Код суду 233 № 233/6438/17
09.01.2018 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Міросєді А. І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Головного управління ДФС у Донецькій області відносно:
ОСОБА_1, яка народилася 28 лютого 1958 року у д. Борок Смоленського району Смоленської області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1, що займає посаду головного бухгалтера ПУАТ «Костянтинівське АТП 11409» (ЄДРПОУ 03113911), проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, якому роз'яснені права згідно зі ст. 63 КУ та ст. 268 КУпАП, за ч.1 ст.163-1 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 08 грудня 2017 року, складеного головним державним ревізоро - інспектором відділу аудиту платників території обслуговування Костянтинівської ОДПІ управління аудиту ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_2 встановлено в діях головного бухгалтера ПУАТ «Костянтинівське АТП 11409» (ЄДРПОУ 03113911) ОСОБА_1 ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, а саме: п.п. 198.6, п.п. 198.3, п.п 198.2., п.п 198.1 ст. 198 , п.201 ст. 201 ПК України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 147580 грн., в т. ч. за квітень 2017 року на суму 48728 грн., за червень 2017 року на суму 39290 грн., за липень 2017 року на суму 59562 грн., за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не погодилася з протоколом про адміністративне правопорушення та актом перевірки, на підставі якого і було складено протокол. Просила протокол про адміністративне правопорушення повернути до Костянтинівської ОДПІ, оскільки на даний час оскаржує акт перевірки до Державної фіскальної служби України, на підтвердження чого надала копію рішення ДФС України про продовження строку розгляду скарги від 27.12.2017 року.
Вислухавши ОСОБА_1, дослідивши матеріали адміністративної справи (протокол про адміністративне правопорушення від 08 грудня 2017 року; акт перевірки № 713/05-99-14-03113911 від 06.11.2017 року, рішення ДФС України про продовження строку розгляду скарги від 27.12.2017 року, тощо), вважаю, що на даний час неможливо прийняти законне й обґрунтоване рішення по справі враховуючи наступне.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, в результаті документальної позапланової виїзної перевірки були виявлені порушення з боку ОСОБА_1, на підставі чого було складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПУАТ «Костянтинівське АТП 11409» податку на додану вартість на загальну суму 147580 грн.
Відповідно до копії рішення ДФС України про продовження строку розгляду скарги від 27.12.2017 року на даний час триває розгляд скарги ОСОБА_1 щодо незгоди з результатами перевірки відповідно до акту № 713/05-99-14-03113911 від 06.11.2017 року.
Крім того, в порушення вимог ст. 256 КУпАП у відповідній графі протоколу про адміністративне правопрушення від 08.12.2017 року відсутній номер протоколу.
На підставі викладеного, враховуючи, що на поточний час неможливо прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі, оскільки ПУАТ «Костянтинівське АТП 11409» (ЄДРПОУ 03113911) оскаржені до ДФС України результати проведеної перевірки та на поточний час рішення не прийнято, вважаю за необхідне протокол про адміністративне правопорушення (з доданими матеріалами) відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до ГУ ДФС у Донецькій області для належного оформлення (встановлення результатів розгляду скарги).
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 245, 256, 283, 284 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення від 08 грудня 2017 року (з доданими матеріалами) відносно ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, яка народилася 28 лютого 1958 року у д. Борок Смоленського району Смоленської області за ч. 1ст. 163-1 КУпАП повернути до ГУ ДФС у Донецькій області для належного оформлення (встановлення результатів розгляду скарги).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.І.Міросєді