Ухвала від 04.04.2018 по справі 538/20/18

Справа № 538/20/18

Провадження по справі №4-с/538/1/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м. Лохвиця

Лохвицький районний суд Полтавської області у складі судді Бондарь В.А., секретаря судового засідання Дробот О.П., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця та зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

10.01.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Лохвицького районного суду з скаргою на бездіяльність державного виконавця та зобов"язання вчинити дії. Скаргу мотивує тим, що 16.12.2013 року Лохвицьким районним судом видано виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 в розмірі 1/6 частини з усіх видів його заробітку (доходів), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 20.09.2013 року і до досягнення дитиною повноліття. 10.01.2014 року державним виконавцем Лохвицького РВ ДВС ГТУЮ в Полтавській області на підставі виконавчого листа відкрито виконавче провадження № 41425572 .

Оскільки 08.07.2017 року набрав чинності Закон України № 2037-VIII від 17.05.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів", змінено розмір аліментів, та встановлено мінімальний розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто, розмір аліментів, які повинен сплачувати ОСОБА_2 має становити не менше 888,50 грн. щомісячно, та змінюватися відповідно до діючого закону, та послідуючих змін.

Як пояснює скаржниця, після відповідних змін в законодавстві, змін у розмірі отримуваних аліментів на неповнолітню дитину не відбулося.

На письмове звернення до Лохвицького РВ ДВС ГТУЮ в Полтавській області по питанню стягнення аліментів на підставі змін у законодавсті України, ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку аліментів у відповідності до норм чинного законодавства.

Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що за умов бездіяльності державного виконавця Лохвицького РВ ДВС ГТУЮ у Полтавській області , порушене право неповнолітньої дитини ОСОБА_3 на збільшення мінімального розміру аліментів, визначених чинним законодавством України, тому просить суд визнати неправомірною бездіяльність старшого державного виконавця відділу ДВС Лохвицького РУЮ ОСОБА_4 щодо не приведення у відповідність до чинного законодавства виплат боржником ОСОБА_2 мінімального розміру аліментів, зобов"язавши державного виконавця привести у відповідність до чинного законодавства мінімальний розмір аліментів, тобто не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, зобов"язати державного виконавця надати розрахунок розміру коштів недоотриманих виплат на утримання дитини за весь період часу з моменту набуття чинності змін в законодавстві, а саме з 08.07.2017 року, та до моменту поновлення права на зміну мінімального розміру аліментів, які повинен сплачувати ОСОБА_2 , тобто не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та зобов"язати державного виконавця винести постанову про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі недоотриманих виплат на утримання неповнолітньої дитини за весь період часу з моменту набуття чинності змін в законодавстві щодо зміни мінімального розміру аліментів, починаючи з 08.07.2017 року та до моменту поновлення права на зміну мінімального розміру аліментів, в повному обсязі.

У судове засідання скаржниця ОСОБА_1 не з"явилася, подавши заяву про розгляд справи без її участі, свої вимоги, викладені в скарзі підтримує в повному обсязі, та просить задовольнити.

Начальник Лохвицького районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_5 в судовому засіданні вимоги скарги заперечив, подавши письмове заперечення на скаргу, та вважає, що всі виконавчо-процесуальні дії державним виконавцем були проведені відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження", просить суд відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1.

Суд заслухавши пояснення начальника Лохвицького районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_5, дослідивши докази в справі, прийшов до наступного висновку.

16.12.2013 року Лохвицьким районним судом видано виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 в розмірі 1/6 частини з усіх видів його заробітку (доходів), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 20.09.2013 року і до досягнення дитиною повноліття.

10.01.2014 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам до виконання та до відома, та цього ж дня винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плата, пенсію та інші доходи боржника та направлено на виконання до Східно - регіонального управління ПрАТ «Райз Максимко», за місцем роботи боржника.

27.10.2017 з Східно - регіонального управління ПрАТ «Райз Максимко» надійшло повідомлення, про те, що ОСОБА_2 переведений до ТОВ «Райз-Схід», в зв'язку з чим 01.11.2017 державним виконавцем винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плата, пенсію та інші доходи боржника та направлено на виконання до вищезазначеного підприємства.

Як пояснює в скарзі ОСОБА_1, оскільки 08.07.2017 року набрав чинності Закон України № 2037-VIII від 17.05.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів", змінено розмір аліментів, та встановлено мінімальний розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто розмір аліментів, які повинен сплачувати ОСОБА_2 має становити не менше 888,50 грн. щомісячно, та змінюватися відповідно до діючого закону, та послідуючих змін.

На письмове звернення до Лохвицького РВ ДВС ГТУЮ в Полтавській області по питанню стягнення аліментів на підставі змін у законодавсті України, ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку аліментів у відповідності до норм чинного законодавства. Згідно Закону України № 2037-VIII від 17.05.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів», збільшено мінімальний розмір аліментів на одну дитину не менше ніж до 50% прожиткового мінімуму доходів громадян для дитини відповідного віку.

Текст статті 184 Сімейного кодексу України викладений в такій редакції:

1. Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

2. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

3. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку".

Згідно ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Статтею 18 Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 Закону виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Частиною 2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною 7 ст.13 цього ж Закону передбачено, що судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Для зміни мінімального розміру аліментів на 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку стягувачка має право звернутися до суду, який видав виконавчий документ. Відповідно до ст. 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути змінений.

Підставами для зміни розміру аліментів є наступні обставини:

1. Зміна матеріального стану платника або одержувача аліментів (наприклад, перехід на іншу більш оплачувану роботу, або навпаки - звільнення з роботи, втрата стабільного джерела доходів). 2. Зміна сімейного стану платника або одержувача аліментів (наприклад, одруження вдруге, народження у новому шлюбі дітей).

3. Інші випадки передбачені Сімейним кодексом України.

Прийняття Верховною Радою України рішення щодо внесення останніх змін до законодавства в частині встановлення нового мінімального рівня аліментів слід розглядати тим випадком, що дозволяє звернутися до суду щодо зміни їх розміру.

Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувач.

Згідно ст. 192 Сімейного кодексу України зазначено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто судовий наказ видається лише при первісному зверненні про стягнення аліментів, а не у випадку, коли судом було призначено аліменти, а вже згодом ініціюється їх зміна.

Якщо виплата аліментів здійснюється за участю третьої особи, то досить часто виникає питання чи не повинна така третя сторона автоматично здійснити дії спрямовані на автоматичне збільшення розміру аліментів.

Відповідно до положень ч.4 ст.187 Сімейного кодексу України особа, на користь якої присуджено аліменти на дитину, може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів безпосередньо за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати. На підставі заяви такої особи аліменти відраховуються із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів у розмірі, зазначеному у виконавчому листі, і перераховуються особі, на користь якої присуджені аліменти.

У зв'язку з тим, що утримання із заробітної плати здійснюється виключно на підставі заяви та у розмірі, що визначений у виконавчому листі, суб'єкт виплати заробітної плати не має прямих повноважень щодо зміни розміру аліментів.

Отже зміна одержувачем розміру аліментів здійснюється шляхом подання відповідного позову до платника аліментів.

Враховуючи викладене, суд вважає, що всі виконавчо-процесуальні дії державним виконавцем Лохвицького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 були проведені відповідно до положень Закону України «Про виконавче провадження», а тому в задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця та зобов"язання вчинити дії слід відмовити.

Керуючись: ст. ст. 258-260, 354 ЦПК України, ст. ст. 184, 187, 192 СК України, Законом України «Про виконавче провадження», Законом України № 2037-VIII від 17.05.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів», суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця та зобов"язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.

Ухвала може бути оскаржена на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України протягом п"ятнадцяти днів з дня її проголошення.

У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя: В.А. Бондарь