.2016р., №777 від 30.05.2016р., №729 від 26.05.2016р., №685 від 27.05.2016р., №733 від 27.05.2016р., №684 від 25.05.2016р., №79 від 01.06.2016р., №6 від 01.06.2016р., №2 від 02.06.2016р., №3 від 06.06.2016р., №735 від 31.05.2016р., №131 від 30.05.2016р., №758 від 30.05.2016р., №700 від 30.05.2016р., №737 від 31.05.2016р., №720 від 24.05.2016р., №736 від 31.05.2016р., №726 від 25.05.2016р., №683 від 24.05.2016р., №701 від 26.05.2016р., які були зареєстровані 22.06.2016р., тобто із затримкою до 15 календарних днів після їх складання.

З цих підстав, відповідачем встановлено, що ТОВ «КЛОВ», в порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 133 326,43грн., у тому числі: з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 133 326,43грн.

Відповідно до п. 120-1.1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Разом із тим, вирішуючи даний спір, суд враховує пояснення представника позивача, що з 03.06.2016р. директор ТОВ «КЛОВ» ОСОБА_1 втратив можливість здійснювати реєстрацію податкових накладних в електронному реєстрі, причиною недотримання строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі є вчинення рейдерського нападу на підприємство, що призвело до незаконної зміни директора та учасника підприємства, перереєстрації цифрового підпису на ім'я новопризначеного директора.

02 червня 2016 року в результаті рейдерського захоплення ТОВ «КЛОВ», незаконно призначений та внесений до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань директор ОСОБА_2 отримав в Центрі сертифікації ключів новий сертифікат відкритого ключа, чим позбавив ОСОБА_1 здійснювати подання в електронному вигляді податкових документів TOB «КЛOB» до ДПС. Оскільки, згідно пп. 5.1. Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом ДПІ України від 10.04.2008 р. № 233 встановлено, що для подання податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен мати в тому числі чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності в паперовому вигляді.

Законодавчими нормами іншої можливості реєстрації податкових накладних для платника не передбачено, відтак, як зазначив представник TOB «КЛOB», останній був позбавлений можливості зареєструвати зазначені вище податкові накладні вчасно.

По факту вказаного рейдерського нападу на TOB «КЛOB» 03 червня 2016 року учасником TOB «KЛOB» ОСОБА_3 було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органів поліції. В результаті чого, Шевченківським управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві були внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженні №12016100100006947 від 03.06.2016р. за ознаками злочину (кримінального правопорушення), передбаченого ч. 2 ст. 206-2 КК України.

На підставі викладеного, листом від 06.06.2016р. №45/16 ТОВ «КЛОВ» просило ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві вжити заходи щодо блокування реєстрації податкових накладних та усіх поточних рахунків підприємства.

В подальшому, 09.06.2016р. між позивачем та ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві укладено Договір №090620161 про визнання електронних документів.

Так, позивачем 14.06.2016р. та 15.06.2016р. були подані на реєстрацію наступні податкові накладні: №771 від 25.05.2016р., №777 від 30.05.2016р., №729 від 26.05.2016р., №685 від 27.05.2016р., №684 від 25.05.2016р., №735 від 31.05.2016р., №758 від 30.05.2016р., №700 від 30.05.2016р., №737 від 31.05.2016р., №720 від 24.05.2016р., №736 від 31.05.2016р., №726 від 25.05.2016р., №683 від 24.05.2016р., №701 від 26.05.2016р., однак, як вбачається з квитанцій №1 вони не біли прийняті, у зв'язку з виявленою помилкою: «Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки».

Листом від 15.06.2016р. №15/06-5 ТОВ «КЛОВ» звернулось до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві з заявою, в якій просило повідомити про підстави відмови у прийнятті зазначених вище податкових накладних.

Головне управління ДФС у м. Києві листом від 30.06.2016р. №14530/10/26-15-08-04-14 повідомило позивача, що не має можливості ідентифікувати причини відмови у прийнятті податкових накладних ТОВ «КЛОВ», та повідомило, що зазначені податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 22 червня 2016 року.

Отже, 14 та 15 червня 2016 року, надіслані ТОВ «КЛОВ» до реєстру податкові накладні зареєстровані не були, з огляду на помилку.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Вирішуючи даний спір, судом встановлено, що позивач під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкових накладних у термін до 15 днів в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте з незалежних від нього причин вказані накладні зареєстровані органом ДФС не були з підстав: «виявлені помилки: Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причини помилки».

Однак, судом встановлено, що, по-перше, виявлені помилки не є належною правою підставою для відмови у реєстрації податкових накладних згідно вимог Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, по-друге, обставини, за яких неприйняті податкові накладні не мали місця.

22 червня 2016 року в Єдиному реєстрі податкових накладних без виникнення будь-яких помилок зареєстровано податкові накладні, визначені відповідачем в акті перевірки як такі, що зареєстровані з порушенням встановленого ст. 201 Податкового кодексу України терміну реєстрації.

Також суд зазначає, що можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України, лише за наявності його вини.

Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі №815/2745/17.

Судом під час розгляду справи не було встановлено вини ТОВ «КЛОВ» в несвоєчасній реєстрації податкових накладних.

Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій у розмірі 133 326,43грн. є неправомірним.

Отже, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛОВ».

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням норм ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3599,91грн. з бюджетних асигнувань Офісу великих платників Державної фіскальної служби.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛОВ» (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/7, офіс 505, код ЄДРПОУ 31111564) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків ДФС №0003204108 від 24.07.2017р.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛОВ» (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/7, офіс 505, код ЄДРПОУ 31111564) здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3599,91грн. (три тисячі п'ятсот дев'яносто дев'ять гривень, 91 копійок) з бюджетних асигнувань Офісу великих платників Державної фіскальної служби.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін