справа № 753/5337/18
провадження № 3/753/2187/18
"04" квітня 2018 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Степанова Сніжана Володимирівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у місті Києві Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка працює головним бухгалтером ТОВ «ГІДРОМУХАНІКА ЛТД», проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 допустила ведення податкового обліку з порушенням пп. 44.1, 44.2, 44.3 ст. 44, п. 134.1.1 ст. 134, п. 138.2 ст. 138, п. 139.1 ст. 139, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, в результаті чого знижено податок на прибуток на загальну суму 2 126 436 грн., в тому числі за 2014 рік в сумі 1 976 641 грн., за 2015 рік в сумі 149 795 грн., завищено податок на прибуток на загальну суму 51 318 грн., в тому числі за 2016 рік у сумі 51 318 грн., занижено від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за 2016 рік у сумі 334 467 грн., занижено податок на додану вартість на загальну суму 523 886 грн.
ОСОБА_1 у судове засідання не викликалась, відповідно до ст. 268 КУпАП її явка не є обов'язковою.
Судом було досліджено наступні письмові докази по справі: протокол про адміністративне правопорушення № 117 від 24.11.2017 року, копія акту про результати документальної планової виїзної перевірки № 489/26-15-14-02-04/36824001від 24.11.2017 року.
Дослідивши письмові докази по справі, суддя прийшла до наступних висновків.
Як вбачається з копії акту про результати документальної планової виїзної перевірки № 489/26-15-14-02-04/36824001від 24.11.2017 року, адміністративне правопорушення було виявлено 24.11.2017 року.
Зазначений адміністративний протокол надійшов на адресу Дарницького районного суду міста Києва 26.03.2018 року.
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення. Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, оскільки адміністративне правопорушення було виявлено 24.11.2017 року, а протокол про адміністративне правопорушення надійшов до суду 26.03.2018 року, суддя прийшла до висновку про необхідність закриття провадження по справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності без встановлення вини ОСОБА_1 у даній справі.
Керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. 283, п.3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду міста Києва через Дарницький районний суд міста Києва.
Суддя С.В. Степанова