Справа № 760/7108/18
2-а-1201/18
21 березня 2018 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора роти № 7 батальйону № 2 полку № 1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича Петра Вікторовича, Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції про визнання дій та протоколу незаконними, стягнення коштів,
У березні 2018 року ОСОБА_1 звернувся в Солом'янський районний суд м. Києва з адміністративним позовом до інспектора роти № 7 батальйону № 2 полку № 1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича П.В., Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції про визнання дій та протоколу незаконними, стягнення коштів.
Просить ухвалити рішення, яким:
-визнати незаконним протокол від 28 січня 2018 року про адміністративне затримання;
-визнати незаконними дії інспектора роти № 7 батальйону № 2 полку № 1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича П.В. щодо адміністративного затримання;
-стягнути з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції на його користь моральну шкоду в розмірі 16000 гривень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позивач порушує питання про визнання незаконними дій інспектора патрульної поліції щодо його адміністративного затримання та дій щодо складення в зв'язку з цим протоколу.
Разом з тим, зазначене не стосується оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності безпосередньо позивача ОСОБА_1, а стосується оскарження дій інспектора патрульної поліції (щодо адміністративного затримання позивача та дій щодо складення в зв'язку з цим протоколу) як суб'єкта владних повноважень при здійсненні владних управлінських функцій, які не пов'язані з притягненням позивача саме до адміністративної відповідальності. Оскаржувані дії стосуються затримання позивача, що не є притягнення до адміністративної відповідальності, та стосуються оскарження дій з приводу процесуального оформлення таких дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті .
Частиною 2 цієї статті передбачено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
За таких обставин, вбачається, що справа Солом'янському районному суду м. Києва як адміністративному суду непідсудна, і у випадку розгляду справи цим судом правила предметної підсудності не будуть дотримані.
Пунктами 4, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи:
- належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вбачається, що справа не підсудна Солом'янському районному суду м. Києва як адміністративному суду.
Крім того, частиною 1 ст. 318 КАС України передбачено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки Кодексом адміністративного судочинства України не визначено порядок дій у випадку, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до предметної юрисдикції іншого адміністративного суду, тому в такому випадку слід застосувати аналогію закону на підставі ч. 6 ст. 7 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на наведене, позов ОСОБА_1 належить до предметної юрисдикції (підсудності) Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись статтями 7, 20, 29, 171, 318 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора роти № 7 батальйону № 2 полку № 1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Дубовича Петра Вікторовича, Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції про визнання дій та протоколу незаконними, стягнення коштів передати на розгляд Окружному адміністративному суду м. Києва.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: