ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16271/17
провадження № 2-а/753/41/18
"27" березня 2018 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ЯБЛОНСЬКОЇ І.К.
сторін:
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання неправомірними дій суб"єкта владних повноважень та про зобов"язання здійснення перерахунку пенсії, суд
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ у м. Києві про визнання неправомірними дій суб"єкта владних повноважень та про зобов"язання здійснення перерахунку пенсії. Обгрунтовуючи свої позовні вимоги вказує на те, що він ІНФОРМАЦІЯ_1 на момент звернення з даним позовом - з 2010 року являюся пенсіонером органів внутрішніх справ України (підстава наказ № 161/ос) та перебуває на обліку в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в м. Києві у зв'язку з чим видано посвідчення серії НОМЕР_2 На момент його звільнення вислуга років у календарному обчислені становила 26 років 1 місяць 26 днів, що у пільговому перерахунку для призначення пенсійного забезпечення становить 28 років 1 місяць 28 днів. Тому відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щомісячне моє пенсійне забезпечення становить 2 538грн.,00коп.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 988" про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". якою було встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до зазначеної Постанови, для поліцейських встановлено грошове забезпечення, що є значно більшим від грошового забезпечення з якого мені нарахована пенсія.
Відповідно до ч.З ст. 63 цього Закону,перерахунок пенсій особам начальницького
і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне
забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону,здійснюється з урахуванням
видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення
(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для
поліцейських.
У зв'язку із внесенням змін до зазначеного Закону в Позивача з'явились підстави для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, тому він 31.07.2017 року звертається з запитом на отримання публічної інформації до ГУ ПФУ у місті Києві та просить надати копію довідки про розмір грошового забезпечення котре було надано уповноваженим органом для здійснення перерахунку пенсії (вх№131/04).
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м. Києві
22.03.2017року підготувало та відправило до Головного Управління ПФУ в м. Києві мою довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 42501 від 15.06.2017 року (копія додається) станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Факт отримання довідки на моє ім'я ГУ ПФУ в м. Києві підтверджено листом- відповіддю ГУ ПФУ в м. Києві за вих. № 18379/03 від 03.08.2017 року.
В зв'язку з цим, він 18.08.2017 звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку розміру моєї пенсії (вх. реєстраційний № Г-1783, відповідно чинного законодавства.
Листом ГУ ПФУ в місті Києві від 21.08.2017 року вих..№19927/03/Г1783 відносно заяви про перерахунок пенсії повідомлялося про те, що Пенсійним фондом України та ГУ ПФУ в м. Києві визнано моє право на перерахунок раніше призначеної пенсії. В перерахунку та виплаті перерахованої пенсії йому відмовлено в зв'язку з тим, що додаткові кошти, для перерахунку і виплати пенсії, Державним бюджетом України не виділені.
Відмову Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки останнім не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України - у зв'язку з чим змушений звернутися з даним адміністративним позовом про зобов'язання Відповідача вчинити дії та просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в м. Києві щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року.ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової ш, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 іа2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 р. № 268» йому , починаючи з 01 січня 2016 року, стягнувши з відповідача різницю між виплаченими і нарахованими сумами за цей період.
В судовому засідання позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених у адміністративному позові.
Представник відповідача належним чином повідомлений про час, дату, місце розгляду справи, не направив свого представника до суду, а також будь-яких заяв чи клопотань до суду не надійшло.
Суд, з урахуванням пояснень позивача та перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків підприємства.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Приписи ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент «призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового убезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові іти грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. З ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і разового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення І надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких Інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів Країни про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у казку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення набавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне
забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 затверджено Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КабінетуМіністрів України від 11.11.2015 р.№988.
Відповідно до п. 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже. підставою для вчинення дій. спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій. може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органПенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ. у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного С?д?України від22.04.2014 р. у справі М21-484а13 котра відповідно до приписів ст..244-2 КАС Україна є обов'язковою для врахування під час застосування норм матеріального права.
Згідно з 4.4 ст.51 Закону регламентовано, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком (ст..46 Закону № l058-IV).
Щодо, посилання ГУ ПФ України в м. Києві на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету'України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття
8,частина друга статті 19 Основного Закону України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно якою в Конституції України видокремлюються певні категорії громадян України,що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно- правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення запас або у відставку. Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту мене, як
пенсіонера органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними
на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано право, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду {України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів «фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню з вищенаведених підстав у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2,6, 77, 78, 243 ч.3, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання неправомірними дій суб"єкта владних повноважень та про зобов"язання здійснення перерахунку пенсії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в м. Києві щодо не проведення ОСОБА_2 ( ідентифікаційний код -НОМЕР_1)
перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової ш, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 іа2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 р. № 268» ОСОБА_2 ( ідентифікаційний код -НОМЕР_1) , починаючи з 01 січня 2016 року, стягнувши з відповідача різницю між виплаченими і нарахованими сумами за цей період.
Рішення може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення .
Повний текст рішення невідкладно надіслати відповідачу рекомендованою поштою для відому.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК