Справа № 215/5360/17
2-а/215/45/18
06 квітня 2018 року Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
Тернівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
у складі: головуючого, судді - Демиденка Ю.Ю.
за участю: секретаря - Зоріної А.В.
розглянувши в порядку ч.4 ст.229 КАС України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
06.12.2017 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 вказує, що з 01.04.2008 він перебуває на обліку в ГУПФУ та отримує пенсію за вислугу років. Пенсія йому призначена та виплачується відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При зверненні позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки №83/30528 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що передана ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області до відповідача листом №19/1134 від 07.07.2017, позивачу було повідомлено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, позивач ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та зобов'язати ГУПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно із Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №83/30528 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення і виплатити різницю між належними (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, а також стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надав до суду відзив на позовну заяву в якому просить у позовних вимогах відмовити в повному обсязі оскільки перерахунок та виплата пенсії позивачу будуть здійснені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Від позивача ОСОБА_1 відгук на відзив не надходив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи сторін, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.04.2008 перебуває на обліку в ГУПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.12). 24.10.2017 позивач звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення,у відповідь на яку отримав лист від 13.11.2017 зі змісту якого вбачається, що довідка №83/30528 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надходила до ГУПФУ в Дніпропетровській області, однак була повернена на доопрацювання, а також перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.13). Згідно листа ГУМВС України в Дніпропетровській області №1/Ш-7003/Бр від 07.11.2017, довідка №83/30528 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 після доопрацювання була вдруге надіслана до ГУПФУ в Дніпропетровській області (а.с.14).
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає безпідставними доводи ГУПФУ в Дніпропетровській області, що перерахунок та виплата пенсії позивачу може бути здійснена лише після виділення грошових коштів з Державного бюджету України, оскільки чинними нормативними актами такої умови для перерахунку пенсії, а відповідно і підстави для відмови у задоволенні заяви позивача, не передбачено.
З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу є законними та обґрунтованими.
Суд також зазначає, що відповідно до висновку Верховного Суду України у постанові № 21-484а13 від 22.04.2014 р. Верховний Суд зазначив, що відповідно до ст.ст.49, 63 ЗУ від 09.04.1992 р. № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що повідомляється орган ПФУ.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на встановлені судом обставини щодо виникнення права у позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 та факту його не проведення, передусім, з вини ГУМВС в Дніпропетровській області, яке в даному випадку повинно було підготувати довідку для перерахунку пенсії позивача та направити її до ГУПФУ в Дніпропетровській області для здійснення такого перерахунку, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту саме з 01.01.2016.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, з відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області слід стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в розмірі 1280 грн. сплаченого судового збору.
На підставі ст.ст.51, 63 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»,керуючись ст.ст.5, 9, 12, 132, 133, 139, 159, 162, 163, 168, 262 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПУО 21910427, 49094 м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 що проживає: 50083 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 з 01.01.2016 згідно із Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №83/30528 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення і виплатити різницю між належними (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 1280 грн. сплаченого судового збору.
Сторони мають право оскаржити рішення подавши апеляційну скаргу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд м. Кривого Рогуна протязі тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 06.04.2018 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду