Справа № 396/474/18
Провадження № 2-о/396/23/18
Іменем України
03.04.2018 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Шепетько В.І.
з участю секретаря Корольової Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Новоукраїнка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_2, заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану Новоукраїнського районного управління юстиції в Кіровоградській області, про встановлення факту смерті особи в певний час на тимчасово окупованій території,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на тимчасово окупованій території України, а саме в м.Євпаторія Автономної Республіки Крим, яка настала 26.08.2017 року.
Заява обґрунтована тим, що при зверненні до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Новоукраїнського районного управління юстиції в Кіровоградській області щодо державної реєстрації смерті своєї матері ОСОБА_3 із наданням свідоцтва про смерть, виданого органом, який знаходиться на території непідконтрольній державній владі України, йому було відмовлено у державній реєстрації смерті, оскільки, заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_3 пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Метою встановлення факту смерті є отримання відповідного свідоцтва про смерть згідно чинного законодавства України, оскільки факт смерті його матері на тимчасово окупованій території унеможливлює отримання документів про даний факт в силу законодавчих обмежень. Внесення до Реєстру запису про смерть громадянина України та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлої та інші правові наслідки.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, надав до суду заяву про розгляд заяви у їх відсутність. Вимоги заяви підтримали в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи до залу судового засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника. Проти задоволення вимог заяви не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявника підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що заявник приходиться сином ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-ОЛ № 347081, видане відділом ЗАГС м.Кіровограда 16.09.1974 року.
Згідно ксерокопії паспорта серії ЕА №409522 від 24.02.1998 року встановлено, що ОСОБА_3 народилася в с. Ново-Гомельське Бобринецького району Кіровоградської області 10.04.1972 року.
ОСОБА_3 була власником земельних ділянок, розташованих на території Рівнянської сільської ради, призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі договорів оренди земельних ділянок.
Факт смерті ОСОБА_3 у м. Євпаторія Автономної Республіки Крим безспірно встановлений, наданою суду копією довідки про дату та причину смерті №1052 від 29.08.2017 року, якою встановлено, що дата смерті 26.08.2017 року та визначена причина смерті: тромбофлебіт глибоких нижніх кінцівок та свідоцтвом про смерть від 29.08.2017 року, виданим Євпаторським міським відділом запису актів громадського стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування ЗУ від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч. 2,3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявник звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Новоукраїнського районного управління юстиції в Кіровоградській області, для проведення реєстрації факту смерті на території України, 31.03.2018 року за вих. №232/14.18-05-05 отримав відмову, оскільки ним були надані документи, які не відповідають законодавству України та не створюють правових наслідків на території України та було запропоновано звернутись до суду для встановлення факту смерті.
За п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. За ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на території АР Крим, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, виданеорганом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, як видані органом, що створений на тимчасово окупованій території АР Крим у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Проте, виходячи з практики ЄСПЛ, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Відповідно до ч.1 ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст.4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку,що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_3, у м. Євпаторія АР Крим оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 ч.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз'яснень, викладених у п.1 постанови ПВСУ від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для заявника. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_3 померла на території тимчасово непідконтрольній Україні, її смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі довідки, виданої лікувальним закладом, який знаходиться на тимчасово непідконтрольній території Україні. Тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_3 підлягають задоволенню.
Керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 4,10,264,265,273,293,315,317,319,430 ЦПК України,
Заяву - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження с. Ново -Гомельське Бобринецького району Кіровоградської області, громадянки України, на тимчасово окупованій території України Автономної Республіки Крим, померлої у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, яка настала 26 серпня 2017 року, по причині тромбофлебіт глибоких нижніх кінцівок.
Допустити рішення до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області, через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: В. І. Шепетько