10.2.4
Іменем України
30 березня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/243/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Кисельової Є.О.,
за участю
секретаря судового засідання Жданової Г.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області (92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, 81) про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та виплатити пенсію,-
29 січня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищезазначений адміністративний позов у якому позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС - 2 категорії, зобов'язати відповідача призначити та виплатити пенсію з 15 грудня 2017 року. В обґрунтування позову позивач посилається, що законних підстав для відмови в призначенні пенсії учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС - 2 категорії у відповідача не було, оскільки під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС працював в Міністерстві Внутрішніх Справ БССР в звідному відділі, з 26 червня по 27липня, постійно знаходився (мешкав та працював) в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні ця інформація відображена в довідці №12/11964 від 26.12.17р., також підтверджується випискою з наказу про відправлення в зону відчуження та довідки, виданої про те що приймав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, запропоновано позивачу протягом десяти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
16 лютого 2018 року Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі та призначено до розгляду на 15.03.2018 за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 1).
В судове засідання позивач не з'явився, в позовній заяві просив справу розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення на адміністративний позов від 12.03.2018 №2287/07-22/3с, в яких просив справу розглядати у відсутність їх представника. В запереченнях відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позову, оскільки довідка, надана ОСОБА_1 , для призначення пенсії № 12/11964 від 26.12.2017 року, видана Міністерством внутрішніх справ Республіки Білорусь, управлінням не приймається до уваги, оскільки не містить днів виходу в зону, необхідних для визначення права на пенсію згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На підставі вищевикладеного, Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як ліквідатору ЧАЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки дії управління щодо непризначення пенсії з 15.12.2017 року ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС-2 категорії, згідно пункту 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, а отже, позов є необґрунтованим.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 5-6) є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19 жовтня 1992 року (арк. спр. 7).
Позивач 15 грудня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком як ліквідатора Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням відповідача, оформленим Протоколом № 15 від 27.12.2017 року, позивачу відмовлено в призначені пенсії, у зв'язку з тим, що надана позивачем довідка № 12 від 10.08.1991 року не приймається до уваги, оскільки не містить виходу в зону, необхідних для визначення права на пенсію згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (арк. спр. 15).
З копії виписки з наказу № 035 від 25.06.1987 вбачається, що позивач виконував службові обов'язки у складі оперативної групи «УВД Минского облисполкома» (мовою оригіналу) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (арк. спр. 9).
Зазначені обставини також підтверджені в довідці від 26.12.2017 № 12/11964, виданої Міністерством МВС Республіки Білорусь (арк. спр. 9) та довідкою від 10.08.1991 №12/468 (арк. спр. 10), листом від 30.05.1991 №6/3-Д-16 (арк. спр. 11).
Як вбачається з довідки виданої начальником відділу кадрів «УВД Минского облисполкома» (мовою оригіналу), ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні (арк. спр. 9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, оскільки, особи які працювали або поживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (пункту 1 статті 55) - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років)
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 6 підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно частин 3, 4 статті 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), видане на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Посилання відповідача у рішенні, оформленого протоколом від 27.12.2017 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком (ліквідатор ЧАЕС), з підстав не зазначення відомостей про вихід в зону відчуження та знаходження позивача в цей період, судом визнаються незмістовними з огляду на наступне.
Зі змісту довідки, виданої начальником відділу кадрів «УВД Минского облисполкома» (мовою оригіналу), ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні (арк. спр. 9).
Тобто, даною довідкою достовірно підтверджується факт прийняття участі позивачем в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року в 30 кілометровій зоні ЧАЕС.
Таким чином, для встановлення факту знаходження ОСОБА_1 в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні саме у період з 26 червня 1987 року по 27 липня 1987 року достатньо відомостей, зазначених у вказаній вище довідці.
З урахуванням наведеного, встановлених фактів судом, доказаними, наданими позивачем в їх сукупності, підтверджено період його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.06.1987 року по 25.06.1987 року та знаходження в 30 кілометровій зоні ЧАЕС по охороні порядку, та об'єктів в населених пунктах Карповичи, Бєлий Бєрєг, Дерновичи, Бук, Довляди, Грідні, тому позивач має право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стосовно обраного позивачем способу захисту у вигляді зобов'язання відповідача призначити та зобов'язати виплачувати пенсію з 15.12.2017 ОСОБА_1 згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 2 категорії, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
У відповідності до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з застосуванням положень статей 9, 245 КАС України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права, та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.12.2017 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295 пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області (92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, 81) про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та виплатити пенсію - задовольнити.
Визнати протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.12.2017 про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15 грудня 2017 року, з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною 3 статті 243 КАС України рішення складено у повному обсязі 03 квітня 2018 року.
Суддя Є.О. Кисельова