Рішення від 12.04.2018 по справі 803/216/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/216/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції ", від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та довідки від 04.05.2017 року № 1308 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з суми місячного грошового забезпечення, яка включає посадовий оклад у розмірі 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням у розмірі 2200,00 грн., надбавку за стаж служби в розмірі 35 % у розмірі 1785,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % у розмірі 435,00 грн., які зазначені у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 року № 1308, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівник поліції відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та з включенням до суми грошового забезпечення: щомісячної надбавки за роботу в УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу у розмірі 1450,00 грн., надбавки 50 % (посадового окладу і окладу за спеціальним званням) за особливі умови служби у розмірі 2550,00 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 19 % у розмірі 551,00 грн. та премії у розмірі 24 % грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років) у розмірі 2849,04 грн., що входять до розрахунку пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому має право на здійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". 04.05.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області направила до відповідача довідку № 1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2016 року. На заяву позивача про перерахунок пенсії відповідач листом від 27.06.2017 року повідомив, що в ході попередньої правової оцінки виданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та наявні в матеріалах пенсійних справ розрахунки вислуги років встановлено розбіжності при визначенні розмірів надбавок за стаж роботи в поліції, а тому з метою недопущення незаконних та необґрунтованих видатків ГУ ПФУ у Волинській області направлено повідомлення Ліквідаційній комісії УМВС України у Волинській області щодо необхідності перегляду виданих довідко та приведення їх змісту у відповідність до законодавства. Крім того, повідомлено позивача про те, що перерахунок та виплата пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії вважає протиправною. Також позивач вказує на те, що при проведенні перерахунку його пенсії повинні враховуватись додаткові види грошового забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті та у довідці від 18.03.2008 року № 323 та виплачувались позивачу на час виходу на пенсію.

Ухвалою суду від 14.02.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що висновок позивача про відмову ГУ ПФУ у Волинській області у проведенні перерахунку його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не відповідає дійсності, оскільки відповідачем у листі позивачу роз'яснено, що для перерахунку пенсії необхідне виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, всі дії, передбачені чинним законодавством, управлінням вчинені. Крім того, вказує на те, що надбавки, передбачені грошовим атестатом позивача, до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включались, оскільки вони не стосуються поліцейських та їм не виплачувались станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а тому такі додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії не враховуються. Також у відзиві представник ГУ ПФУ у Волинській області вказує на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений статтею 122 КАС України. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 28.02.2018 року визнано типовою адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, зупинено провадження в даній типовій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

Ухвалою суду від 30.03.2018 року поновлено провадження у даній справі.

16.03.2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява, в якій останній просить зобов'язати відповідача надати для вивчення та розгляду в суді достовірну, оновлену довідку з усуненням розбіжностей та складовими оновленого розміру грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням змісту наданого повідомлення за № 326/Р-01 від 27.06.2017 року. Суд не вбачає підстав для задоволення вказаної заяви, оскільки будь-яких доказів про те, що довідка від 04.05.2017 року № 1308 про розмір грошового забезпечення позивача є нечинною матеріали справи не містять. Крім того, у листі від 27.06.2017 року № 326/Р-01 не зазначено про те, що саме довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 04.05.2017 року № 1308 містить розбіжності, а лише вказано загальну інформацію щодо здійснення підготовчих заходів для проведення перерахунків розмірів призначених пенсій колишнім працівникам міліції, виходячи із умов оплати та сум грошового забезпечення поліції. Також у листі від 20.07.2017 року №7/382 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області повідомила позивача про те, що довідка за № 1308 була направлена до ГУ ПФУ у Волинській області 04.05.2017 року та до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області не поверталася.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 11), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.

04.05.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою начальник Маневицького відділення УБОЗ УМВС/начальник сектору становить: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1785,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн., премія (2,54%) - 185,93 грн., а всього - 7505,93 грн. (а.с.16).

Листами від 27.06.2017 року № 7/262 та від 20.07.2017 року № 7/382 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області повідомила ОСОБА_1 про те, що оформлена довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1308 направлена до ГУ ПФУ у Волинській області. Крім того, роз'яснено позивачу про те, що до довідки від 04.05.2017 року №1308 були включені види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ України у середньому за грудень 2015 року по вказаній посаді. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється. Підстав для включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016 року надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову роботу, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю немає, оскільки вказані виплати для поліцейських не передбачені (а.с. 15-19).

На звернення позивача щодо перерахунку його пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у відповідності до чинного законодавства ГУ ПФУ у Волинській області листом від 27.06.2017 року № 326/Р-01 повідомило про те, що управлінням здійснено підготовчі заходи щодо проведення перерахунків розмірів призначених пенсій колишнім працівникам міліції виходячи із умов оплати та сум грошового забезпечення поліції. В ході попередньої правової оцінки наданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та враховуючи наявні в матеріалах пенсійних справ розрахунки вислуги років встановлено розбіжності при визначенні розмірів надбавок за стаж служби в поліції. З метою недопущення незаконних та необґрунтованих видатків управлінням направлено повідомлення Ліквідаційній комісії УМВС України у Волинській області щодо необхідності перегляду виданих довідок та приведення їх змісту у відповідність до законодавства. Після усунення зауважень буде продовжено роботу по проведенню перерахунку. Крім того, повідомлено про те, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900- VIII (набрав чинності 29.12.2015 року) статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Згідно з частиною шістнадцятою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктами 2-4 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Матеріалами справи підтверджено те, що Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області направила до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 04.05.2017 року № 1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 15), що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до Пенсійного фонду. Вказана довідка є чинною.

Суд звертає увагу на те, що згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, тому ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1308 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2016 року.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, одержавши довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 04.05.2017 року № 1308, відповідач не вчинив дій щодо перерахунку з 01.01.2016 року та виплати пенсії позивачу, що підтверджується листом від 27.06.2017 року №326/Р-01. При цьому, у вказаному листі відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови № 988 та на підставі наданої довідки від 04.05.2017 року № 1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України, однак суд не бере вищевказане до уваги, оскільки відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 року у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 року у справі №21-977во10, від 03.12.2010 року у справі № 21- 44а10).

На порушення вимог статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач пенсію ОСОБА_1 після надходження від Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області довідки не перерахував.

Оскільки в ході судового розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії, відтак право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву про пропущення позивачем строку звернення до суду.

Отже, відповідач, не здійснивши перерахунок та виплату пенсії позивачу, незважаючи на вимоги статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку № 45 та постанови № 988, допустив протиправну бездіяльність.

Аналогічна правова позиція викладена у зразковому рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року у справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Оскільки дана справа визнана типовою, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року ухваленому у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18), тому правові висновки Верховного Суду, викладені у вказаному рішенні, підлягають врахуванню при вирішенні цієї справи.

Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови № 988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1308 слід задовольнити.

При цьому, в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання вчинити дії (а саме: про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з включенням до суми грошового забезпечення: щомісячної надбавки за роботу в УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу у розмірі 1450,00 грн., надбавки 50 % (посадового окладу і окладу за спеціальним званням) за особливі умови служби у розмірі 2550,00 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 19 % у розмірі 551,00 грн. та премії у розмірі 24 % грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років) у розмірі 2849,04 грн., що входять до розрахунку пенсії) слід відмовити, оскільки при вирішенні цієї справи суд виходить із чинності довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 року № 1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, правомірність видачі якої (в т. ч. правильність зазначення у ній усіх складових для перерахунку пенсії) позивач у встановленому порядку не оспорив, а у межах цієї справи суд не може надавити правову оцінку зазначеній довідці в частині відображення у ній загального розміру грошового забезпечення чи його окремих складових для перерахунку пенсії позивачу.

Також не підлягає до задоволення позовна вимога в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268", оскільки, по-перше, вказана постанова у 2016 році втратила чинність, по-друге, остання не була підставою для формування довідки від 04.05.2017 року № 1308.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов задоволено частково, то слід присудити на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 04 травня 2017 року №1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 04 травня 2017 року №1308 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко