набрало чинності "___"_________20____р.
Справа № 665/2474/16-ц
"21" березня 2018 р.
Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючої судді Пилипенко І.О.,
при секретарі Ткаченко Л.Г.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої щомісячної допомоги, внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, -
Управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2, посилаючись на те, що позивачем відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 та згідно заяви для призначення щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначено громадянці ОСОБА_2 допомогу з 21.09.2015 року по 20.03.2016 року. Позивачем було здійснено запит до державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та з'ясовано, що ОСОБА_2 має у власності 1/8 частку житлового будинку, який знаходиться за адресою: вул. Партизанська, 78, смт. Чаплинка про наявність у власності частки житлового будинку відповідачка при оформленні грошової допомоги не повідомила. Таким чином, ОСОБА_2 надала недостовірну інформацію та неправомірно отримала грошову допомогу у сумі 22484,01 грн.
Просить суд стягнути з ОСОБА_2 22484,01 грн. надмірно виплачену щомісячної допомогу, внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала із підстав зазначених в позовній заяві та просила суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що вона не знала про частку її власності в майні, розташованого за адресою: вул. Партизанська, 78, смт. Чаплинка. Дізналася вже після того як відповідачем була проведена перевірка. Вважає, що УПСЗН мав можливість здійснити дану перевірку після написання нею заяви та не призначити їй допомогу у зв'язку із виявлення у неї у власності частки майна. Крім того, додала, що за адресою: вул. Партизанська, 78, смт. Чаплинка проживає її мати ОСОБА_3
Суд, заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до заяв ОСОБА_2 від 24.09.2015 року, 23.03.2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, остання просить призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішеннями про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 28.09.2015 року, 24.03.2016 року ОСОБА_2 призначено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 належить на праві спільної часткової власності 1/8 частина житлового будинку, розташованого за адресою: смт. Чаплина, вул. Партизанська, 78, згідно свідоцтва про право власності від 29.11.2005 року, виданого виконкомом Чаплинської селищної ради на підставі рішення №120 від 17.08.2005 року.
Як вбачається із довідки управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації від 12 грудня 2016 року, ОСОБА_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, знаходиться на обліку в Чаплинському РУСЗН отримує допомогу переміщеним особам на проживання і з вересня 2015 року по вересень 2016 року отримала 22484,01 грн.
Згідно листа управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації від 28.11.2016 року, який адресовано ОСОБА_2, управління повідомляє про те, що відповідачка має переплату з допомоги переміщеним особам на проживання в результаті надання недостовірних відомостей в сумі 22484,01 за період з 21.09.2015 року по 22.09.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу.
Механізм надання тимчасової державної допомоги переміщеним особам на проживання регламентує Порядок призначення та виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (у редакції чинній на момент проведення грошових виплат відповідачу, з вересня 2015 року по березень 2016 року).
Відповідно до Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.
Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Відповідно до ч.1 п.6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до п.10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п.11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
Відповідно до Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
В судовому засіданні встановлено, що управлінням з вересня 2015 року по вересень 2016 року відповідачу було призначено тимчасову допомогу на підставі заяв від 24.09.2015 року, 23.03.2016 року. Відповідач була попереджена про підстави припинення виплати тимчасової допомоги у зв'язку з наданням недостовірних відомостей та повідомлена про повернення надмірно сплачених коштів в сумі 22484,01 грн. відповідно до листа від 28.11.2016 року. У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов'язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
В жовтні 2016 управлінню стало відомо, що відповідач володіє житловим приміщенням на не окупованій території та не в зоні АТО, про що відповідач повинна була повідомити управління, однак цього не зробила.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 посилається на непридатність для проживання в будинку її сім'ї, що розташований за адресою: смт. Чаплина, вул. Партизанська, 78, де її частка майна становить 1/8 частина, на підтвердження чого надала звіт про оцінку житлового будинку, проведеного оцінювачем ОСОБА_5, розташованого за адресою: смт. Чаплинка, вул. Партизанська, 78.
Із вказаного звіту про оцінку майна слідує, що вартість об'єкта оцінки становить 70579 грн., а вартість 1\8 частки майна житлового будинку складає 8822 грн. Відповідно до характеристики об'єкта оцінки, стан житлового будинку - задовільний є видимі дефекти внутрішньої обробок. На момент проведення огляду, будинок використовувався за своїм функціональним призначенням - для проживання.
З акту обстеження житлово-побутових умов за адресою смт. Чаплинка, вул.. Партизанська, 78 від 21.03.2018 року проведеного соціальним інспектором управління соціального захисту ОСОБА_1 та інспектором житлового фонду Чаплинської селищної ради ОСОБА_6 вбачається, що за вказаною адресою проживає мати відповідачки - ОСОБА_3 В даному будинку встановлені металопластиковими вікна, які завішані занавісками, на підвіконні в будинку знаходяться кімнатні рослини. Вхід до будинку здійснюється, через сучасні металеві двері. Подвір'я будинку огороджено дерев'яним парканом, до будинку проведена електрична енергія. В 2017-2018 роках ОСОБА_3 за місцем свого проживання отримувала субсидію на тверде паливо (вугілля, дрова). Таким чином, комісія дійшла до висновку, що будинок придатний для проживання.
Відповідно до ст. 379 ЦК України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, призначені та придатні для постійного чи тимчасового проживання.
Придатність житла для проживання в ньому людини регламентується житловим законодавством України. Відповідно до Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" непридатні для проживання будинки - жилі будівлі, які відповідно до законодавства визнані аварійними або ветхими. Так, зокрема, непридатним для проживання визнається будинок, який має більше ніж 81 % фізичного зносу (наказ Держжитлокомунгоспу від 2 липня 1993 р. N 52).
Житлове приміщення це є опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання. Вказане визначення наведено в Державних будівельних нормах України, затверджені наказом Державного комітету України будівництва та архітектури від 18.05.2005 р. № 80.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до управління з заявами про призначення адресної допомоги, відповідачка вказала про відсутність у її власності або у членів її сім'ї житлового приміщення. Крім того, відповідачка також була проінформована про умови призначення такої допомоги, що засвідчила своїм підписом у відповідних заявах. /а.с. 4,5/.
Посилання відповідачки про те, що житлове приміщення, що розташоване за адресою: смт. Чаплинка, вул. Партизанська, 78, не придатне для проживання її дітей, не підтверджено належними та допустимими доказами по справі, зокрема, що наявне у її власності житло не придатне для проживання. При цьому, наданий відповідачкою звіт про вартість майна не підтверджує не придатність для проживання, відповідно до норм житлового законодавства, а встановлює лише вартість його оцінки, яка становить на момент огляду оцінювачем 70579 грн. Окрім того, під час проведення оцінки майна, оцінювачем встановлено стан житлового будинку як задовільний, і на момент проведення огляду, будинок використовувався за своїм функціональним призначенням - для проживання.
Таким чином, з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, у зв'язку з чим, відповідач безпідставно одержала тимчасову допомогу з сумі 22 484,01 грн. Оскільки відповідач не сплатила у добровільному порядку тимчасової допомоги загальною сумою 22484,01 грн., то сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації слід стягнути надміру нараховані кошти в розмірі 22484,01 грн.
У зв'язку з задоволенням позову, за яким позивачем є юридична особа та при зверненні до суду судовий збір не сплачував, з відповідача на користь держави відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 1378 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 19, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої щомісячної допомоги, внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь управління соціального захисту населення Чаплинської районної державної адміністрації надмірно нараховану допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 22484,01 грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у сумі 1378 грн.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга, яка подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Пилипенко