Рішення від 03.04.2018 по справі 484/1345/18

Справа № 484/1345/18

Провадження № 2-о/484/55/18 р.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.2018 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.

секретаря судового засідання - Панчук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за заявою ОСОБА_1; заінтересована особа - Первомайський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулась до суду з заявою встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, мотивуючи свої вимоги тим, що в кінці лютого 2018 р вона та її чоловік ОСОБА_2, поїхали до їх дітей, що проживають у м. Молодогвардійськ Луганської області. 09.03.2018 року її чоловіку стало погано та його забрали до лікарні, а ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловік ОСОБА_2 помер.

Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р, «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Молодогвардійськ віднесено до міста, де тимчасово не діють органи державної влади. Також туди віднесено і м. Сорокпне (яке до 2016 р. мало назву Краснодон, змінено назву постановою ВР України від 12.05.2016 р.).

Відповідно до довідки про причину смерті, виданої державною установою «Краснодонською центральною багатопрофільною лікарнею» Луганської народної республіки, її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року у віці 52 роки.

На підставі лікарського свідоцтва про смерть, виданого виконавчим комітетом Молодогвардійської місцевої ради м. Краснодона Луганської народної республіки, 13.03.2018 р. було видано свідоцтво про смерть. З вказаним свідоцтвом заявниця у м. Первомайську Миколаївської області звернулась до відділу ДРАЦС з метою зареєструвати смерть чоловіка, але 20.03.2018 р. їй було відмовлено в реєстрації, про що було письмово повідомлено.

Тому ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті її чоловіка ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території.

В судове засідання заявниця надала заяву з проханням слухати справу її відсутність, заяву підтримала в повному обсязі.

Представник зацікавленої особи в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. Проти задоволення вимог заяви не заперечував.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявника підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що заявник приходиться дружиною ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с.3)

Факт смерті ОСОБА_2 в м. Краснодон Луганської Народної Республіки безспірно встановлений, наданою суду копією довідки про причину смерті № 75 від 12.03.2018 року, якою встановлено, що дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 року та визначена причина смерті: правостороння нижнєдолєва пневмонія. Крім того, в матеріалах справи наявне свідоцтво про смерть, видане виконавчим комітетом Молодогвардійської місцевої ради м. Краснодона Луганської народної республіки від 13.03.2018 р. серії НОМЕР_2. Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

За п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону, поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть її чоловіка ОСОБА_2 в м. Краснодон Луганської Народної Республіки, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.

Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Оскільки ОСОБА_2 помер на території тимчасово непідконтрольній Україні, його смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі довідки чи свідоцтва про смерть, виданих органами, які знаходяться на тимчасово непідконтрольній території Україні. Тому вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її чоловіка підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1., ІНПП - НОМЕР_1)); заінтересована особа: Первомайський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (адреса: вул. Грушевського, 1, м. Первомайськ, Миколаївська обл., код: 33201214) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.

Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України, громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який народився в м. Молодогвардійськ, Луганської області, померлого у місті Сорокине Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

СУДДЯ: