Справа № 602/254/18
Провадження № 2-а/602/9/2018
"02" квітня 2018 р.
Суддя Лановецького районного суду Тернопільської області Радосюк А. В., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 до Лановецької районної державної адміністрації, Держгеокадастру Лановецького району, Вишгородецької сільської ради про надання земельних паїв, -
До Лановецького районного суду Тернопільської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 до Лановецької районної державної адміністрації, Держгеокадастру Лановецького району, Вишгородецької сільської ради про надання земельних паїв.
Позов заявлено 28.03.2018 року до Лановецького районного суду Тернопільської області, як адміністративного суду.
Разом з тим 15.12.2017 року набрала чинності нова редакція КАС України, статтею 20 котрої передбачено, що місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, повязані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
За правилами ч.2 даної статті Кодексу визначено, що усі інші категорії справ підсудні окружним адміністративним судам.
За правилами ч.1 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Вимога ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 до Лановецької районної державної адміністрації, Держгеокадастру Лановецького району, Вишгородецької сільської ради це позов, суттю котрого є спір фізичної особи із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, що не належить до юрисдикції місцевого загального суду, як адміністративного, згідно диспозиції ст.20 КАСУ в редакції 15.12.2017 року.
Хоча процесуальним законом не передбачено дій суду, в разі, якщо на стадії відкриття провадження виявилося, що справа предметно підсудна іншому адміністративному суду, однак враховуючи практику ЄСПЛ з метою забезпечення права особи на розгляд справи «судом, встановлений законом», слід застосувати приписи п.2 частини першої ст. 29 КАС України, котрою передбачено, що суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст. 20, 29 КАС України,
Передати адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 до Лановецької районної державної адміністрації, Держгеокадастру Лановецького району, Вишгородецької сільської ради про надання земельних паїв на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили через п'ятнадцять днів з дня вручення , якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, ухвала набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 15-денний строк з дня вручення ухвали.
Суддя: ОСОБА_4