Постанова від 23.01.2018 по справі 752/5917/17

Справа № 752/5917/17

Провадження по справі № 2-а/752/43/18

Рішення

Іменем України

23.01.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Хоменко О.Л.,

при секретарі Павлюху П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом про зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги мотивує тим, що з 26.11.2010 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу».

При здійсненні розрахунку та визначенні розміру пенсії відповідачем була врахована заробітна плата, відображена в довідці №144 від 15.11.2010 року, виданій Київською обласною митницею, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та в довідці про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією).

У жовтні 2016 року вона отримала в Київській митниці Державної фіскальної служби довідку №186 від 27.10.2016 року, із змісту якої видно, що за час роботи на посаді головного інспектора в Київській обласній митниці у період з червня 2008 року по листопад 2010 року отримувала:

-у серпні 2008 року допомогу на оздоровлення у сумі 3249 грн 33 коп;

-у грудні 2008 року матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у сумі 3661 грн 85 коп;

-у серпні 2009 року допомогу на оздоровлення в сумі 3269 грн 51 коп, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3269 грн 51 коп;

-у серпні 2010 року допомогу на оздоровлення в сумі 3934 грн 07 коп, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3934 грн 07 коп.

07.02.2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням вказаної довідки, однак листом №415/03/Л-269 від 24.02.2017 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку розміру пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VII не містить положень щодо перерахунку розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Вважає вказану відмову незаконною та такою, що порушує її права на соціальний захист, встановлені чинним законодавством, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Просить визнати незаконною та скасувати відмову відповідача у здійсненні їй перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби №186 від 27.10.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням довідки №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби, починаючи з 01.02.2017 року.

В подальшому позивач уточнила позовні вимоги та просила визнати дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, отриманої за місцем роботи, неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії, виходячи з розміру заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з серпня 2008 року по вересень 2010 року на підставі довідки №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та довідки № 61 від 24.03.2017 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль», починаючи з часу звернення з позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити. Зазначав, що, звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, позивач довідку № 61 від 24.03.2017 року не надавала, проте зазначені у довідці матеріальна допомога та індексація фактично були їй нараховані, але не відображені у попередніх довідках, а причиною відмови відповідача у перерахунку була не відсутність довідки, а відсутність права на перерахунок пенсії.

Просив розглянути справу таким чином, щоб найбільш повно відновити порушене право позивача.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала і пояснила, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.11.2010 року. 09.02.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої додала довідку №186 від 27.10.2016 року, видану Київською митницею Державної фіскальної служби.

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року за №5-1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №2а-4753/09/2670 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В зазначеній довідці в графі «Інші виплати» вказуються усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат (розшифруванням) в рядку під назвою «*Інші виплати».

Відповідно до матеріалів пенсійної справи при розрахунку пенсії державного службовця позивачу була врахована довідка від 15.11.2010 року №144 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 19.11.2010 року на посаді головного інспектора Київської обласної митниці та довідка про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією). Розрахунок пенсії позивача було проведено в розмірі 87% від заробітної плати, до якої було включено надбавку за високі досягнення у праці або виконання важливої роботи, щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах та премія.

З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №3723. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889- VІІІ передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону 3723.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 рок №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.

Так як Закон №889-VІІІ не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37-1 Закону 3723, відсутні.

В зв'язку з наведеним вважає відмову у перерахунку пенсії позивача правомірною та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.11.2010 року.

При розрахунку пенсії державного службовця позивачу була врахована довідка від 15.11.2010 року №144 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 19.11.2010 року на посаді головного інспектора Київської обласної митниці та довідка про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією). Розрахунок пенсії позивача було проведено в розмірі 87% від заробітної плати, до якої було включено надбавку за високі досягнення у праці або виконання важливої роботи, щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах та премія.

Як видно з копії довідки №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби, у період з червня 2008 року по листопад 2010 року позивач отримувала:

-у серпні 2008 року допомогу на оздоровлення у сумі 3249 грн 33 коп;

-у грудні 2008 року матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у сумі 3661 грн 85 коп;

-у серпні 2009 року допомогу на оздоровлення в сумі 3269 грн 51 коп, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3269 грн 51 коп;

-у серпні 2010 року допомогу на оздоровлення в сумі 3934 грн 07 коп, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3934 грн 07 коп.

На вищевказані виплати нараховані страхові внески в межах максимальної величини, встановленої для їх нарахування.

09.02.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською обласною митницею.

Листом №415/03/Л-269 від 24.02.2017 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця.

Згідно довідки №61 від 24.03.2017 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби, позивачу за період з листопада 2008 року по жовтень 2010 року сума індексації заробітної плати складає 1784 грн 38 коп. На вищевказані виплати нараховані страхові внески в межах максимальної величини, встановленої для їх нарахування.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст.37-1 ч.2 Закону перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески (максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, враховуючи, що з таких виплат, як матеріальна допомога та індексація, отриманих позивачем відповідно до довідок №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та довідки № 61 від 24.03.2017 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль», були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. При цьому суд звертає увагу на те, що відсутність довідки № 61 від 24.03.2017 року про суми індексації заробітної плати не була причиною відмови у перерахунку пенсії позивача. Відповідачем не визнається саме право позивача на врахування сум матеріальної допомоги та індексації для розрахунку пенсії, внаслідок чого вказане право підлягає захисту.

Враховуючи, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.02.2017 року, пенсія підлягає перерахунку з цієї дати.

З огляду на викладене, та, керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6,73-77, 242-246,250 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, отриманої за місцем роботи, неправомірними.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсії, виходячи з розміру заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з серпня 2008 року по вересень 2010 року на підставі довідки №186 від 27.10.2016 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль», та довідки № 61 від 24.03.2017 року, виданої Київською митницею Державної фіскальної служби Міжнародний аеропорт «Бориспіль», починаючи з 09.02.2017 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: