Справа № 562/3894/17
(повне)
"04" квітня 2018 р.Здолбунівський районний суд Рівненської області в складі: головуючого судді Чорного І.А., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, за участю представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Здолбунів справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В поданому до суду позові позивач вказує на те, що з 19 липня 2017 року її переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням страхового стажу для обчислення пенсії за віком на момент звернення - 32 роки 10 місяців 21 день. Розрахунок розміру пенсії проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення» ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
31 серпня 2017 року вона звернувся до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до діючого законодавства.
Листом від 13 вересня 2017 року № Д-29 їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що не відповідає вимогам законодавства.
Уточнивши позовні вимоги, просить суд визнати дії Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо проведення перерахунку пенсії на її користь з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки протиправними; зобов'язати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три роки, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2014-2016 роки, який складає 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 % починаючи з 19 липня 2017 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з тих підстав, що позивач має право на переведення на інший вид пенсії, проте показник середньої заробітної плати буде незмінним та братиметься за 2007 рік.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Правовідносини між сторонами, щодо призначення позивачу пенсії за віком виникли до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а тому застосуванню підлягають норми законодавства, які діяли на період виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_4з 01 грудня 203 року перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 19 липня 2017 року позивача ОСОБА_4, на підставі поданої нею заяви, було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розрахунок розміру пенсії було проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
31 серпня 2017 року позивач звернулася з листом до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства.
Листом від 13 вересня 2017 року № Д-29 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Так, згідно із ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне страхування» та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок Державного бюджету.
Проте, на момент призначення позивачу пенсії за віком, позивач не мала права на жодний інший вид пенсійного забезпечення.
Пенсія позивачу за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в 2003 році жодним чином не могла бути призначена, оскільки позивачем не було досягнуто загального пенсійного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Станом на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач повністю відповідав вимогам, встановленим ст. 26 Закону № 1058.
Згідно абзацу 2 ч 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата(дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Посилання відповідача на вказану норму суд до уваги не приймає, оскільки, застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік суперечить вказаній нормі, так як в ній йдеться про переведення з одного виду на інший вид, у разі застосування показника середньої заробітної плати при нарахуванні попередньої пенсії. Іншими словами вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які регулюються саме Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що реалізація права позивача на пенсію на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться вперше.
Подібна правова позиція була також висловлена Вищим Адміністративним судом України в ухвалах від 26 травня 2015 року № К/800/2756/14, від 03 червня 2015 року № К/800/15619/15 та Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх судів України.
Таким чином, при призначенні позивачеві пенсії за віком на загальних підставах у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу ОСОБА_4, має бути розраховано пенсію з урахуванням вимог ч. 2 ст.40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати за три роки, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
З розпорядження 135845 від 28.07.2017 вбачається, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 19.07.2017 року, при цьому застосував величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими і вимоги позивача про застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки такий розмір величини оцінки одного року страхового стажу за період участі тільки в солідарній системі (що мало місце з позивачем) визначений частиною 1 статті 25 Закону № 1058-IV (в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 року, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком).
З урахуванням наведеного порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 640 гривень.
Керуючись ст.ст. 139, 241- 250, 293-295 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати дії Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо проведення перерахунку пенсії на користь ОСОБА_4з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки протиправними.
Зобов'язати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4пенсії за віком у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три роки, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2014-2016 роки, який складає 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 % починаючи з 19 липня 2017 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_4 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І.А.Чорний