Рішення від 29.03.2018 по справі 818/219/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2018 р. Справа №818/219/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицька Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,

представника позивача - Макаренка О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/219/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд із позовною заявою до Міністерства оборони України і просить визнати протиправним рішення відповідача від 01.12.2017 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця та зобов'язати відповідача вчинити певні дії а саме: виплатити одноразову грошову допомогу позивачу в порядку і розмірі, встановленому Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ”.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 18.01.2017 Сумським обласним військкоматом, згідно її заяви про виплату одноразової грошової допомоги як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , було зібрано повний пакет відповідних документів та направлено до МО України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату вказаної допомоги.

Згідно з п.п.13,15 Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 975, на розгляд питання про виплату одноразової грошової допомоги відведено півтора місяця: два тижні на збір документів (ОВК) та місяць для прийняття рішення комісією (МО) про виплату або відмову у виплаті коштів. Зазначає, що відповідач майже рік зволікав з розглядом питання про призначення грошової допомоги, у зв'язку з чим постановою Ковпаківського районного суду м.Суми у справі № 592/3134/17 відповідача було зобов'язано розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення.

01.12.2017 питання щодо виплати одноразової грошової допомоги було розглянуто на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та відмовлено у такій виплаті. При цьому відповідач посилався на акт службового розслідування командира військової частини від 19.10.2015, у якому зазначено, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок самоушкодження шляхом нанесення різаних ран.

Позивач вважає вказане рішення відповідача неправомірним, прийнятим всупереч діючому законодавству і таким, що порушує її права та свободи.

Ухвалою Сумського окружного суду від 06.02.2018 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №818/219/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії. Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом осіб, які беруть участь у справі.

У судовому засіданні 13.03.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення у якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із необгрунтованістю вказаного клопотання.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. Вказував на те, що відповідно до ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком, зокрема, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом). Звертав увагу суду на те, що позовні вимоги про зобов'язання Міноборони виплатити одноразову грошову допомогу є втручанням в його дискреційні повноваження, а тому не підлягає задоволенню (а.с.67-71).

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги підтримав і просив суд позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився (а.с.89).

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був прийнятий на військову службу до Збройних Сил України, з ним укладено контракт на особливий період до оголошення демобілізації 27.01.2015.

Згідно свідоцтва про смерть від 15.10.2014 серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у Дніпропетровській області, Новомосковський район, смт Гвардійське (а.с. 5).

З матеріалів справи судом також встановлено, що ОСОБА_2 загинув в період з 17 по 18 жовтня 2015 року, при невстановлених обставинах, в місці дислокації військової частини № НОМЕР_2 .

Згідно лікарського свідоцтва про смерть за №623 від 29.10.2015 форми №106/о та висновку експерта № 951/610 встановлено чисельні порізи і травмування, причина смерті ОСОБА_2 не встановлена (а.с.6).

19 жовтня 2015 року військовою прокуратурою Дніпропетровського гарнізону за фактом загибелі ОСОБА_2 розпочато досудове розслідування за ч. 1 ст. 115 КК України - умисне вбивство.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06.10.2017 скаргу ОСОБА_3 і ОСОБА_1 на постанову прокурора військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону від 20.06.2017 про закриття кримінального провадження №42015040010000781 задоволено частково. Скасовано вказану постанову і матеріали кримінального провадження направлено до військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону для продовження досудового розслідування у кримінальному провадженні №42015040010000781 (а.с. 12).

ОСОБА_1 , матір загиблого ОСОБА_2 , звернулась до Сумського обласного військкомату із заявою про виплату одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю сина.

18.01.2017 Сумським обласним військовим комісаріатом, згідно її заяви про виплату одноразової грошової допомоги, зібрано пакет документів на направлено до Міністерства Оборони України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату допомоги (а.с.94-137).

Відповідач 03.02.2017 повернув пакет документів до Сумського ОВК з пропозицією про надання висновків розслідування у справі за фактом вбивства ОСОБА_2 ( а.с. 122). Позивач, вважаючи, що такі дії (бездіяльність) відповідача суперечать чинному законодавству та порушують її права та свободи, звернулась до суду з позовом. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26.05.2017 по справі № 592/3134/17, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017, позов було задоволено. Визнано протиправними дії (бездіяльність) відповідача (Міністерство оборони України), які полягають у не розгляді у встановлені законом строки питання (документів) про виплату одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 ; зобов'язано Міністерство оборони України вчинити необхідні дії, пов'язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця Збройних Сил України молодшого сержанта ОСОБА_2 - позивачу ОСОБА_1 в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

На виконання вказаного судового рішення, 01.12.2017 питання щодо виплати одноразової грошової допомоги було розглянуто на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та відмовлено у такій виплаті. При цьому відповідач посилався на акт службового розслідування командира військової частини від 19.10.2015, у якому зазначено,що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок самоушкодження шляхом нанесення різаних ран.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Згідно зі ст. 16-1 цього Закону у випадках, зазначених у п.п.1-3 п. 2 ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до CK України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ці положення кореспондуються з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження службі військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок № 975).

Відповідно до пункту 5 Порядку №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 6 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та, членів їхніх сімей" та пунктом 12 Порядку №975 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

За положеннями п. 10 Порядку №927, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної, ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого, ІНФОРМАЦІЯ_2 , був прийнятий на військову службу до Збройних Сил України, з ним укладено контракт.

Відповідно до п. 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і п. 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

З матеріалів справи вбачається, що до розпорядника бюджетних коштів - Департаменту фінансів Міністерства оборони України керівником уповноваженого органу - військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання положень п. 13 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, подано висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам військовослужбовця, до якого додано документи, зазначені в п. 10 цього Порядку (а.с.94-137).

Судом встановлено, що у протоколі засідання комісії Міністерства оборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.12.2017 зазначено: "розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, а саме: матері загиблого 17.10.2015 молодшого сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), оскільки в акті службового розслідування командира військової частини НОМЕР_3 від 19.10.2015 зазначено, що смерть настала внаслідок самоушкодження шляхом нанесення різаних ран".

У той же час, час в останньому абзаці вказаного протоколу зазначено про те, що "враховуючи, що за наявними документами неможливо достеменно встановити причину смерті ОСОБА_2 , прийняти рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги до отримання документів з органів Нацполіції та органів судово-медичної експертизи, за якими буде можливість встановити причину смерті військовослужбовця".

Відтак, вбачається, що при вирішенні питання про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідач посилався лише на акт службового розслідування командира військової частини НОМЕР_3 від 19.10.2015.

При вирішенні вказаного питання відповідачем не були враховані і взагалі не надано оцінки таким документам, як лікарське свідоцтво про смерть за №623 від 29.10.2015 форми №106/о та висновок експерта № 951/610 від 08.12.2015, які були направлені ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У судовому засіданні 22.03.2018 представник відповідача не зміг пояснити суду чи були враховані вказані документи комісією при прийнятті оскаржуваного рішення.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно пункту 4.6 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року N 530 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за N 1294/26071, з метою визначення причинного зв'язку загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста командиром військової частини, де проходив службу (збори) військовослужбовець, військовозобов'язаний чи резервіст, здійснюються такі заходи: на розгляд штатної військово-лікарської комісії (далі - ВЛК), яка приймає постанову про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, надсилаються копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (висновок ВЛК про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів).

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплатити одноразову грошову допомогу позивачу в порядку і розмірі, встановленому Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ”, суд зазначає наступне.

При розгляді справи за адміністративним позовом про зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої допомоги, що не належить до компетенції суду, а є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного суду України та Вищого адміністративного суду України, викладених, зокрема, у постанові Верховного суду України від 18.03.2014, справа № 21 -11а4, постанові Вищого адміністративного суду України від 26.05.2016 по справі К/800/11 775/16.

Щодо наданих суду під час розгляду справи представником позивача копії сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 13.03.2018 (а.с.91) та акта службового розслідування від 09.12.2017 (а.с.151-153), то суд при вирішенні справи не бере їх до розгляду, оскільки вказані документи не були на розгляді у комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, при вирішенні питання про призначення одноразової грошової допомоги позивачу та прийнятті оскаржуваного рішення.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: в частині визнання протиправним і скасування рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом від 01.12.2017 №125, щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 і зобов'язання Міністерствa оборони України вчинити необхідні дії, пов'язані із розглядом документів та призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 , в порядку і в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви, питання про розподіл судових витрат, згідно зі ст.139 КАС України, судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) до Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 1774705310) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 01.12.2017 №125, в частині відмови у призначенні одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 .

Зобов'язати Міністерство оборони України вчинити необхідні дії, пов'язані із розглядом документів та призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 , в порядку і в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

У задоволенні решти позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 02.04.2018.

Суддя Н.В. Савицька