Іменем України
10 квітня 2018 року
Київ
справа №343/1206/17
адміністративне провадження №К/9901/405/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 343/1206/17
за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області, прийняту 27 вересня 2017 року у складі судді Андрусіва І.М. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 30 листопада 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Старунського Д.М., суддів Кушнерика М.П., Рибачук А.І.,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки); зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити упорядкування (перерахунок) призначеної їй пенсії за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення мені пенсії) починаючи з 30 квітня 2014 з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) та які не були включені до розрахунку заробітної плати при призначенні пенсії, а саме: дорахувавши до заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки) згідно довідки від 03 травня 2017 року № 73 з проведенням індексації пенсії згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації та провести виплату належних мені сум.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року, адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні пенсії за віком як державному службовцю всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми індексації заробітної плати, відпускних, лікарняних, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплата днів по середньому, доплати/компенсації відпустки. Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 01 червня 2017 року, з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши до заробітної плати індексацію заробітної плати, відпускні, лікарняні, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплату днів по середньому, доплату/компенсацію відпустки, з урахуванням фактично виплачених сум. Позовні вимоги за період з 30 квітня 2014 року по 12 січня 2017 року залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Як встановлено, ОСОБА_1 з 30 квітня 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
19 травня 2017 року ОСОБА_1 зверталася до Долинського об'єднаного управління ПФУ з проханням повідомити з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії і у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат провести перерахунок призначеної пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески.
Листом від 09 червня 2017 року Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області надало відповідь, в якій зазначено, що в долученій до заяви копії довідки довільного зразка від 03 травня 2017 року № 73 до суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію, і повторне їх включення призведе до штучного завищення розміру пенсії. Орган Пенсійного фонду України не вправі самостійно виключати із сум відпускних, лікарняних, відряджень середньомісячної суми окремих видів оплати праці (оклад, надбавки за ранг та інше).
Суди виходили з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу. Просить скасувати рішення судів та відмовити у позові.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заявник, зокрема, вказує, що позивач додав до матеріалів справи довідку від 03 травня 2017 року № 73 не за встановленою формою, що передбачена Постановою правління Пенсійного фонду України, а довільної форми, яка відрізняється за змістом від нормативно затвердженої форми, містить не передбачені нормативно складові.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення скарги.
Суд вважає правильними висновки судів відносно того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Так, в статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, суд звертає увагу, що на час спірних правовідносин форма Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" була затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1.
Довідка від 03 травня 2017 року № 73, яка була подана позивачем до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, видана не за встановленою формою, що передбачена Постановою правління Пенсійного фонду України, а довільної форми, яка відрізняється за змістом від нормативно затвердженої форми, містить не передбачені нормативно складові.
Проте, в матеріалах справи є також і довідка від 29 квітня 2014 року № 77 з вхідним штампом Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, видана за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, якій суди не надали належної оцінки.
Суд касаційної інстанції, відповідно до положень частини 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Пунктом 1 частини 2 статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про скасування судового рішення суду апеляційної інстанції повністю з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 345, 349, 353, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.
Постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області, прийняту 27 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду, прийняту 30 листопада 2017 року у справі № 343/1206/17 скасувати повністю і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду