10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
іменем України
"03" квітня 2018 р. м. Житомир Справа № 817/1089/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря Баліцької Т.М.,
представника відповідача: Нечепорук Л.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Щербаковим В.В. в м.Рівне, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом Головного управління ДФС у Рівненській області до Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" про стягнення коштів з рахунків у банках та вилучення готівки на суму податкового боргу , -
У липні 2017 року Головне управління ДФС у Рівненській області звернулося з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Рівнеазот" про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих даного платника, та вилучення готівки на суму податкового боргу 4 689 893,56 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 21.06.2017 за Публічним акціонерним товариством "Рівнеазот" перед бюджетом рахується податковий борг в сумі 4 689 893,56 грн. (976 302,68 грн. - рентна плата за спеціальне використання води; 96 207,56 грн. - рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення; 2 320 816,63 грн. - земельний податок; 771 110,11 грн. - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; 474 355,86 грн. - надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 6 886,21 грн. - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях; 1 462,00 грн. - акцизний податок; 17 033,68 грн. - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 20218,83 грн. - орендна плата за земельні ділянки; 5 500,00 грн. - транспортний податок. Вказаний борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений.
Під час судового розгляду за клопотанням відповідача, судом, в порядку ст.55 КАС України, допущено процесуальне правонаступництво - заміну відповідача, Публічного акціонерного товариства "Рівнеазот", його правонаступником - Приватним акціонерним товариством "Рівнеазот" (далі - ПрАТ "Рівнеазот").
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" (код ЄДРПОУ 05607824) з рахунків у банках, обслуговуючих даного платника та за рахунок готівки, кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 4 689 893,56 грн. (чотири мільйони шістсот вісімдесят дев'ять тисяч вісімсот дев'яносто три гривні п'ятдесят шість копійок), з яких: 976302,68 грн. (дев'ятсот сімдесят шість тисяч триста дві гривні шістдесят вісім копійок) - рентна плата за спеціальне використання води; 96 207,56 грн. (дев'яносто шість тисяч двісті сім гривень п'ятдесят шість копійок) - рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення; 2 320 816,63 грн. (два мільйони триста двадцять тисяч вісімсот шістнадцять гривень шістдесят три копійки) - земельний податок; 771 110,11 грн. (сімсот сімдесят одна тисяча сто десять гривень одинадцять копійок) - надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; 474 355,86 грн. (чотириста сімдесят чотири тисячі триста п'ятдесят п'ять гривень вісімдесят шість копійок) - надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 6 886,21 грн. (шість тисяч вісімсот вісімдесят шість гривень двадцять одна копійка) - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях; 1 462,00 грн. (одна тисяча чотириста шістдесят дві гривні) - акцизний податок; 17 033,68 грн. (сімнадцять тисяч тридцять три гривні шістдесят вісім копійок) - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 20 218,83 грн. (двадцять тисяч двісті вісімнадцять гривень вісімдесят три копійки) - орендна плата за земельні ділянки; 5500,00 грн. (п'ять тисяч п'ятсот гривень) - транспортний податок.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з положеннями ст.ст.9, 212-223 Податкового кодексу України та ст.64 Бюджетного кодексу України, акцизний податок належить до загальнодержавних податків і зборів, які справляються на всій території України та закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування.
Положеннями статтей 9, 240-250 Податкового кодексу України визначено, що екологічний податок (у тому числі надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях) належить до податків загальнодержавного значення, встановлюється цим Кодексом та згідно з положеннями Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів у відсотковому співвідношенні.
Статтями 9, 251-252, 255, 257-258 Податкового кодексу України передбачено, що рентна плата (у тому числі рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за спеціальне використання води) належить до податків загальнодержавного значення, встановлюється цим Кодексом та згідно з положеннями Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів у відсотковому співвідношенні.
В силу вимог ст.ст.10, 265-267, 269-289 Податкового кодексу України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю (у тому числі земельний податок та орендна плата за земельні ділянки) та транспортний податок є складовими частинами податку на майно, який належить до місцевих податків і зборів, встановлюється місцевими радами та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до п.16.1.4. ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції органів доходів і зборів, до яких зокрема відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, своєчасністю подання податкової звітності, здійснення контролю за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі, організовує роботу та здійснює контроль за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку, здійснює інші функції, визначені цим Кодексом та законами України.
Відповідно до положень ст.223 Податкового кодексу України, базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю (п.223.1). Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу (п.223.2).
Згідно зі ст.240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (ст.250 Податкового кодексу України).
Статтею 257 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю (п.257.1). Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п.257.2).
Відповідно до пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Статтею 267 Податкового кодексу України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування (пп.267.1.1 п.267.1). Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп.267.6.4 п.267.6).
Згідно з п.286.2. ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України).
В силу вимог п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкова вимога вважаються врученою платнику податків, а тому заперечення відповідача є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів та митних платежів, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" зареєстроване як юридична особа 13.11.1995, перебуває на обліку, як платник податків в органі доходів і зборів з 25.11.1995 за № 035/0029.
Станом на 21.06.2017 за ПрАТ "Рівнеазот" рахується податковий борг у сумі 4689893,56 грн.
Заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 976 302,68 грн. та з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 96 207,56 грн. виникла на підставі податкової декларації з рентної плати за І квартал 2017 року, самостійно поданої до податкового органу 27.04.2017.
Податковий борг із земельного податку в сумі 2 320 816,63 грн. та з орендної плати за земельні ділянки в сумі 20 218,83 грн. виник на підставі податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, самостійно поданої до податкового органу 06.02.2017.
Борг з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 771 110,11 грн., з надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 474 355,86 грн. та з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях в сумі 6886,21 грн. виник на підставі податкових декларацій з екологічного податку, самостійно поданих до податкового органу 05.04.2017.
Податковий борг з акцизного податку в сумі 1 462,00 грн. виник на підставі декларацій акцизного податку за ІІ - IV квартал 2017 року, самостійно поданих до податкового органу 09.03.2017, 07.04.2017 та 05.05.2017.
Заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 17033,68 грн. виникла на підставі податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2017 рік, самостійно поданої до податкового органу 17.02.2017.
Борг з транспортного податку в сумі 5 500,00 грн. виник на підставі податкової декларації з транспортного податку на 2017 рік, самостійно поданої до податкового органу 18.01.2017.
З метою погашення податкового боргу ГУ ДФС у Рівненській області для ПрАТ "Рівнеазот" було сформовано та надіслано податкову вимогу форми "Ю" від 09.03.2017 №1609-17 на суму 2 091 257,56 грн.
Вказана податкова вимога отримана відповідачем 14.03.2017, у встановленому законом порядку та ним не оскаржувалася.
Колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта на те, що вимога, щодо сплати податкового боргу надсилалася лише відносно земельного податку, а відносно інших податків і зборів ні, тому підстав для стягнення грошових коштів з метою погашення податкового боргу немає. Суд зазначає, що розмір податкового боргу, як загальний так і по кожному податку і збору окремо, є узгодженим та відповідачем не заперечується, тому стягнення підлягає розмір грошових коштів, що дорівнює загальній сумі податкового боргу.
Ці обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: довідкою про стан розрахунків з бюджетом від 23.06.2017 № 3676/9/17-00-17-16 (а.а.с.5-6), розрахунком виникнення податкового боргу (а.а.с.7-9), корінцем податкової вимоги від 09.03.2017 №1609-17, фіскальним чеком від 13.03.2017 (а.с.10), податковою декларацією з рентної плати від 27.04.2017 (а.а.с.11-12), податковою декларацією з транспортного податку від 18.01.2017 (а.а.с.13-14), податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 06.02.2017 (а.а.с.15-16), податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 17.02.2017 (а.а.с.17-18), деклараціями акцизного податку від 09.03.2017, від 07.04.2017 та від 05.05.2017 (а.а.с.19-33), карткою особового рахунку платника (а.а.с.34-50), витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.05.2017 №1002553408 (а.а.с.52-54), випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.06.2017 (а.с.79).
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "03" квітня 2018 р.