Постанова від 30.04.2013 по справі 725/1897/13-п

Справа № 725/1897/13-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2013 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Державної Фінансової інспекції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.164-14 ч.1 КпАП України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2, -

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 року протягом періоду з січня по вересень 2011 року, будучи директором МКП «Чернівціспецкомунтранс», здійснив закупівлю паливно-мастильних матеріалів за державні кошти без застосування визначених законом процедур на загальну суму 3097829, 86 гривень, чим порушив вимоги ч.1 ст.164-14 КпАП України.

Дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, вважаю, що остання підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступних підстав:

Згідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і обєктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.

Стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.

Відповідно до ст. 164-14 ч.1 КпАП України, передбачена відповідальність за порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, в якій визначений перелік правопорушень, в тому числі за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти без застосування визначених законом процедур.

Так, судом встановлено, що правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти визначені Законом України «Про здійснення державних закупівель».

ОСОБА_2 застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару, послуги перевищує 100000 гривень, а робіт 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII1 цього Закону.

Пунктами 3, 10 частини першої ст.1 Закону визначено, що державна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом. Замовники - розпорядники державних коштів, які здійснюють закупівлю в порядку, визначеному цим Законом.

Пунктом 27 частини першої статті 1 Закону визначено, що розпорядник державних коштів - органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, інші органи, установи, організації, визначені Конституцією та іншими актами законодавства України, а також установи чи організації, утворені у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, а також підприємства та їх об'єднання.

Згідно з пунктом 21 частини першої статті 1 Закону підприємства - підприємства, утворені в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, у тому числі державні, казенні, комунальні підприємства, а також господарські товариства, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, у тому числі казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, об'єднання таких підприємств (господарських товариств).

Виходячи з викладеного, замовниками є, зокрема, розпорядники та одержувачі бюджетних коштів. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можуть здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Недотримання цієї норми зумовлює призупинення бюджетних асигнувань або зупинення операції за бюджетними коштами (стаття 117 Бюджетного кодексу України).

Планування закупівель та інші передумови здійснення процедур закупівель визначені статтею 4 Закону.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону, закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, зміни до нього надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, річний план, кошторис (тимчасовий кошторис), фінансовий план (план асигнувань, план використання бюджетних (державних) коштів), зміни до них надсилаються Уповноваженому органу протягом 5 робочих днів з дня їх затвердження.

Річний план закупівель та зміни до нього оприлюднюються замовником шляхом розміщення на власному веб-сайті або за його відсутності на веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів з дня їх затвердження.

Відповідно до вимог пунктів 3, 4 та 25 частини 1 статті 8 Закону, функціями Уповноваженого органу є моніторинг державних закупівель, ведення обліку закупівель шляхом збирання інформації про заплановані закупівлі та результати процедури закупівель і вжиття заходів щодо забезпечення ефективного та раціонального використання державних коштів, максимальної їх економії при здійсненні державних закупівель.

Статтею 11 Закону визначено, що комітет з конкурсних торгів утворюється замовником (генеральним замовником) для організації та проведення процедур закупівель. Комітет з конкурсних торгів діє на засадах колегіальності та неупередженості членів комітету з конкурсних торгів.

Комітет з конкурсних торгів: планує проведення процедур закупівель; складає та затверджує річний план державних закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Як вбачається з витягу з акту №24-06/109 від 13.03.2013 року ревізії фінансово-господарської діяльності МКП «Чернівціспецкомунтранс» за січень-вересень 2011 року, відповідно до річного плану закупівель підприємства на 2011 рік, затвердженого рішенням комітету з конкурсних торгів від 20.11.2010 року, комітетом підприємства заплановано проведення однієї процедури закупівель (відкриті торги) загальною очікуваною вартістю 4700 гривень. Фактично ревізією встановлено закупівлю підприємством паливно-мастильних матеріалів протягом січня-вересня 2011 року без проведення процедур закупівель на загальну суму 309829 грн. 86 коп. (а.4 акту).

Разом з тим, в Акті вказано, що в період, що підлягав ревізії, підприємством одержано бюджетних коштів лише в сумі 14206 грн. 60 коп. (а.акту 1).

Суд вважає, що в матеріалах справи відсутні підстави для висновку про наявність події і складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 з наступних підстав.

Так, зміст протоколу про адміністративне правопорушення є не чітким та не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП: не містить відомостей про місце, час /або дату/ вчинення і суть правопорушення, передбаченого у переліку ч. 1 ст.164-14 КУпАП, зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано: коли саме, в якій кількості та якою вартістю, згідно яких документів, здійснювалися разові закупівлі товарів підприємством в період дії повноважень ОСОБА_1 за державні кошти без застосування процедур, визначених законом. Крім того, не вказано, що МКП «Чернівціспецкомунтранс» в період з січня по вересень 2011 року отримувало державні кошти в сумі 100000 гривень для проведення закупівель.

Також, в матеріалах справи відсутній річний план закупівель підприємства, на підставі до якого виділяються державні кошти, здійснюється закупівля товарів та комітет з конкурсних торгів планує проведення процедур закупівель. Відсутність річного плану закупівель не дає можливості суду визначити вартість товарів, робіт та послуг, які повністю або частково були закуплені за рахунок державних коштів.

На підставі вище викладеного, суд вважає матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню на доопрацювання.

Керуючись ст.ст. 256, 278, 283 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст.164-14 ч.1 КпАП України повернути Державній фінансовій інспекції в Чернівецькій області для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці ОСОБА_3