08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-а/381/27/18
381/895/18
про відмову у відкритті провадження
30 березня 2018 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Осаулова Н.А., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання дій державного виконавця неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
У березні 2018 року позивач звернувся до Фастівського міськрайонного суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Київській області в якому просив суд визнати дії державного виконавця неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок заборгованості з вираховуванням тієї частки, яка припала на дитину, що досягла повноліття.
Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить її розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України - учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з поданого адміністративного позову ОСОБА_1В, який є стороною виконавчого провадження оскаржує дії або бездіяльність державного виконавця у виконавчому провадженні щодо виконання ним рішення ухваленого в порядку цивільного процесуального законодавства, а саме щодо стягнення з позивача аліментів на утримання дітей.
Крім того, слід звернути увагу позивача, що розділом VII ЦПК України "Судовий контроль за виконанням судових рішень", ст. 447 ЦПК України, передбачене право учасників виконавчого провадження та осіб, які залучаються до проведення виконавчих дій, звернення до суду із скаргою в разі, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Частиною 1 ст. 448 ЦПК України передбачено, що скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Таким чином, враховуючи вищевказане дії державного виконавця, які оскаржує позивач не підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства, оскільки діючим законодавством встановлений інший порядок оскарження зазначених дій державного виконавця, а саме в порядку цивільного судочинства за ст.ст. 447-453 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Стаття 7 Закону України «Про судовий збір» передбачає виключний перелік підстав для повернення судового збору, а саме: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням); закриття провадження у справі.
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви.
На підставі викладеного, керуючись 170, 287, 295, 243, 248 КАС України, ЗУ «про судовий збір» суд, -
Відмовити у відкритті провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання дій державного виконавця неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачу право звернутися до суду зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця в порядку ст. 447 ЦПК України.
Зобов'язати Фастівське управління Державної казначейської служби України в Київській області (Фастівське УДКСУ Київської області) код ЄДРПОУ 37583261, МФО 821018, Банк отримувача: ГУДКСУ у Київській області, що розташоване за адресою: вул. Куйбишева, 32, м. Фастів, Київської області повернути позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючому за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, сплачений ним судовий збір, згідно квитанції № 170 від 21 лютого 2018 року в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп..
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.