Рішення від 21.03.2018 по справі 818/356/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 р. Справа №818/356/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/356/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Сумській області

про стягнення компенсації,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3С.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі - відповідач, ГУНП в Сумській області) про стягнення компенсації у загальному розмірі 59498,15 грн., а саме: надбавки за роботу понад норму за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 в сумі 58646, 00 грн. та надбавки за роботу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 в сумі 853, 24 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_3 з 01.06.2015 по 01.03.2017 працював водієм у Сумському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області. У листопаді 2017 року позивачу надано довідку про грошове забезпечення за період з 07.11.2015 по 01.03.2017 за підписом голови та заступника ліквідаційної комісії. Оглянувши надану довідку позивач виявив, що з 01.12.2015 по 01.03.2017 керівництвом Головного управління Національної поліції в Сумській області в порушення положень КЗпП України та наказу Міністерства внутрішніх справ «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС зі специфічними умовами навчання» № 260 йому недонараховано заробітну плату, зокрема, не нараховано надбавку за роботу в надурочний та нічний час. Іншим шляхом ніж в судовому порядку позивач не має змоги захистити свої права та інтереси, а тому просить стягнути з відповідача вказані компенсації.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС зі специфічними умовами навчання» № 260 підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Однак, за час проходження служби ОСОБА_3 не звертався ані до керівництва ГУНП в Сумській області, а ні до начальника Сумського відділу поліції про проведення виплати надбавки за роботу понад норму, а також надбавку за роботу у нічний час, жодних документів, які є підставою для цих виплат не надавав.

Крім того, відповідач зазначив, що позивач у період з 01.12.2015 по 01.03.2017 був поліцейським, а враховуючи той факт, що проходження служби в Національній поліції регулюється нормами спеціального законодавства, то до ОСОБА_1 не є можливим та законним застосування норм КЗпП України, оскільки за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства.

На переконання відповідача, грошове забезпечення ОСОБА_1 виплачувалось у відповідності до норм чинного законодавства та у встановлених законом розмірах, а отже вимоги позивача є необґрунтованими.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 07.11.2015 по 01.03.2017 ОСОБА_3 проходив службу в ГУНП в Сумській області, що підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с. 11-12) та перебував на посаді чергового поліцейського-водія (закріпленого за службовим автотранспортом чергової частини) та поліцейського з обліку та збереження речових доказів і озброєння сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області.

Функціональні обов'язки працівників на зазначених посадах затверджені наказами начальника Сумського відділу поліції (м. Суми) ГУНП в Сумській області від 16.12.2015 № 51 та від 29.12.2016 № 708 відповідно, та пов'язані з несенням служби у добовому режимі (а.с. 19-22).

Як встановлено із дорожніх листів Сумського ВП ГУНП в Сумській області за період з грудня 2015 року по березень 2017 року (а.с. 39-55) та витягу з журналу обліку виїздів та повернення транспортних засобів за період з грудня 2015 року по березень 2017 року (а.с. 57-90) ОСОБА_3 у вказаний період використовував службові автомобілі BMW530D д.н. 190817, Skoda Oktavia д.н. 190031, Subaru-Forester д.н. 190886, у тому числі і у нічний час, тобто з 22-00 до 6-00 год.

Листом від 22.11.2017 № 1234/05/29/Н-9аз-2017 (а.с. 13) ГУНП в Сумській області надало представнику позивача довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 01.03.2017 від 22.11.2017 № 29/1083 (а.с. 14) та довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.06.2015 по 06.11.2015 № 29/1082 (а.с. 15).

Як встановлено із вказаних довідок та не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні, компенсація за роботу в надурочний час та компенсація за роботу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із статтею 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право особи на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно із ст. 94 Закону України "Про національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, яка діє з 11.12.2015 (далі - постанова № 988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із п.п. 3 п. 5 постанови № 988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до п. 3 наказу Міністерства внутрішніх справ "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 № 260, який діє з 27.05.2016 (далі - наказ № 260) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із п. 11 розділу ІІ наказу № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом встановлено, що з грудня 2015 року по лютий 2017 року позивач залучався до служби у нічний час, що підтверджується дорожніми листами Сумського ВП ГУНП в Сумській області та витягом з журналу обліку виїздів та повернення транспортних засобів за вказаний період.

Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм законодавства ОСОБА_3 має право на доплату за службу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність частини документів щодо обліку робочого часу, зокрема, графіків нарядів та чергувань, довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час, оскільки вказана обставина не позбавляє позивача права на отримання відповідної компенсації, так як факти залучення ОСОБА_1 до роботи в нічний час, підтверджені іншими доказами та не спростовуються відповідачем.

Відповідно до розрахунків позивача (а.с. 23-24, 25-38) сума надбавки за роботу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 складає 853, 24 грн.

Враховуючи, що вказана надбавка не була нарахована та виплачена позивачу, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області в частині стягнення компенсації за роботу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 в сумі 853, 24 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги позивача про стягнення компенсації за роботу в надурочний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 в сумі 58646, 00 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2, ст. 91 Закону України "Про національну поліцію" особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:

1) службу у святкові та вихідні дні;

2) службу позмінно;

3) службу з нерівномірним графіком;

4) службу в нічний час. Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.

Згідно із статтею 106 КЗпП України за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами першою і другою цієї статті. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

З 27.05.2016 набрав чинності наказ № 260, пунктом 20 розділу І якого визначено, що за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується.

Суд зауважує, що до правовідносин, які стосуються проходження служби у поліції слід застосовувати спеціальне законодавство, водночас, якщо спірні правовідносини не врегульовані спеціальним законодавством, підлягають застосуванню норми трудового законодавства.

З вищенаведених норм законодавства вбачається, що питання грошового забезпечення поліцейських за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час не було врегульоване спеціальним законодавством до набрання чинності наказом № 260, тобто до 27.05.2016.

Отже, суд дійшов висновку, що до 27.05.2016 до вказаних правовідносин підлягали застосуванню загальні норми КЗпП України, які передбачають доплату за роботу в надурочний час.

Судом встановлено, що з 01.12.2015 по 26.05.2017 позивач залучався до служби в надурочний час, що підтверджується дорожніми листами Сумського ВП ГУНП в Сумській області, витягом з журналу обліку виїздів та повернення транспортних засобів за вказаний період та не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні.

Отже, ОСОБА_3 має право на доплату за службу в надурочний час за період з 01.12.2015 по 26.05.2017.

Водночас, наказом № 260, який вступив в дію з 27.05.2016, встановлено пряму заборону на виплату поліцейським додатково грошового забезпечення за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, тому підстави для нарахування ОСОБА_1 доплати за службу в надурочний час за період з 27.05.2016 по 01.03.2017 відсутні.

Згідно із розрахунком нарахування виплати надбавки за відпрацьовані години понад норму ОСОБА_1 розмір компенсації за роботу в надурочний час за період з 01.12.2015 по 26.05.2016 складає 20895 грн. 68 коп. (а.с. 116).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області в частині стягнення компенсації за роботу в надурочний час за період з 01.12.2015 по 26.05.2016 в сумі 20895 грн. 68 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а в задоволенні позовних вимог про стягнення зазначеної компенсації за період з 27.05.2016 по 01.03.2017 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про стягнення компенсації - задовольнити частково.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) на користь ОСОБА_1 (вул. 30 років Перемоги, 19, с. Низи, Сумський район, Сумська область, 42355, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсацію за роботу в надурочний час за період з 01.12.2015 по 26.05.2016 в сумі 20895 (двадцять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) грн. 68 коп. та компенсацію за роботу в нічний час за період з 01.12.2015 по 01.03.2017 в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) грн. 24 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 02.04.2018.