Справа № 822/978/18
іменем України
30 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.
за участі:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Згідно з ухвалою від 06.03.2018 суд відкрив провадження і призначив розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладене у листі від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18, яким відмовлено ОСОБА_3 наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницькій області; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що 13.03.2017 зверталася з заявою до відповідача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Нетичинецької сільської ради, Віньковецького району, Хмельницької області. Листом від 14.04.2017 № Ш-6432/0-2656/6-17 їй повідомлено, що дана земельна ділянка передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, тому задовільнити клопотання немає можливості. Рішенням суду у справі №822/3593/17, яке набрало законної сили 26.02.2018, вказану відмову визнано протиправною та зобов'язано повторно розглянути заяву щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Однак, рішенням у формі листа від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18 їй повторно відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, тому звернулася до суду з цим позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з тих же підстав, що вказані в позовній заяві та відповіді на Відзив.
Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, вказаних у Відзиві на позовну заяву (стор. 39-43).
Заслухавши вступні слова учасників справи, з'ясувавши обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
13.03.2017 позивач звернулася до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою та додатками до неї, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області (стор. 23).
ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 14.04.2017 № Ш-6432/0-2656/6-17 позивачу повідомлено, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 898-р на території Хмельницької області визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення за рахунок земель державної власності для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Повідомлено, що дана земельна ділянка з приводу якої звернулася позивач передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, тому задовільнити клопотання немає можливості (стор. 27).
ОСОБА_3 оскаржила до Хмельницького окружного адміністративного суду відмову від 14.04.2017 № Ш-6432/0-2656/6-17, який рішенням від 22.01.2018 по справі №822/3593/17, яке набрало законної сили 26.02.2018, адміністративний позов задовольнив. Судом визнано протиправною відмову ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 14.04.2017 року № Ш-6432/0-2656/6-17, в наданні дозволу ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, та вирішити вказане питання з урахуванням правової оцінки суду, наданої ним у цьому рішенні (стор. 29-32).
Відповідно до листа від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18 за підписом начальника ОСОБА_5, позивача повідомлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.01.2018 по справі №822/3593/17, повторно розглянуто його звернення щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася позивач не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному веб-сайті ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у межах норм безоплатної приватизації у І-му кварталі 2018 року на території Хмельницької області. Пропонують постійно ознайомлюватись з інформацією щодо земельних ділянок які пропонується передавати в межах норм безоплатної приватизації у власність на офіційному веб-сайті та в разі включення бажаної земельної ділянки до переліку повторно звернутися до ОСОБА_4 управління з відповідною заявою (стор. 33-35).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Згідно з п.7 зазначеного Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, відповідно ст.118 ЗК України, відповідач за результатами розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою має право вчинити лише такі дії: 1) надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або 2) надати мотивовану відмову у його наданні, - з підстав, які прямо передбачені зазначеною статтею. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає, при цьому зобов'язує орган державної влади у випадках прийняття рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до оскаржуваного рішення у формі листа від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18 позивача повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої вона звернулася, не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному веб-сайті ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у межах норм безоплатної приватизації у І-му кварталі 2018 року на території Хмельницької області, чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене і наступне.
Відповідач, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.01.2018 по справі №822/3593/17, повторно розглядав заяву ОСОБА_3 від 13.03.2017, але знову вказав підставу відмови, яка не передбачена законом. Посилання відповідача на перелік земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам у межах норм безоплатної приватизації у І-му кварталі 2018 року на території Хмельницької області, який затверджений Наказом №255 від 19.12.2017 не спростовує цей висновок суду, так як згаданий наказ не стосується позивача, а стосується Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними і організації роботи відповідача щодо цього.
Як визначено Стратегією удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, яка затверджена постановою КМ України від 07.06.2017, № 413 "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", її реалізація дасть змогу: забезпечити функціонування ефективної та прозорої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності з урахуванням рішень та рекомендацій тридцять п'ятої сесії Комітету по всесвітній продовольчій безпеці міжнародної конференції по аграрній реформі і розвитку сільських регіонів - сприяння забезпеченню продовольчої безпеки і розвитку сільських регіонів шляхом удосконалення системи землекористування; забезпечити раціональне використання земель сільськогосподарського призначення державної власності з урахуванням інтересів суспільства, територіальних громад та держави; оптимізувати структуру, площі земель державної власності і систему землекористування; актуалізувати дані Державного земельного кадастру; провести консервацію деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель та рекультивацію порушених земель; удосконалити механізм управління у сфері використання та охорони земель, збереження та відтворення родючості ґрунтів; припинити господарське використання екологічно небезпечних, економічно неефективних земельних ділянок та їх залуження або заліснення; знизити рівень корупції та мінімізувати соціальну напругу у сфері земельних відносин; підвищити ефективність державної земельної політики, прискорити проведення земельної реформи; сприяти цивілізованому розв'язанню проблем у сфері земельних відносин, підвищити рівень довіри ділових кіл і суспільства до системи земельних відносин. Тобто її реалізація не стосується правовідносин, які вирішуються у цій адміністративній справі і ця Стратегія не спростовує норми ЗК України, а кореспондується з ними.
Також, потрібно враховувати, що позивач звернувся із заявою від 13.03.2017, згадана Стратегія затверджена постановою КМ України від 07.06.2017, а наказ №255 - 19.12.2017, тобто після звернення позивача, яке потребує вирішення згідно вимог ЗК України на виконання рішення суду у справі №822/3593/17, яке набрало законної сили, яким встановлені обставини, які не потребують доказування у цій справі.
Цей висновок суду не спростовують надані представником відповідача рішення різних судів у різних справах, адже вони не стосуються сторін і не встановлюють обставини щодо цієї адміністративної справи в розумінні ст. 78 КАС України і не є висновком Верховного Суду щодо застосування норм права, який потрібно враховувати, відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
Щодо позовних вимог про зобов'язання надати відповідний дозвіл, та доводів відповідача про те, що суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції державних органів, суд зазначає наступне.
Зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, які належать до його компетенції, не буде привласненням судом собі таких повноважень і функцій відповідача, оскільки суд в цьому разі не вирішує питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а лише зобов'язує його діяти у спосіб та в межах повноважень, визначених ст.118 ЗК України.
Крім цього, повноваження відповідача із вчинення таких дій не є дискреційними, оскільки не здійснюється суб'єктом владних повноважень на власний розсуд; при їх реалізації відповідач позбавлений можливості обирати із свободою розсуду варіант власної поведінки, оскільки зазначені повноваження реалізуються у чіткій відповідності із вимогами ЗК України, які не наділяють його повноваженнями самостійно обирати один із кількох варіантів прийняття рішення.
При цьому, засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування. Зокрема, такого висновку дотримується також й Європейський суд з прав людини у справі "East/West Alliance Limited проти України" від 23.01.2014.
Крім цього, слід відмітити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону щодо розгляду заяви позивача і прийняття по ній рішення у формі листа від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18, тому позов задовольняється, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією від 05.03.2018 №280510053 ОСОБА_3 сплатила 704,80 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати слід присудити на її користь.
Керуючись ЗК України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Травнева, 24, с. Нетечинці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32533, код НОМЕР_1) до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 39767479) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладене у листі від 02.02.2018 за № 9-706/0-703/0/95-18, щодо відмови ОСОБА_3 у розгляді по суті заяви від 13.03.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницькій області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницькій області, згідно з заявою від 13.03.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 квітня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_7