04.04.2018
Справа № 497/389/18
Провадження № 2-о/497/26/18
04 квітня 2018 року м. Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кодінцевої С.В.,
за участю секретаря - Ковтун О.І.,
заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Болградський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із завою і просить постановити рішення, яким встановити факт смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Севастополь, Автономна Республіка Крим.
Свою заяву мотивує тим, що вона є донькою ОСОБА_2, яка постійно проживала і була зареєстрована в м.Болград, Одеська область.
Мати на новорічні свята поїхала до родичів в Севастополь, де ІНФОРМАЦІЯ_3 несподівано померла. Реєстрація її смерті була здійснена у відділі записів актів громадянського стану Ленінського району м.Севастополь Управління ЗАГС м.Севастополь.
При зверненні до Болградського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області їй, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3, оскільки документи, які підтверджують реєстрацію смерті матері видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та медичні довідки № 27, № 77 від 10 січня 2018 року та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 10 січня 2018 року, які було надано Управлінням ЗАГС Ленінського району м. Севастополь, Російської Федерації не відповідають формам визначеним наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 25.10.2006 року за № 1150/13024.
Враховуючи вищевикладене, заявник звернулася до суду та просить задовольнити її вимоги.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні повністю підтримала заяву, та надала пояснення з підстав зазначених в заяві.
Представник заінтересованої особи Болградського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, до суду не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.18). Подав заяву про розгляд справи у його відсутність, заперечень щодо встановлення юридичного факту - не має (а.с.20).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, заслухавши пояснення заявника та свідків, суд вважає, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою і підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 (а.с.6) є дочкою ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, виданим 20 липня 1973 року Болградським районним бюро РАЦС (а.с.7).
20 серпня 1993 року заявниця зареєструвала шлюб та змінила прізвище з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» (а.с.8).
Факт смерті ОСОБА_2 у м. Севастополь, Автономної Республіки Крим підтверджується:
- копією довідки про дату та причину смерті № 27 від 10.01.2018 року, якою встановлено, що дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 та визначена причина смерті: набряк мозку, інфаркт головного мозку, внаслідок тромбозу церебральних артерій (а.с.10).
- свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 10.01.2018 року Відділом записів актів громадянського стану Ленінського району м. Севастополь Управління ЗАГС м.Севастополь (а.с.11);
- довідкою Територіального відділу по місту федерального значення Севастополю № 77 від 10.01.2018 року про відсутність заперечень щодо вивезення тіла померлої ОСОБА_2 (а.с.12);
- показами свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частиною 2 ст. 319 ЦПК України визначено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Положеннями ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» врегульовано, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_2 у м. Севастополь, Автономної Республіки Крим, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 ч.1 Закону передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз'яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, яка є її донькою. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_2 померла на території непідконтрольній Україні, її смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі довідки, виданої лікувальним закладом, який знаходиться на непідконтрольній території Україні. Тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Крім того, згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану від 16.03.2018 року за № 00019770103 вбачається, що Болградським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області проведено перевірку по першим та другим примірникам первинних актових записів про смерть за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по 15 березня 2018 року за результатами якої актовий запис про смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 не виявлено (а.с.21).
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст.2,4, 10, 13, 264, 265, 268, 272-273, 293-294, 315, 317, 319, п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Болградський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, померлої у місті Севастополь, Автономна Республіка Крим, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3, причина смерті: набряк мозку, інфаркт головного мозку, внаслідок тромбозу церебральних артерій.
Допустити рішення до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Болградський районний суд Одеської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ____________ С.В.Кодінцева