79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"03" квітня 2018 р. Справа № 914/2338/17
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Суддя-доповідач Бонк Т.Б.
суддів Бойко С.М.
Якімець Г.Г.
при секретарі Борщ І.О.
за участю представників:
від позивача - Лозинська М.Я. - представник,
від відповідача - Ярова А.А. - представник.
розглянувши апеляційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області № 313/10-1004 від 08.02.2018
на рішення господарського суду Львівської області від 11.12.2017 року (головуючий суддя Бортник О.Ю.), повний текст рішення складено 12.12.2017 року
у справі № 914/2338/17
за позовом: Самбірського міськрайонного центру зайнятості, м.Самбір, Львівська область
до відповідача: Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області, м. Самбір, Львівська область
про стягнення 12 958,70 грн.
Самбірський міськрайонний центр зайнятості звернувся з позовом про стягнення з Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області 12 958,70 грн. виплаченої допомоги по безробіттю. Позовні вимоги мотивовано нормами ст.ст.34,35,39 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст.45 Закону України "Про зайнятість населення", ст.530 ЦК України.
Рішенням господарського суду Львівської області від 11.12.2017 у справі № 914/2338/17 позов задоволено, стягнуто з Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, м. Самбір, вул. Чорновола, 2 "А", Львівська область (ідентифікаційний код 39509429) на користь Самбірського міськрайонного центру зайнятості, м. Самбір, вул. Шевченка, 55/3, Львівська область (ідентифікаційний код 22394560) 12958,70грн. виплаченої допомоги по безробіттю. Стягнуто з Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, м. Самбір, вул. Чорновола, 2 "А", Львівська область (ідентифікаційний код 39509429) в доход державного бюджету 1600 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у відповідності до ст.ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - передбачено право Фонду стягувати із роботодавця суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодовувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду. Громадянка ОСОБА_6 перебувала на обліку в Самбірському МРЦЗ, за період з 16.04.2017 по 19.09.2017 їй виплачено допомогу з безробіття у сумі 12 958,70 грн. Зазначені кошти підлягають поверненню роботодавцем.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати оскаржуване рішення суду у зв'язку з тим, що у разі неврахування в оплаті за час вимушеного прогулу допомоги по безробіттю, ця сума коштів для поновленого на роботі працівника є переплатою. Таким чином, ОСОБА_6 отримала допомогу та незаконно заявляє вимогу про стягнення з Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області подвійного розміру оплати за вказаний період.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить суд апеляційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області № 313/10-1004 від 08.02.2018 залишити без задоволення, а рішення господарського суду без змін. Мотивуючи це тим, що згідно Конституції України, кожен має право на соціальний захист, яке зокрема включає право на матеріальне забезпечення у випадку безробіття. ОСОБА_6 5 жовтня 2017 року (у день видачі наказу Самбірського ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про поновлення ОСОБА_6 на роботі) проінформовано Самбірський міськрайонний центр зайнятості про поновлення її на роботі, у зв'язку із чим прийнято рішення про припинення реєстрації ОСОБА_6 як безробітної. Тому, відповідно, ОСОБА_6 втратила статус безробітної з 06.10.2017, який їй було надано на підставі поданої заяви про надання статусу безробітного від 06.04.2017 та втратила право на отримання виплати допомоги по безробіттю, відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення", вимог п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі та у відзиві на апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з наступних підстав.
Встановлено, що Самбірський міськрайонний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд), що діє від імені Фонду відповідно до законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Наказом Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 15.03.2017 р. №11-0 "Про звільнення з роботи" ОСОБА_6 звільнено з посади головного державного інспектора відділу обслуговування платників Самбірської ОДПІ.
06.04.2017 ОСОБА_6 звернулася до Самбірського міськрайонного центру зайнятості з заявою про надання їй статусу безробітного.
На підставі наказу Самбірського міськрайонного центру зайнятості від 12.04.2017 №НТ170412 ОСОБА_6 надано статус безробітного та призначено виплату допомоги з безробіття.
За період з 16.04.2017 по 19.09.2017 ОСОБА_6 виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 12958.70грн. (а.с. 11). Вказане підтверджується розрахунком, додатком №4 до персональної картки "Нарахування допомоги по безробіттю та платежі" та листом ПАТ "КредоБанк" від 28.11.2017 № 170-41379/17 (а.с. 31-33).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_6 звернулася з адміністративним позовом до Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просила визнати протиправним і скасувати наказ Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 15.03.2017 № 11-0 "Про звільнення з роботи", поновлення її на посаді головного державного інспектора відділу обслуговування платників з 16.03.2017 та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 16.03.2017 до дня поновлення на посаді. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2017 в задоволенні адміністравтиного позову відмовлено. Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_6 оскаржила його в апеляційному порядку.
Згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі №876/6911/17 апеляційну скаргу ОСОБА_6 задоволено, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25.05.2017 у справі № 813/1451/17 скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_6 задоволено. Визнано протиправним і скасовано наказ Самбірської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 15.03.2017 за №11-0 "Про звільнення з роботи" ОСОБА_6. Поновлено ОСОБА_6 на посаді головного державного інспектора відділу обслуговування платників Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області з 16.03.2017. Присуджено до стягнення з Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_6 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16.03.2017 по 21.09.2017 в сумі 33540,00грн. (з урахуванням ухвали про виправлення описки).
Наказом Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 05.10.2017 №73-0, скасовано наказ Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області №11-0 "Про звільнення з роботи" та поновлено ОСОБА_6 на посаді головного державного інспектора відділу обслуговування платників Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області з 16.03.2017, виплачено ОСОБА_6 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16.03.2017 по 21.09.2017 в сумі 33540,00грн., встановлено ОСОБА_6 посадовий оклад згідно штатного розпису та підтверджено спеціальне звання "Інспектора податкової та митної справи І рангу".
Громадянкою ОСОБА_6 подано до центру зайнятості заяву від 05.10.2017 та долучено копію постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі №876/6911/17 та копію наказу Самбірської об'єднаної державної податкової Інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 05.10.2017 №73-0, відповідно до якого поновлено ОСОБА_6 на роботі.
Центром зайнятості скеровано Самбірській ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області претензію №2139/06 від 12.10.2017 про відшкодування матеріального забезпечення у розмірі 12958,70грн., виплаченого ОСОБА_6, котру поновлено на роботі за рішенням суду (а.с. 20).
В матеріалах справи відсутня відповідь на претензію позивача.
Предметом розгляду даної справи є стягнення допомоги по безробіттю, виплаченої в сумі 12958,70грн., виплаченого ОСОБА_6 у зв'язку із поновленням на роботі за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", видами забезпечення за цим Законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
У п.34 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" зазначено, що рішення про поновлення на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу.
Згідно зі ст. 509 ЦК України, України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтями 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що право Фонду стягувати із роботодавця суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодовувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи, і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату, з метою пошуку роботи була вимушена звернутись до служби зайнятості, зареєструватись як безробітна та отримувати страхові виплати.
Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та падання соціальних послуг.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється з дня поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється з дня поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613, виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198.
Згідно з абзацом 10 підпункту 1 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198, реєстрація безробітного припиняється з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили. Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до абзацу 7 частини 1 статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Фонд має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Згідно ст. 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі №876/6911/17 визнано протиправним та скасовано наказ Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області стосовно звільнення ОСОБА_6, який став підставою для втрати нею заробітної плати, що в подальшому призвело до призначення та виплати їй позивачем допомоги по безробіттю. Враховуючи те, що громадянку ОСОБА_6 поновлено на роботі за рішенням суду, а остання перебувала на обліку в Самбірському МРЦЗ та за період з 16.04.2017 по 19.09.2017 їй виплачено допомогу по безробіттю у сумі 12 958,70 грн. - зазначені кошти підлягають поверненню роботодавцем.
Щодо твердження скаржника про подвійний розмір оплати за вказаний період, то слід зазначити, що Самбірський міськрайонний центр зайнятості не був позивачем у адміністративній справі та жодних стягнень на його користь Постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 876/6911/17 від 21.09.2017 не стягувалось. Відповідачем не надано доказів в підтвердження сплати Центру зайнятості суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у відповідності до ст. ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Скаржник у своїй апеляційній скарзі не наводить доводів стосовно порушення судом першої інстанції матеріального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду.
Згідно ст.ст. 74, 76, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування; обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що оскаржуване рішення Господарського суду Львівської області від 11.12.2017 року у справі № 914/2338/17 ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не обґрунтовані і не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Згідно ст.129 ГПК України судовий збір покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 276, 281, 282, 287, 288 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області № 313/10-1004 від 08.02.2018 - залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 11.12.2017 у справі № 914/2338/17- залишити без змін.
3. Судовий збір залишити за скаржником.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів відповідно до ст.ст. 286, 288 ГПК України.
Суддя-доповідач Т.Б. Бонк
Суддя С.М. Бойко
Суддя Г.Г. Якімець
Повний текст постанови складений 10.04.2018