ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/11454/17
провадження № 2-а/753/473/17
"01" грудня 2017 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Даниленко В.В.
при секретарі Пасько І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до завідуючого сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Лопатинського Юрія Миколайовича, заступника начальника Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Соляр Інни Андріївни, про визнання дій протиправними, скасування рішення про примусове повернення з України,
Позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідачів про визнання дій протиправними, скасування рішення про примусове повернення з України. Свої вимоги мотивував тим, що 14 червня 2017 року відповідачем було складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП. Постановою від 14 червня 2017 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП у зв'язку з порушенням вимог ч. 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. 14 червня 2017 року рішенням про примусове повернення з України відповідач зобов'язав позивача покинути територію України до 23 червня 2017 року. Просить визнати дії відповідача щодо винесення рішення про примусове повернення з України позивача протиправними; скасувати рішення про примусове повернення з України позивача.
Позивач в судове засідання не з'явився, до початку розляду справи надав заяву про розгляд справи в його відсутність. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав свої заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином Іраку (а.с. 14).
14 червня 2017 року завідуючим сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Лопатинським Ю.М. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП (а.с. 6).
Вимогами ч. 1 ст. 203 КУпАП передбачена відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті.
Постановою заступника начальника Дарницького РВ ГУ ДМС України в м. Києві Соляр І.А. від 14 червня 2017 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. в дохід держави за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП (а.с. 7).
Зі змісту зазначеної постанови вбачається, що 14 червня 2017 року по проспекту Бажана, 31 в місті Києві виявлено та запрошено громадянина Іраку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який після закінчення строку перебування на території України проживає без документів на право проживання в Україні, що є порушенням вимог ч. 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, зазначеними у частинах другій - тринадцятій цієї статті, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України, на період, зазначений в частинах другій - тринадцятій цієї статті.
14 червня 2017 року завідувачем сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького РВ ГУ ДМС України в м. києві Лопатинським Ю.М. прийнято рішення про примусове повернення з України ОСОБА_1, в країну походження та зобов'язано його покинути територію України у термін до 23 червня 2017 року (а.с. 8).
Згідно ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» один із примірників рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання. Форма рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства затверджується спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.
Згідно із ч. 1 ст. 183-7 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при ухваленні рішення від 14 червня 2017 року не враховано тих обставин, що позивач є студентом медичного факультету міжнародної Академії екології та медицини /а.с.9/. Крім цього, рішення від 14 червня 2017 року про примусове повернення з України особисто позивачу не було вручено в присутності перекладача. Із зазначених підстав позивач просить визнати протиправною та скасувати протокол ПР МСМ №076215 від 14.06.2017 року про адміністративне правопорушення складений завідуючим сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького РВ ГУ ДМС України в м. Києві складений Лопатинським Ю.М., скасувати постанову ПН МКМ №076215 від 14.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення винесену заступником начальника Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. києві Соляр І.А. та визнати протиправним та скасувати рішення №31 від 14.06.2017 року про примусове повернення прийняте завідуючим сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві винесене Лопатинським Юрієм Миколайовичем.
Згідно абз. 6 п. 2.1 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23 квітня 2012 року № 353/271/150, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, один із примірників рішення про примусове повернення негайно видається іноземцю, стосовно якого воно прийнято. Інший примірник залишається в органі, який його прийняв.
Відповідно до п. 2.5. Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, рішення про примусове повернення за межі України оголошується іноземцю в присутності перекладача та законного представника (на вимогу затриманого) під підпис та обліковується посадовою особою територіального органу, територіального підрозділу ДМС, органу охорони державного кордону та органу СБУ, яка уповноважена складати документи для примусового повернення, у Журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства (додаток 6).
Згідно п. 1.6 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства підставами для прийняття рішення про примусове повернення іноземців за межі України є: дії іноземців, що порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; дії іноземців, що суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку; якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.
Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно статті 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ніхто не повинен зазнавати свавільного чи незаконного втручання в його особисте і сімейне життя, свавільних чи незаконних посягань на недоторканність його житла або таємницю його кореспонденції чи незаконних посягань на його честь і репутацію. Кожна людина має право на захист закону від такого втручання чи таких посягань.
В судовому засіданні представником відповідача не надано доказів асоціальної характеристики ОСОБА_1, суд також мусить визнати, що таке втручання не є необхідним у демократичному суспільстві для досягнення легітимної мети - в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Оцінюючи належність, допустимість, а також достатній зв'язок доказів ц їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 3 Конституції України, ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23 квітня 2012 року № 353/271/150, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, ст. ст. 8-11, 17-19, 41, 69-71, 94, 99, 160-164, 167, 183-7, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовн ОСОБА_1 до завідуючого сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Лопатинського Юрія Миколайовича, заступника начальника Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Соляр Інни Андріївни, про визнання дій протиправними, скасування рішення про примусове повернення з України задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати протокол ПР МСМ №076215 від 14.06.2017 року про адміністративне правопорушення складений завідуючим сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького РВ ГУ ДМС України в м. Києві складений Лопатинським Юрієм Миколайовичем.
Визнати протиправним та скасувати постанову ПН МКМ №076215 від 14.06.2017 року про накладення адміністративного стягнення винесену заступником начальника Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві Соляр Інною Андріївною.
Визнати протиправним та скасувати рішення №31 від 14.06.2017 року про примусове повернення ОСОБА_1, прийняте завідуючим сектору у справах іноземців та осіб без громадянства Дарницького районного відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві винесене Лопатинським Юрієм Миколайовичем.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя