Справа № 562/1441/17
27.03.2018 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Шуляка А.С.
при секретарі Аврамчук Н.П.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Здолбунів справу за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У квітні 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненській області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок моєї пенсію, як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 6521,08 грн. починаючи з 10 березня 2017 року.
Ухвалою суду від 17 травня 2017 року залучено до участі в справі правонаступника відповідача управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі - Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Вимоги позивач обґрунтовує тим, що він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок виконання таких робіт в Чорнобильській зоні. Роботи в зоні відчуження (м.Прип'ять, Чорнобильської АЕС) виконував в період з 31 березня 1988 року по 15 квітня 1988 року та в період з 02 серпня 1988 року по 15 серпня 1988 року. Загалом ним відпрацьовано 30 днів, з яких у вихідні 8 днів. За період роботи в зоні відчуження заробітна плата склала 1002,59 крб., що стверджується довідкою № 234 від 10 жовтня 1992 року. Він отримав другу групу інвалідності та право на призначення пенсії згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності з п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210.
10 березня 2017 року позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 6521,08 грн. починаючи з 23 лютого 2014 року.
Листом від 21 березня 2017 року № П-28 йому відмовлено у здійсненні перерахунку. Вказано, що розмір пенсії, визначено на підставі наявних документів про стаж, заробітну плату.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав та просить задовільнити їх.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з тих підстав, що п.п.4 п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року передбачено порядок призначення пенсій особам, які працювали в зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках і саме тому одержана сума множиться на коефіцієнт 25,4. Оскільки позивач працював вахтовим методом, то порядок призначення пенсій регулюється п.4 Постанови.
Просить суд в позові відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Із наданих суду доказів, які містяться в матеріалах адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_3, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А № 023030.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_3 перебуває на другій групі, що підтверджується довідкою МСЕК.
Позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема, внаслідок виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31 березня 1988 року по 15 квітня 1988 року та в період з 02 серпня 1988 року по 15 серпня 1988 року, що підтверджується довідкою та не заперечується жодною із сторін вказаної справи.
Позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Представник відповідача не зміг в судовому засіданні пояснити, як проводиться нарахування пенсії, яка методика нарахування. Суд зобов'язував відповідачів надати детальний розрахунок пенсії та механізм її нарахування. Відповідач не виконав вимог суду.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі по тексту - Закон № 796-ХІІ).
Згідно ч.ч.1, 4 ст.15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, яка набрала чинності 01.01.2012 року.
Зазначеною постановою зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Підпунктом 4 пункту 3 Порядку передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
У ОСОБА_4 праці та соціальної політики України від 13.04.2001 № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986 - 1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (207с-86-п) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат Чорнобильської АЕС з інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідка установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.
Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.
Беручи до уваги те, що позивач працював у зоні відчуження з менше одного місяця, пенсія йому має обчислюватися за його бажанням відповідно до п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Покликання відповідача про те, що позивач працював вахтовим методом, а значить не може бути застосована ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не заслуговує на увагу. В законі нічого не говориться про те, що для працівників, які працюють вахтовим методом застосовується інший порядок нарахування пенсії. Тобто до позивача має теж застосовуватися загальний порядок нарахування пенсії.
В п.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не йде мова про порядок і механізм нарахування пенсії. Визначено лише порядок врахування стажу.
Право вибору способу обчислення пенсії Порядком надано саме пенсіонеру, і обмеження цього права з боку пенсійного фонду є неприпустимим.
З викладеного вбачається, що позивач має право на обчислення пенсії за обраним ним способом, а тому його заява про перерахунок пенсії мала бути задоволена. Відмова у здійсненні перерахунку не відповідає чинному законодавству.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Відповідно до п.1 ч.3 ст.2 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність відмови у перерахунку пенсії позивачу, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 10.03.2017 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 10.03.2017 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01.03.2017 року.
Керуючись ст.ст.2, 6, 77, 241-246, 250, 255 КАС України; суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії, протиправними.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01 березня 2017 року за довідкою про заробітну плату від 10 жовтня 1992 року за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерного для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, а також проводити відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя