Спарва№ 308/1253/18
29.03.2018 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К. розглянувши адміністративні матеріали інспектора взводу №2 роти № 3 батальйону УПП у Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
03.02.2018 р. о 00 год. 21 хв. ОСОБА_1 в м. Ужгороді по вул. Польова, біля буд. №22 керувала т.з. марки «Fiat Stilo» д.н.з. TV733CD в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря нарколога в ЗОНД.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 2.9 «а» ПДР України та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку.
Представник особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_2, в судовому засіданні заперечив вину ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Пояснив, що огляд ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп'яніння в ЗОНД проводився лікарем з порушеннями. Зокрема у ОСОБА_1 під час огляду в ЗОНД не відбирали кров і біологічне середовище на дослідження. Вказав, що до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено акт медичного огляду. Окрім того, вважає, що наданий висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння складений з порушенням Інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затверджена спільним наказом МВС та МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015 року.Всупереч вимогам Інструкції у ОСОБА_1 не було відібрано аналізів для лабораторних досліджень , отже лікарем був проведений лише візуальний огляд ОСОБА_1, що є недостатнім.
Інспектор УПП ОСОБА_3 у судовому засіданні вказала, що водієві було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці, однак ОСОБА_1 відмовилася , їй було запропоновано пройти огляд в ЗОНД , нащо водій погодилася, однак ОСОБА_1 зривала проходження огляду на визначення стану сп'яніння, так як водій “ так дула в драгер, що воздух не видувала” ( мовою оригіналу) . Просила врахувати , що згідно Інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015 року акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я, а відтак зауваження представника про недолучення акту медичного огляду до протоколу є недоречним.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ОСОБА_2, інспектора УПП ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до положення ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 130 КУпАП диспозиція статті передбачає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відео записуючих засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі ст.ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп'яніння, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Так, згідно п. 6 розділу І інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затверджена спільним наказом МВС та МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі "Інструкція"), огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п.7 розділу ІІ "Інструкції" проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським .
З дослідженого у судовому засіданні протоколу та висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 18 від 03.01.2018 року вбачається, що огляд водія громадянина ОСОБА_1 проводився лікарем закладу охорони здоров'я Закарпатського обласного наркологічного диспансеру 03.02.2018 р. о 00 год. 45 хв . Як зазначено лікарем у висновку № 18 від 03.02.2018 року висновок огляду , що гр. ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно п.19 розділу ІІІ "Інструкції" акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я.
Згідно п.7 розділу ІІІ "Інструкції" проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Згідно п.14 розділу ІІІ "Інструкції" якщо водій - учасник дорожнього руху внаслідок ДТП перебуває у несвідомому стані або з тяжкими травмами, обов'язково проводиться дослідження біологічного середовища або крові на вміст алкоголю, наркотичних чи психотропних речовин у закладах охорони здоров'я, куди він доставлений.
Виходячи з правового аналізу вимог Інструкції слід дійти висновку, що приписи Інструкції чітко визначають випадки при яких обов'язково проводиться дослідження біологічного середовища або крові на вміст алкоголю, наркотичних чи психотропних речовин у закладах охорони здоров'я.
Виходячи з викладеного, суд вважає доводи представника особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_2, про те, що всупереч вимог Інструкції у ОСОБА_1 не було відібрано ніяких аналізів для лабораторних досліджень не заслуговують на увагу , оскільки обов'язкове проведення лабораторних досліджень здійснюється на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини, а також у випадку ДТП.
Із відеозапису ,що було здійснено патрульним за допомогою нагрудного відеореєстратора який було переглянуто в судовому засіданні під час розгляду вищевказаної адміністративної справи у присутності учасників судового розгляду вбачається, що водій погодилась пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння в ЗОНД. Із відеозапису ,що було здійснено патрульним за допомогою нагрудного відеореєстратора вбачається, що було зафіксовано факт роз'яснення лікарем процедури проходження огляду , роз'яснено та практично показано процедуру проведення огляду за допомогою технічного приладу “ Драгер”, та зафіксовано процедуру проведення огляду.
Суд не приймає до уваги доводи представника ОСОБА_1 про те, що огляд проведено лікарем з порушеннями, зважаючи на те, що згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 18 від 03.02.2018 р. вбачається, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, огляд проведено лікарем ЗОНД, за змістом та формою ( бланк) висновку повністю відповідає "Інструкції" . У суду відсутні будь-які підстави сумніватися у достовірності висновків лікаря при проведені огляду на визначення стану сп'яніння при складанні та видачі висновку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП стверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 005616 від 03.02.2018 р., даними висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 18 від 03.02.2018 р., згідно якого ОСОБА_1 перебувала в стані алкогольного сп'яніння, який приєднано до матеріалів справи, відеозаписом оглянутим в судовому засіданні, а також даними постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР № 422615 від 03.02.2018 року, винесеної відносно ОСОБА_1 за скоєння правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, рапортом працівника поліції.
Оцінюючи докази, у їх сукупності, суд приходить до висновку, що такі є належними, допустимими та такими, що повністю підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а за таких обставин, враховуючи вище викладене, суд у відповідності до положень статей 251 та 252 КУпАП, вважає, що у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1керувала транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, чим порушила вимоги п. 2.9 «а» ПДР України.
Дії ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст. 130 КпАП України кваліфіковані вірно.
Щодо наданих захисником заперечень, суд критично відноситься до таких, оскільки такі є безпідставними та направленими на уникнення правопорушника від відповідальності за скоєне, оскільки, наведені у запереченнях аргументи, в сукупності не спростовують обставин, які підтверджують вину правопорушника.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, вважаю, що на гр-на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 130 ч. 1 КУпАП , яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі 600 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення, яке застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиннню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст.ст. 130 ч. 1, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) грн. з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 352,40 грн.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_4