справа № 2-а - 9256/08/0470
категорія статобліку - 2.19.5
01 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чорної В.В.
при секретарі судового засідання Черненко А.А.
за участі сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Заволоки В.В.
представника 3-ї особи Бабаніної Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії, та стягнення моральної шкоди, -
19.09.2008 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії згідно абз. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з обчисленням її з розміру грошового забезпечення не в середньому за останні 24 місяці, а за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), включаючи щомісячну надбавку у розмірі 50% суми пенсії, яка їй нараховувалась під час проходження служби, та щомісячні премії. Крім того, позивач просила провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії з моменту її первісного призначення, та стягнути з відповідача 25 тисяч гривень моральної шкоди.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, через які судом її було залишено без руху, 05.12.2008 р. позивачем подано уточнену позовну заяву, згідно якої, позовні вимоги доповнено вимогою про визнання відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії незаконною, та зменшено розмір вимог про стягнення моральної шкоди - до 15 тисяч. В іншій частині позовні вимоги залишено без змін.
Під час розгляду справи по суті, 01.12.2009 р. позивачем подано уточнення до позовної заяви в частині обґрунтування вимог про стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позову, позивач зазначила, що відповідачем при призначенні їй пенсії, розрахунок пенсії проведено всупереч порядку, передбаченому ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням обмежень, встановлених статтею 40 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»: виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, та без урахування щомісячної надбавки у розмірі 50 % суми пенсії, яка їй нараховувалась і виплачувалась під час проходження служби. Крім того, позивач вважає незаконною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області у проведенні їй перерахунку пенсії, викладену в листі від 23.01.2008 р. за № К29-08. Щодо вимог про стягнення моральної шкоди, обґрунтовує їх погіршенням стану свого здоров'я, загостренням хронічних хвороб, моральними стражданнями, що виникли внаслідок необхідності звертатися за захистом своїх порушених прав до різних інстанцій, в тому числі до суду, а також несправедливістю, яка виникла внаслідок існування диспропорції у розмірах пенсій пенсіонерів різних років.
В судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримала, та просила їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представники відповідача та третьої особи, кожний окремо, позов не визнали, просили відмовити у його задоволенні у повному обсязі, посилаючись на помилковість позиції позивача, оскільки при призначенні і обчисленні їй пенсії в грудні 2006 року вони керувалися чинним на той час законодавством, та діяли виключно в межах наданої компетенції, тому своїми діями не порушували прав позивача. Щодо позовних вимог про визнання незаконною відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії, представник відповідача посилається на те, що листом від 23.01.2008 р. ОСОБА_1 було роз'яснено, на підставі яких норм законодавства та з урахуванням яких складових їй було призначено пенсію у грудні 2006 р., та повідомлено, що з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», після затвердження порядку проведення перерахунку та надходження з УМВС в Дніпропетровській області довідок про зміну розміру грошового забезпечення, буде здійснено масовий перерахунок пенсій пенсіонерам МВС. В подальшому, ОСОБА_1, як і іншим пенсіонерам, з 01.01.2008 р. проведено перерахунок пенсії на підставі зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України, внаслідок чого розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився з 635 грн. 71 коп. до 1406 грн. 02 коп.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд доходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 проходила службу в структурному підрозділі Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області. Згідно наказу начальника УМВС України в Дніпропетровській області № 215 о/с від 05.12.2005 року, ОСОБА_1 звільнено у відставку за п. 65 «а» (за віком) «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України» з 05 грудня 2006 року, з посади старшого слідчого СВ відділу спецміліції при УМВС України в Дніпропетровській області.
З 06.12.2006 р. відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 55% грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» - в сумі 635 грн. 71 коп.
Зазначений розмір пенсії ОСОБА_1 призначено, виходячи з положень ст. 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", якою встановлювався порядок визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям строкової служби за контрактом, особам, які мають право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей, які звільнилися у 2006 році, згідно з яким, до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 р. (з подальшими змінами), при обчисленні пенсії у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Дію частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якої, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, пунктом 30 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було зупинено на 2006 рік.
Встановлений статтею 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" порядок визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги пункту 30 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" щодо зупинення на 2006 рік дії частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" не були визнані неконституційними, а також не були скасовані у встановленому чинним законодавством порядку, тому підлягали застосуванню.
Таким чином, при вирішенні у грудні 2006 року питання про призначення та обчислення позивачу розміру пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , УМВС в Дніпропетровській області було правильно застосоване чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" .
Функції по призначенню і виплаті пенсій покладені на органи Пенсійного фонду України лише з 01.01.2007 р. відповідно до "Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 р. Функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії належить до компетенції відповідних силових відомств.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконною відмови відповідача у проведенні їй перерахунку пенсії, викладеної в листі від 23.01.2008 р. № К29-08, суд зазначає наступне.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 в грудні 2007 р. звернулась до Міністерства внутрішніх справ України з листом, в якому, посилаючись на існуючу диспропорцію в розмірах пенсій пенсіонерів МВС України різних років, вимагала не просто підвищення пенсій у зв'язку з введенням в дію нових умов грошового забезпечення з 01 січня 2008 р., а усунення несправедливої диспропорції відносно пенсіонерів, які пішли на пенсію у 2006 році.
Зазначене звернення ОСОБА_1 було перенаправлено для розгляду, відповідно, до Пенсійного Фонду України, та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. При цьому, як вбачається зі змісту даного звернення, долученого судом до матеріалів справи, жодних вимог, звернутих до Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, які стосувалися б проведення їй перерахунку пенсії до 01.01.2008 р., а також оскарження нарахування їй пенсії у 2006 році, звернення ОСОБА_1 не містить.
У відповідь на зазначене звернення, листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2008 р. ОСОБА_1 було роз'яснено, на підставі яких норм законодавства та з урахуванням яких складових їй було призначено пенсію у грудні 2006 р., та повідомлено, що з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», після затвердження порядку проведення перерахунку та надходження з УМВС в Дніпропетровській області довідок про зміну розміру грошового забезпечення, буде здійснено масовий перерахунок пенсій пенсіонерам МВС.
В подальшому, ОСОБА_1 з 01.01.2008 р. проведено перерахунок пенсії на підставі зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України, внаслідок чого розмір її пенсії збільшився з 635 грн. 71 коп. до 1406 грн. 02 коп.
Так, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 р. затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, та надано право керівникам в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати особам рядового і начальницького складу надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження ними служби у розмірі до 50% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним (військовим) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконаних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується, або розмір її зменшується. У відповідності до п. 13 зазначеної постанови, вона набирає чинності з 01.01.2008 р.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р., з 01.01.2008 р. органами Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсій військовослужбовцям з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої ГУ УМВС України в Дніпропетровській області.
Дослідженням матеріалів пенсійної справи встановлено, що після проведеного перерахунку з 01 січня 2008 р., розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився, і становить 1406 грн. 02 коп. замість 635 грн. 71 коп. до перерахунку.
Правильність проведення органом Пенсійного фонду України з 01.01.2008 р. перерахунку пенсії ОСОБА_1, та повнота включення до довідки про розмір грошового забезпечення складових для проведення зазначеного перерахунку, позивачем не оскаржується, тому не є предметом дослідження в межах даного спору.
Таким чином, в межах заявлених позовних вимог, жодних порушень чинного законодавства та прав позивача з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, судом не встановлено. При наданні відповіді на звернення ОСОБА_1 відповідач також діяв в межах наданої компетенції відповідно до вимог законодавства.
Відповідно, не підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, оскільки судом не встановлено наявності протиправних рішень, дій або бездіяльності з боку відповідача.
Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 07.12.2009 року.
Суддя В.В.Чорна