Постанова від 02.04.2018 по справі 757/24645/16-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/24645/16-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2018 року Печерський районний суд м.Києва в складі: головуючого судді Остапчук Т.В.

при секретарі Каранда С.Г.

за участю:

представника позивача - Чешковського В.А.

представників відповідача - Гапонова А.В., Саф'янова О.П. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправним бездіяльності, дій та відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій,-

ВСТАНОВИВ:

24.05.2016 року позивач ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" звернулось до суду з даним адміністративним позовом до відповідача Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, в якому просив суд визнати протиправними бездіяльність відповідача в частині невиконання вимог п. 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року за №256, а саме: не реєстрації за період з 01.05.2015 року по 31.12.2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по м. Фастів за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Фастівської міської ради; стягнути з відповідача на користь позивача 7226626,79 грн. витрат, які поніс позивач на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.05.2015 року по 31.12.2015 року. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що Державним територіально - галузевим об'єднанням «Південно - Західна залізниця» (правонаступником якого є ПАТ «Українські залізниці») згідно діючого законодавства щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом вищезазначеного періоду надаються послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні з вокзалу станції Фастів, який розташований у м.Фастів Київської області. Згідно з Законами України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «;Про залізничний транспорт», Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року за № 256, визначений, як владна управлінська функція відповідача, його обов'язок відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян. Позивачем було надано послуги по перевезенню зі станції Фастів пасажирів, які користуються пільгами, на суму 2888249,60 грн., проте відповідачем безпідставно не підписані направлені залізницею акти розрахунків та не відшкодовано витрат залізниці, оскільки всупереч чинній державній програмі уповноважений державою головний розпорядник коштів ухиляється від виконання відповідної частини своїх зобов'язань, визначених державною програмою, відмовляючи в компенсації залізниці витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, а тому позивач вимушений був звернутись до суду з вказаним адміністративним позовом. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити, з викладених в ньому підстав. Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі, просили відмовити. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного. Перевіряючи обставини по справі, судом встановлено, що позивачем Державним територіально - галузевим об'єднанням «Південно - Західна залізниця» (правонаступником якого є ПАТ «Українські залізниці») згідно діючого законодавства щодо пільг, компенсацій і гарантій надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції міста Фастів Київської області, які користуються пільгами. Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових громадян як його владна управлінська функція визначений Законом України "Про бюджет України на 2015 рік", Законом України "Про залізничний транспорт" і Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з бюджету", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №256. З метою виконання вимог зазначених вище законодавчих актів сторонами було укладено договір №1 від 08.01.2015 року. Відповідно до п.3.8. та п.3.9. вищезазначеного договору залізниця зобов'язалася не пізніше ніж 15 числа наступного за звітним надавати Управлінню рахунки на суму, яка підлягає компенсації, а Управління, на підставі поданих документів, зобов'язалось перерахування на рахунок Перевізника сум відшкодування по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом. Залізниця здійснила всі дії щодо виконання договірних зобов'язань з надання послуг пільгових категорій громадян та обліку цих пасажирів. З початку 2015 року по 31.12.2015 року включно залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій 1108907 громадянам з вокзалу станції Фастів на суму 10 114 876,39 грн. Не отримуючи вчасно відшкодування, залізниця звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, оскарживши бездіяльність Відповідача в частині не реєстрації за період з 01.01.2015 року по 30.04.2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду окремим категоріям громадян по м. Фастів за цей же період та не надсилань про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Фастівської міської ради, стягнення з Відповідача на користь Позивача 2 888 249,60 грн. поніс Позивач на перевезення пасажирів, які скористувались пільгами з оплати у приміських поїздах по вокзалу станції Фастів за період з 01.01.2015 року по року. Постановою Шевченківського районного суду м. Києва № 761/18927/15-а від року адміністративний позов задоволено. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду № 761/18927/15-а від 22.03.2016 року вказану постанову залишено без змін. З 01.05.2015 року до 31.12.2015 року залізницею було надано ще послуг по перевезенню пільгових категорій 762675 громадянам з вокзалу станції Фастів на суму 7 226 626,79 грн. На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються залізницею надсилались на адресу Управління соціального захисту населення комітету Фастівської міської ради за вказані 8 місяців 2015 року акти звіряння та облікові форми. Однак відповідачем не проводились відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян в повному обсязі. Заборгованість УСЗН Фастівської міської ради перед Південно-Західною залізницею за перевезення пільгових категорій громадян з вокзалу станції Фастів станом на 01.01.2016 року становить 7 226 626,79 грн. На підтвердження розміру витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею надсилались на адресу відповідача, а також акти звіряння розрахунків та облікові форми. Частиною 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» визначено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Відповідно до ч.1 ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» пункту 4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вказаний Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету». Відповідно до п. 2, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Відповідно до п.4-6 Порядку перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 18 числа місяця, що настає за звітним - компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Таким чином, відповідач повинен був надіслати інформацію за вищезазначений період, щодо компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Проте, відповідачем не було виконано вимоги п. 6 Порядку, не зареєстровані додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача. Так, згідно наявних у справі матеріалів, відповідач погашає заборгованість в межах бюджетних асигнувань, тоді як погасити заборгованість у більшому розмірі відповідач як суб'єкт владних повноважень не може. Відповідно до ст. ст. 116, 117 Конституції України забезпечення проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту населення та розробка проекту закону України "Про державний бюджет України" покладено на Кабінет Міністрів України, постанови і розпорядження якого є обов'язковими для виконання. Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет України. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, використання доведених коштів на інші цілі призводить до їх нецільового використання. Статтею 23 Бюджетного кодексу України також передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються Законом України «Про Державний бюджет України» у порядку, визначеному цим Кодексом та з врахуванням фінансової спроможності держави. Районне управління праці та соціального захисту населення є розпорядником коштів Державного бюджету нижчого рівня, і лише в обсягах встановлених Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Кошти, які надходять з державного бюджету у вигляді субвенцій місцевим бюджетам мають цільовий характер, а тому відповідач не має права без відповідних бюджетних призначень здійснювати додаткове або непередбачене фінансування, оскільки такі дії відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України розцінюються як нецільове використання коштів. У відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В порушення вимог ст. 77 КАС України, стороною відповідача не було надано суду належних доказів того, що бездіяльність відповідача була правомірною, в частині невиконання вимог п. 6 Порядку. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними бездіяльності відповідача в частині невиконання вимог п.6 Порядку, а саме: в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №256, а саме, не реєстрації за період з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по місту Фастів за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Фастівської міської ради та стягнення з відповідача на користь позивача 7226626,79 грн. витрат, які поніс позивач на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.05.2015 року по 31.12.2015 року, підлягають задоволенню. Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця"судовий збір у розмірі 109 777, 41 грн. Керуючись ст. ст. 8,9,10,22, 69, 72-79, 90,139, 241 - 245 КАС України; ст. ст. 95, 116, 117 Конституції України; ст. ст. 102 Бюджетного кодексу України; Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправним бездіяльності, дій та відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №256, а саме, не реєстрації за період з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по місту Фастів за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Фастівської міської ради. Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради 7 226 626,79 грн. на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця"витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року. Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії "Південно - Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця"судовий збір у розмірі 109 777, 41 грн. Постанова суду може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд міста Києва. Дата складання повного тексту постанови 10.04.2018 року.

Суддя Остапчук Т.В.