ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/23464/17
провадження № 2-а/753/166/18
"07" березня 2018 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Коренюк А.М., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві у порядку скороченого (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, суд -
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 14 вересня 2017 року їй виповнилося 58 років, а тому згідно ст.ст. 1, 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на призначення та отримання пенсії за віком. У жовтні вона звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка та відповідним пакетом документів про розмір заробітної плати, й у тому числі за період роботи в Автомній Рестубліці Крим - в м. Ялта з 1995 по 1999 роки, проте їй в цьому було відмовлено із роз"ясненням того, що державою України не визнається вказаний документ на підставі діючого законодавства - Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» й є недійсним на території України. Вважає, що невизнання відповідачем її права на призначення пенсії за віком та виплату такої пенсії, порушує її конституційне право на отримання соціальної допомоги державою в період пенсійного віку громадянина.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIIІ від 03 жовтня 2017 року, яким зокрема Кодекс адмінстративного судочинства України викладений в новій редакції.
Суд розглядає, відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов»язковим державним соціальних страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідач надав письмові заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на безпідставність вимог.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, у їх сукупності, суддя вважає достатніми підстави для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Підстав для розгляду справи в судовому засіданні немає.
Суддя, вивчивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом, позивачу 14 вересня 2017 року виповнилося 58 років, а тому згідно ст.ст. 1, 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на призначення та отримання пенсії за віком.
У жовтні позивачка звернулась до відповідача із заявою встановленого зразка та відповідним пакетом документів про розмір заробітної плати, й у тому числі за період роботи в Автомній Реступліці Крим - в м. Ялта з 1995 по 1999 роки, проте їй відповідачем в цьому було відмовлено із роз"ясненням того, що державою України не визнається вказаний документ на підставі діючого законодавства - Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» й є недійсним на території України.
Відповідно до ч.1 ст 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Умови призначення пенсій за віком
Право на пенсію за віком мають:
чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років;
жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років. (ст. 12 вказаного закону).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем не визнаються довідки з місця роботи позивачки за період роботи в Автомній Рестубліці Крим - в м. Ялта з 1995 по 1999 роки (а.с.18), при цьому позивечем ставиться вимога про визнання протиправної відмови відповідача у призначенні пенсії за віком з урахуванням оспорюваних довідок про відповідний період часу та перерахунок пенсії.
Окрім того, ставлячи вимогу про призначення пенсії за віком без проведених (вчинених) дій щодо відповідності права на призначення пенсії за віком відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (перевідка відповідності такого права, наявність трудового стажу не менше 20 років тощо), тобто визнання такого права, такі вимоги позивача є передчасними.
Відповідно, позивачем невірно визначений спосіб захисту порушеного права.
Невірно визначений спосіб захисту порушеного права є підставою для відмови у задоволенні позову.
При цьому, зважаючи на принцип дистозитивності, суд не вправі виходити за межі позовних вимог.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємоз»язок доказів у їх сукупності, з урахуванням вищевказаних положень норм, суддя приходить до висновку про те, що позов підлягає відмові задоволенні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1, 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 42, 44, 45, 46, 47, 72-76, 77, 79, 192, 193, 194, 241, 242, 243, 245, 246, 250, 251, 263, 286 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, - відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до ст.297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно ч.1 ст.295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Отже, строки оскарження судових рішень в апеляційному порядку складають 30 календарних днів - для рішень і 15 календарних днів - для ухвал, однак апеляційна скарга подається за старими правилами - через суд першої інстанції.
Копії повного судового рішення вручаються учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, негайно після проголошення такого рішення.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Суддя: Коренюк А.М.