Постанова від 25.04.2007 по справі 3/79а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.07 р. Справа № 3/79а

Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді Гассій О.В., при помічнику (секретарі судового засідання) І.В.Костюк, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою Державного підприємства «Донецька залізниця» м. Донецьк

до Рахункової палати України м. Київ

про визнання недійсним рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при рахунковій палаті № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. про відміну торгів на закупівлю послуг з обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, згідно оголошення № 32050206, опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 35(51) від 07.08.2006 р.

в адміністративній справі № 3/79а

За участю представників сторін:

від позивача: Гарбузова Т.О. - представник

від відповідача: Не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Донецька залізниця» м. Донецьк звернувся до господарського суду Донецької області з адміністративним позовом до Рахункової палати України м. Київ про визнання недійсним рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при рахунковій палаті № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. про відміну торгів на закупівлю послуг з обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, згідно оголошення № 32050206, опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 35(51) від 07.08.2006 р.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. є неправомірним, винесеним з порушенням Конституції України, приписів Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Зазначив, що Комісія навмисне створила умови, які не дали можливості в обумовлений термін надати для розгляду документи та пояснення.

01.11.2005 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року, яким пункти 6 та 7 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України були викладені в новій редакції, згідно якої до початку діяльності окружного адміністративного суду позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим кодексом до адміністративної юрисдикції, заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, розглядаються господарським судом Донецької області в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвалою від 16.03.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 3/79а та призначено попереднє судове засідання.

Сторони по справі належним чином були повідомлені про дату та час слухання справи по справі № 3/79а.

Відповідач в судове засідання не з'явився, але 02.04.2007 р. через канцелярію суду надійшли заперечення, в якому відповідач не визнає позовні вимоги посилаючись на наступне:

Рахункова палата м. Київ є неналежним відповідачем по справі.

Відповідно до ст. 98 Конституції України та статті 1 Закону України “Про Рахункову палату», Рахункова палата є постійно діючим органом контролю спеціальної конституційної компетенції, який утворюється Верховною радою України, підпорядкований і підзвітний їй.

Компетенція Рахункової палати та Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель мають різну правову природу і функціональний напрямок, зазначені органи діють у різних сферах та їх повноваження не залежать одне від одного, вони не можуть перебирати повноваження та функції одне від одної.

Статтями 8, 9 Закону України “Про Рахункову палату» визначені склад та керівники органи Рахункової палати. Відповідно до статті 8 Закону України “Про Рахункову палату» «Структуру і штатний розпис апарату Рахункової палати затверджує Колегія Рахункової палати». Однак, у штатному розписі Рахункової палати немає такого підрозділу як Спеціальна контрольна комісія з державних закупівель.

Крім того, на підставі п.1.4 Положення про спеціальну контрольну комісію з питань державних закупівель при Рахунковій палаті, Комісія ні організаційно, ні функціонально не є структурним підрозділом Рахункової палати, їй не підпорядкована та не підзвітна. Зазначена Спеціальна комісія не була підпорядкована керівним органам Рахункової палати.

До того ж, в запереченнях відповідач просить суд визнати Рахункову палату у справі неналежним відповідачем, та відмовити у задоволенні позову ДП “Донецька залізниця».

В судовому засіданні судом досліджені надані позивачем документи: рішення № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р., лист № 1174-СКК/п від 20.10.2006 р., лист № 1230-СКК/п від 30.10.2006 р., тендерна документація.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про неможливість задоволення позовних вимог з наступних підстав:

Державне підприємство “Донецька залізниця» м. Донецьк, звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Рахункової палати України м. Київ оскаржуючи фактично рішення, прийняте Спеціальною контрольною комісією з питань державних закупівель при Рахунковій палаті від 03.11.2006 р. № 38152-СКК-62р.

У відповідності з частиною 1 статті 33 Закону України “Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти» з метою забезпечення прозорості та відкритості державних закупівель при Рахунковій палаті діє Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель (далі - Комісія).

До складу Комісії входять по одному представнику від Рахункової палати, Державної контрольно-ревізійної служби України, Державного казначейства України, три кандидатури за пропозицією профільного Комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належить законодавство про діяльність Рахункової палати України, Державного казначейства України, Державної контрольно-ревізійної служби, та три представники від Тендерної палати України.

Комісія затверджує положення про Спеціальну контрольну комісію з питань державних закупівель (ч. 4 ст. 3-3 Закону України “Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти»).

Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України діє на підставі Положення про Спеціальну контрольну комісію з питань державних закупівель при Рахунковій палаті ( далі по тексту - “Положення», затвердженого рішенням Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель від 28 березня 2006р. № 1/2-скк (із змінами, внесеними рішенням Комісії від 07 липня 2006р. № 20-скк/66).

Відповідно листа № 24-38-212 від 09.08.2006 р. Першого заступника Міністра Міністерства юстиції України, Положення про Спеціальну контрольну комісію з питань державних закупівель при Рахунковій палаті, затверджене рішенням від 28.03.2006 р. № 1/2-скк, державній реєстрації не підлягає, оскільки Спеціальна контрольна комісія не належить до кола органів, нормативно-правові акти яких відповідно до Указу Президента від 03.10.1992 року № 493 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» підлягають державній реєстрації.

Відповідно до пункту 1.1. Положення, Комісія створена відповідно до частини 4 статті 33 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» з метою забезпечення прозорості та відкритості державних закупівель.

Комісія є колегіальним постійно діючим міжвідомчим наглядовим органом з питань державних закупівель (п.1.2. Положення).

Комісія не є юридичною особою. Комісія ні організаційно, ні функціонально не є структурним підрозділом Рахункової палати, їй не підпорядкована та не підзвітна ( п. 1.4. Положення).

Комісія є незалежною в своїй діяльності. Втручання органів державної влади (в тому числі Рахункової палати), органів місцевого самоврядування, політичних партій та об'єднань, громадян, установ, організацій, незалежно від форм власності, відомчої незалежності та підпорядкованості та їх посадових і службових осіб у діяльність Комісії не допускається ( п. 9.1. Положення).

Частиною 7 ст. 33 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державну кошти» встановлено, що Рішення Комісії, прийняті в межах її компетенції, відповідно до вимог цього Закону, є обов'язковими для виконання замовниками, учасниками, іншими органами державної влади, яких стосуються ці рішення.

За приписами статті 37 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти» рішення Комісії може бути оскаржено до суду в порядку, визначеному законодавством.

Рахункова Палата України рішення № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. за скаргою ЗАТ «Страхова Компанія» «БРОКБІЗНЕССТРАХУВАННЯ» від 13.10.2006 р. № 757 та ВАТ НСК «Оранта» від 19.10.2006 р. № 08-03-02/п835 щодо порушення Державним підприємством “Донецька залізниця» Закону України “Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти» процедури закупівлі за державні кошти послуг з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів не приймала.

З цього виходить, що Рахункова палата України є неналежним відповідачем по даному спору.

Позивач - ДП «Донецька залізниця» м. Донецьк не довів, що:

- Рахунковою палатою України приймалося рішення № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. за скаргою ЗАТ «Страхова Компанія» «БРОКБІЗНЕССТРАХУВАННЯ» від 13.10.2006 р. № 757 та ВАТ НСК «Оранта» від 19.10.2006 р. № 08-03-02/п835 щодо порушення Державним підприємством “Донецька залізниця» Закону України “Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти» процедури закупівлі за державні кошти послуг з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

- Рахункова Палата України є належним відповідачем у цій справі;

- Рахунковою Палатою України порушені права та охоронювані законом інтереси позивача у цій справі;

- Рахункова Палата України має в своїй структурі такий підрозділ як Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель.

Приймаючи до уваги вищевикладене, та керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 23, 48, 50, 69-71, 79, 81, 82, 86, 87, 89, 92, 94, 98, 107, 110, 112, 121, 122-170, 254, 263 пунктами 6 та 7 розділу VІІ Прикінцевими та Перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецька залізниця» м. Донецьк до Рахункової палати України м. Київ про визнання недійсним рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при рахунковій палаті № 38152-СКК-62р від 03.11.2006 р. про відміну торгів на закупівлю послуг з обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, згідно оголошення № 32050206, опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 35(51) від 07.08.2006 р. - відмовити.

В судовому засіданні 25.04.2007 р. оголошено повний текст постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя

Вик. Костюк І.В.

Надруковано 3 примірники:

1. Позивачу - 1.

2. Відповідачу - 1

3. До справи - 1.