Рішення від 20.03.2018 по справі 753/14514/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/14514/17

провадження № 2-а/753/28/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2018 р.Дарницький районний суд міста Києва

в складі: головуючого судді - ЛЕОНТЮК Л.К.,

за участі секретаря ЯБЛОНСЬКОЇ І.К.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління Патрульної Поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Єгоров Антон Сергійович третя особа Департамент патрульної поліції про визнання ді протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову серії АР № 455182 від 24 липня 2017 року , та просить визнати дії неправомірними дії інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління Патрульної Поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Єгорова Антона Сергійовича , та скасувати постанову про притягнення до відповідальності.

В судовому засіданні учасники судового процесу не з"явилися, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Ч. 4 ст. 229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи ( у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження ), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 24 липня 2017 року на 86 км а / д Київ - Чернігів, керуючи транспортним засобом « MERCEDES - BENZ AXOR 1823 », державний номерний знак НОМЕР_1 був зупинений на вимогу інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління Патрульної поліції в м. Києві Департаменту Патрульної Поліції лейтенанта поліції Єгорова Антона Сергійовича.

Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року:

6)вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно - вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики;

7)місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю;

8)стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю - позначене відповідними дорожніми знаками та розташоване поблизу проїзної частини дороги відокремлене місце для здійснення контролю навантаження на вісь ( осі ) транспортних засобів загальна маса та/або габарити яких перевищують установлені параметри, де розташовані спеціальні службові приміщення, споруди з вимірювальним і зважувальним обладнанням, а також майданчики для зберігання вантажів та стоянки транспортних засобів;

9)пересувний пункт габаритно-вагового контролю - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками;

Відповідно до cт. 245 Кодексу завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.

Згідно вимог cт. 251 Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

22.5. За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м ( для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4, 35 м ), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до п. 22. 4 ПДР України у разі виявлення під час здійснення габаритно- вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або вагових габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.

Відповідно до п. 22. 4 ПДР України, вантаж що виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту « з » пункту 30. 3 цих Правил.

з) " Негабаритній вантаж " - сигнальні щитки або прапорці розміром 400 х 400 мм з нанесеними по діагоналі червоними і білими смугами, що чергуються (ширина - 50 мм), а в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості - світлоповертачами або ліхтарями: спереду білого кольору, ззаду - червоного, збоку - оранжевого. Знак розміщується на крайніх зовнішніх частинах вантажу, що виступає за габарити транспортного засобу на відстань, більшу ніж це передбачено пунктом 22. 4 цих Правил;

Згідно до cт. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачиться на її користь ( cт. 62 Конституції України ).

Відповідно до ч. 2 cт. 77 КАС встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до вимог ч. 1 cт. 139 КАС якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею

документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб 'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2015 року № 14 « Про практику застосування законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки Порожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті » встановлює, що зміст постанови має відповідати вимогам 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких грунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлення останнім доводів.

Відповідно до вимог п. 1. 10 ПДР України габаритно - ваговий контроль - це перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу ( в тому числі механічного транспортного засобу ), причепу і вантажу на предмет відповідності встановлених нормам щодо габаритів ( ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу ) та щодо навантаження ( фактична маса, осьове навантаження ), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно - вагового контролю.

Згідно до п. З Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року « Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування » прийнято в дію Порядок здійснення габаритно - вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та / або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.

Згідно з п. 15 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року « Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті » ( у редакції що діє від 25 лютого 2016 року ) Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Так згідно з п. п. 2. 4 Порядку габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та / або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п. 18 цього розділу «Вимоги до габаритно - вагового контролю» встановлено, що за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про результати здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Слід звернути увагу, що діючий Закон України « Про Національну поліцію » від 02 липня 2015 року № 580 - VIII ( у редакції від 05 жовтня 2016 року ) не містить жодних функціональних обов'язків, якими повинні керувалися співробітники національної поліції, коли вони могли би здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Співробітники національної поліції, не можуть проводити жодні заходи з визначення відповідності дотримання параметрів під час перевезення вантажів. Визначити, чи відповідають габарити вантажу нормам можуть тільки уповноважені співробітники Укртрансбезпеки, що мають відповідні знання / фах і обладнання.

Керуючись ст. 132 - 1, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 280, ст. 293, КУпАП, ст. ст. 9, 20, 72, 77, 211, 241 - 246, 286, п. 15.5 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління Патрульної Поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Єгоров Антон Сергійович третя особа Департамент патрульної поліції про визнання ді протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити .

Визнати протиправними дії інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління Патрульної поліції в м. Києві Департаменту Патрульної Поліції лейтенанта поліції Єгорова Антона Сергійовича по складанні постанови серія АР № 455182 від 27 липня 2017 року.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серія АР № 455182 від 27 липня 2017 року;

Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Копію рішення надіс лати сторонам рекомендованою поштою для відому.

СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК