Справа№570/4695/17
Номер провадження 2-а/570/2/2018
23 лютого 2018 року м. Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області, як адміністративний суд, в особі
судді Коробова С.О.,
з участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
при секретарі Данчук Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 0000142 від 19.10.2017 року ,
Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №0000142 від 19.10.2017 року.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просив суд постановити рішення, яким скасувати постанову, винесену інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області, відповідно до якої її визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КпАП України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 (триста сорок) гривень.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмовий відзив, в якому вказував, що позивачем не наведено жодної обставини, для скасування постанови.
Зазначає, що постанова відповідає вимогам ст.284 КУпАП, винесена інспектором Мартинюком М.В. в межах повноважень та компетенції і є результатом розгляду справи про адміністративне правопорушення. Вказав, що 27.09.2017 року, було прийнято наказ Головного управління від 28.09.2017 року № 441 «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності». Згідно даного наказу державному інспектору у сфері державного контролю за використання та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель Рівненської області ОСОБА_4 доручено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці площею 12,40 га, яка розташована за межами с. Михалківці Острозького району Рівненської області.
У результаті перевірки встановлено, що ТОВ «Агро Оксамит», директором якого є ОСОБА_3 на земельній ділянці площею 12,40 га сільськогосподарського призначення, рілля, в 2017 році засіяно і зібрано урожай зернових культур, не маючи відповідних документів на право користування даною земельною ділянкою, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Бухарівської сільської ради та відноситься до земель державної власності, розпорядником яких є Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області. Вказані факти звідчать про самовільне зайняття земельних ділянок, що є порушенням статті 125 Земельного кодексу України. Тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно з п.10 розділу VI "Перехідні положення" КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до задоволення не підлягають з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що Державним інспектором Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області ОСОБА_4 було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні зазначеної земельної ділянки.
Усі вказані факти порушення зафіксовані в акті перевірки дотримання зимог земельного законодавства від 11.10.2017 № 441-ДК/393/АП/09/01/-17 та в акті обстеження земельної ділянки від 11.10.2017 № 441-ДК/152/АО/10/01/- 17. За результатами перевірки 19.10.2017 року винесено постанову № 0000142 про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.
В постанові зазначено, що ОСОБА_3 самовільно зайнято земельну ділянку, не маючи відповідних документів, підтверджуючих право її використання, площа ділянки 12,4 га. Крім того, в постанові зазначено, що порушенням заподіяно матеріальну шкоду в розмірі 22015 грн. 95 коп.
Позивач у своєму позові вказує, що ТОВ "Агро Оксамит" правомірно використовує земельну ділянку на підставі договору оренди землі від 03.04.2017 року, укладеного між ТОВ "Агро Оксамит" в осбі позивача ОСОБА_3 та Бухарівською сільською радою. Однак рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.09.2017 року (яке набрало законої сили 29.09.2017 року за позовом Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до Бухарівської сільської ради та ТОВ "Агро Оксамит" про визнання недійсним рішення та зобов'язання повернути земельну ділянку позов задоволено повністю. Даним рішенням визнано недійсним рішення Бухарівської сільської ради № 120 від 17.03.2017 року «Про надання земельної ділянки в оренду», а також зобов'язано ТОВ «Агро Оксамит» повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області земельну ділянку площею 12,40 га, одержану за актом приймання приймання-передачі від 03.04.2017 року яка знаходиться за межами с. Михалківці Острозького району Рівненської області. Також слід зазначити, що вказаний позов відповідачами визнано повністю.
У вищезгаданому рішенні Господарського суду Рівненської області встановлено, а тому не підлягає повторному доказуванню те, що 17 березня 2017 року Бухарівська сільська рада прийняла рішення № 120 "Про надання земельної ділянки в оренду", яким вирішено надати в оренду ТОВ "Агро Оксамит" строком на 1 рік земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля) площею 12.40 га, яка знаходиться за межами с. Михалківці для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі зазначеного вище рішення між Бухарівською сільською радою (Орендодавець), та ТОВ "Агро Оксамит" (Орендар) укладено договір оренди землі від 03 квітня 2017 року (далі - Договір), відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), яка знаходиться на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області (п.1.1. Договору).
Договір підписано уповноваженими представниками та скріплено відтисками печаток сторін. Договір зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів зренди землі Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області зід 03.04.2017 р.№ 17.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним загатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на іемлю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, оридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується ґа засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом, або за результатами аукціону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі- продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України).
Разом з тим, суд в процесі розгляду справи встановив наступне:
Порядок перевірки та повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель врегульовано Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Наказом Головного управління від 28.09.2017 року № 441 «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності» державному інспектору у сфері державного контролю за використання та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель Рівненської області ОСОБА_4 доручено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці площею 12,40 га, яка розташована за межами с. Михалківці Острозького району Рівненської області.
Відповідно до припису від 03.11.2017 року при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, приватної власності, для ведення особистого селянського господарства площею 12,40 га (кадастровий номер 5624280800:03:001, що розташована за межами населеного пункту Михалківці Острозького району Рівненської області, встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме, самовільно зайнято земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 12,40.
Статтею 187 ЗК України визначено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначенні статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Згідно статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
-безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
-давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;
-складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Головне управління у своїй діяльності керується Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, згідно з яким, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у тому числі дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними і фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Таким чином, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ОСОБА_4 як посадова особа Головного управління, вправі вчиняти відповідні дії щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та діяв виключно у відповідності, на підставі і в межах, визначених чинним законодавством України.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ОСОБА_4 при проведенні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 12,40 га.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними.
При здійсненні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства, позивачем не надано жодних доказів чи пояснень, які могли б свідчити про відсутність факту самовільного зайняття земельних ділянок.
В процесі розгляду даної справи представником позивача не спростовано факту протиправного використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 12,40 га.
Статтею 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, як: самовільне зайняття земельних ділянок.
Статями 125, 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 53-1 КУпАП регламентує, що самовільне зайняття земельної ділянки, тягне за собою накладення штрафу на громадян і посадових осіб.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суд вважає безпідставним твердження представника позивача про незаконність оскаржуваної постанови з посиланням на процесуальні порушення при її винесенні, оскільки у відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Проте позивач, звертаючись до суду з адміністративним позовом жодних доказів на спростування фактів, зазначених в постанові про адміністративне стягнення, суду не надав.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачем були дотримані вимоги законодавства про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, ст.ст. 9, 10, 23, 33 КпАП України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 0000142 від 19.10.2017 року відмовитии повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу ( п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України ).
Суддя Коробов С.О.