Справа № 383/224/18
Номер провадження 3/383/136/18
04 квітня 2018 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Адаменко І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Бобринецького відділення поліції Новоукраїнського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч.1 ст.130 КУпАП, -
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №032443 від 07.03.2018 року, ОСОБА_1, 06.03.2018 року о 23 год. 30 хв. в м. Бобринець по вул. Паркова, керував автомобілем НОМЕР_1 1.6 ЗНГ, н.з. ВА 4258АГ, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини), після проходження медичного огляду в Бобринецькій ЦРЛ, висновок № 5, проба позитивна 2.0 % проміле, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні факт вчинення даного правопорушення і свою вину ОСОБА_1 не визнав, пояснивши, що 06.03.2018 року близько 23 години 30 хвилин біля власного будинку по вул. Паркова в м. Бобринець до нього підійшли працівники поліції та відразу не пропонуючи пройти алкотест, запропонували пройти медичний огляд вказуючи на те, що він керував автомобілем у стані алкогольного сп»яніння, на що він повідомив працівників поліції що не керував автомобілем в стані алкогольного сп»яніння, а випив вже пізніше після того як прибув додому та припаркував автомобіль. Зазначив, що свідків зазначені події не було, а свідки зазначені в протоколі це працівники Бобринецькій ЦРЛ.
З урахуванням наданих пояснень вказав на відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим просив справу закрити.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, перевіривши матеріали справи, зваживши всі доводи вважаю, що провадження підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП виходячи із наступного.
Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з вимогами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Згідно з вимогами п.п.6,7 Розділу 1 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція 1452/735) огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 року водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Пунктом 6 Розділу 2 Інструкції 1452/735 встановлено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Із аналізу наведених вимог законодавчих актів слід зробити висновок, що огляд на визначення перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані алкогольного сп'яніння має бути проведеним поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, виключно у присутності двох свідків, і тільки у разі відмови особи від проходження такого огляду або незгоди із результатами такого огляду, лікарем закладу охорони здоров'я.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що у вину ОСОБА_1 ставиться порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, відповідно до якого водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, при цьому особі не було запропоновано на місці зупинки транспортного засобу пройти огляд на стан сп»яніння за допомогою спеціального технічного засобу.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Так в протоколі про адміністративне правопорушення та в матеріалах справи, вказані свідки,(та додані письмові їх пояснення) які є працівниками Бобринецької ЦРЛ та не були свідками події на місці скоєння правопорушення, крім того протокол взагалі не містять відомостей з приводу того, що ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків пропонувалось пройти огляд за допомогою спеціальних технічних засобів, участь яких у даній дії є обов'язковою. Про вказане також свідчать пояснення ОСОБА_1, який вказав, що йому не пропонувалось пройти огляд за допомогою спеціальних технічних засобів та свідків вказаної події не було.
Суд критично сприймає долучені до протоколу пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3,оскільки вказані особи не були свідками на місці події та являються працівниками Бобринецької ЦРЛ, які перебували на робочому місці.
За таких обставин суд вважає, що при складанні матеріалів про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП щодо ОСОБА_1 поліцейським СРПП № 4 Бобринецького ВП старшим сержантом поліції ОСОБА_4 допущено грубе порушення встановленого порядку огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп'яніння, що позбавляє можливості вирішити питання про наявність складу правопорушення, оскільки відсутня його об'єктивна сторона.
Викладені обставини свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. Відповідно до ст. 284 КУпАП при наявності обставин, передбачених ст.247 КУпАП виноситься постанова про закриття справи.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 245, 247, 252, 266, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі № 383/224/18 про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Кіровоградської області на протязі 10 днів з дня її винесення, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках предбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП та ч. 1 ст. 287 цього Кодексу.
Суддя І.М. Адаменко