Справа № 500/5990/17
Провадження № 2/500/222/18
27 березня 2018 року
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Баннікової Н.В.
при секретарі - Шлєхтенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ізмаїл цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди,-
У жовтні 2017 р. Державна екологічна інспекція в Одеській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, в розмірі 34 582,00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що 19.11.2015 р. ОСОБА_1 і ОСОБА_2 здійснили самовільну вирубку сорока трьох дерев (зелених) породи «акація» за межами населеного пункту в лісосмузі на землях Каланчацької сільської ради без наявності лісорубного квитку.
Про встановлення вини у діях відповідачів свідчать постанови про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу:
-стосовно ОСОБА_1 постанова № 000851 від 04.12.2015р.;
-стосовно ОСОБА_2 постанова № 000852 від 04.12.2015 р.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Відповідачі у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлялись у відповідності до ст.128ЦПК України належним чином, про причину неприбуття не повідомили та не подали відзив, тому суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України за відсутності заперечень до того позивача.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 19.11.2015 р. виявлено факт самовільної вирубки 43 (сорока трьох) дерев (зелених) породи «акація» за межами населеного пункту в лісосмузі на землях Каланчацької сільської ради без наявності лісорубного квитку, що вбачається з протоколів проадміністративні правопорушення від 19.11.2015 р. за № NГ-000055 та від 19.11.2015 р. за № NГ - 000054, складені громадськими інспекторами з охорони довкілля Одеської області (а.с.12-13, 16-17).
Постановою від 04.12.2015 р. за № 000851 та постановою від 04.12.2015 р. за № 000852 громадського державного інспектора з охорони довкілля ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнано винними у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.65-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі по 340 грн. (а.с.14-15; 18-19).
Внаслідок вчиненого відповідачами правопорушення, державі було завдано шкоду на загальну суму 34 582,00 грн., яка була розрахована на підставі «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року за № 665, що підтверджується відповідним розрахунком (а.с.10).
У добровільному порядку завдані збитки відповідачами не відшкодовано.
Відповідно до вимог ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», частина грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища спрямовується до спеціально створених фондів охорони навколишнього природного середовища у відповідних місцевих бюджетах за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Так, відповідно до ст.66 Конституції України кожен зобовязаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.40 Закону України «Про рослинний світ», порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ч.4 ст.68 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача відповідно до ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.66 Конституції України, ст.107 Лісового кодексу України, Законом України «Про охорону навколишнього середовища», Законом України «Про рослинний світ», ст.ст.15, 16, 1166 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-289 ЦПК України, -
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії КК 644772, виданий Ізмаїльським ГО УМВС України в Одеській області 05.09.2001 року, адреса фізичної особи: Одеська область, Ізмаїльський р-н, с. Озерне, вул. Огородна, 14), та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серії КМ 434154, виданий Ізмаїльським ГО УМВС України в Одеській області 29.11.2006 року), на користь Держави Україна (р/р 33116331700218 фонду охорони навколишнього природного середовища Каланчацької сільської ради, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37977316, банк - ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УК в Ізмаїльському районі Одеської облаті, код бюджетної класифікації 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності 331) у відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в розмірі 34 582,00 (тридцять чотири тисячі п'ятсот вісімдесят дві) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії КК 644772, виданий Ізмаїльським ГО УМВС України в Одеській області 05.09.2001 року, адреса фізичної особи: Одеська область, Ізмаїльський р-н, с. Озерне, вул. Огородна, 14), на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (р/р 35214089081168 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 38017120, МФО 820172) судовий збір в розмірі 842 (вісімсот сорок дві гривні) грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серії КМ 434154, виданий Ізмаїльським ГО УМВС України в Одеській області 29.11.2006 року), на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (р/р 35214089081168 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 38017120, МФО 820172) судовий збір в розмірі 842 (вісімсот сорок дві гривні) грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: ОСОБА_3