Постанова від 05.04.2018 по справі 442/1463/18

Справа № 442/1463/18

Провадження №3/442/578/2018

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі головуючого судді - Кучаковського Ю.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого завідувачем сектору Сектору з питань фізичної культури та спорту відділу молодіжної політики, сім'ї та спорту виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи завідувачем сектору з питань фізичної культури та спорту відділу молодіжної політики, сім'ї та спорту виконавчого комітету Дрогобицької міської ради відповідно до розпорядження Дрогобицького міського голови від 15.03.2017 № 112-к „Про переведення працівників”, являється посадовою особою органу місцевого самоврядування, відповідно до підпункту „в” пункту 1 частини 1 статті З Закону України „Про запобігання корупції” являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України „Про запобігання корупції” несвоєчасно, без поважних причин не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 162 від 05.03.2018.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав. Пояснив, що він зареєструвався на сайті НАЗК в середині березня, в 20-х числах. Декларацію зберіг в чернетку. Отримав повідомлення, що чернетка успішно збережена. після чого він натиснув кнопку подати декларацію і декларація була подана. Проте в грудні 2017 році знайомий сказав йому, що його декларація не подана. Просив закрити провадження за закінченням строків притягення до адміністративної відповідальності.

Прокурор вважаючи, що протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є законним і обґрунтованим, запропонував піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 100 неопподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судовому засіданні старший оперуповноважений відділу № 4 УЗЕ у Львівській області ДЗЕ Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_2 повідомив суду, що 21.12.2017 виявив невчасну подачу декларації, проте не знаючи чи являється ОСОБА_1 суб'єктом вчинення корупційного правопорушення, звернувся до міського голови міста Дрогобича з запитом стосовно ОСОБА_1 Відповідь була отримана 27.12.2017. 12.01.2018 він відібрав пояснення у ОСОБА_1

Ч. 2 ст. 250 КУпАП визначено, що при провадженні у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-4 - 172-9 цього Кодексу, участь прокурора у розгляді справи судом є обов'язковою.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Ст. 1 Закону України „Про запобігання корупції” визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Ч. 1 ст. 45 Закону України „Про запобігання корупції” визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах „а” і „в” п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до пп. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України „Про запобігання корупції” визначено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону України „Про запобігання корупції” нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Верховною ОСОБА_2 України 23 березня 2017 року прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб” № 1975-VIII , який набрав чинності 30.03.2017.

Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України „Про запобігання корупції” подають таку декларацію вперше продовжено до 01.05.2017.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 00:00 год. 01.05.2017.

Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2016 рік лише 05.12.2017 о 10:29 год., тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік у ОСОБА_1 відсутні.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1, будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України „Про запобігання корупції”, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, а саме 05.12.2017 о 10:29 год. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

За таких обставин в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.

Однак, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, з наступних підстав.

Згідно з ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

21.12.2017 начальник Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки у Львівській області НП надіслав запит міському голові м. Дрогобича ОСОБА_3, згідно якого просив надати інформацію, а саме: розпорядження на прийняття на роботу завідувача сектору з питань фізичної культури та спорту відділу молодіжної політики, сім'ї та спорту виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_1, його посадову інструкцію та табелі обліку робочого часу, документи, що складають його особову справи, відповідь на який було отримано 27.12.2017.

Як вбачається із роздруківки із веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що міститься у матеріалах адміністративного матеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, уже 26.12.2017 було зроблено скрін-фото декларації ОСОБА_1

Протокол про адміністративне правопорушення надійшов до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області 07.03.2018.

При цьому, суд не погоджується із висловленою прокурором думкою про те, що датою виявлення правопорушення є дата складення протоколу відносно ОСОБА_1 від 05.03.2018 року, оскільки, уповноважені на складення відповідного протоколу посадові особи органу Національної поліції, встановили факт несвоєчасного подання електронної декларації ОСОБА_1 ще 21.12.2017, коли подали запит про надання інформації міському голові м. Дрогобича ОСОБА_3, необхідний для зібрання доказів, щоб притягнути винну особу до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

У п. 5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ „Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення пов'язані з корупцією”від 22.05.2017 за № 223-943/0/4-17 зазначено, що будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається. Вказівка законодавця у п. 7 ст. 247 КУпАП „на момент розгляду справи” означає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо на початок розгляду справи закінчилися строки, встановлені ст. 38 КУпАП. Разом з тим сам розгляд справи про адміністративне правопорушення та його закінчення не обтяжений строками, визначеними ст. 38 КУпАП, а передбачений ст. 277 КУпАП, що є гарантією всебічного, об'єктивного і повного з'ясування всіх обставин, які мають значення для вирішення справи. При цьому, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.

Враховуючи те, що з дня виявлення правопорушення минуло більше ніж три місяці, а тому відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 не може бути накладено, а адміністративна справа підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 38, 247, 250, 277 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч. 3 ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.

Суддя Ю.С. Кучаковський