справа №813/330/18
29 березня 2018 року
11 год. 35 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., позивача ОСОБА_1, представниці відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (надалі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку та виплат позивачу пенсії з 01 жовтня 2017 року з врахуванням до страхового стажу періоди ведення позивачем підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно, що підтверджується свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року та довідкою (витягом) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2017 року з врахуванням до страхового стажу періоди ведення позивачем підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно на підставі Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 року № 2148-VIII та документів, що підтверджують реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, а саме, свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року та довідкою (витягом) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Також позивач просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання відповідача подати, у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, виданим на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року, довідкою (витягом) від 27.11.2017 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 30.01.2015 року, підтверджується факт здійснення позивачем підприємницької діяльності за період з 01.01.1998 року по 40.06.2000 року. Відповідно до приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: «До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
29.11.2017 року позивачем подано до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова заяву про перерахунок пенсії з 01.10.2017 року, шляхом зарахування до страхового стажу періоди здійснення ним підприємницької діяльності, а саме: з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно.
Оскільки листом Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 28.12.2017 року позивачу відмовлено у проведенні такого перерахунку, останній звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.
Позивач в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав повністю, просив таку задовольнити.
Судом в порядку передбаченому ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України допущено заміну відповідача - залізничне об'єднане управління пенсійного фонду України м. Львова, на належного - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Представниця відповідача проти позову заперечила, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов за вх. №3887 від 13.02.2018 року, зазначила, що відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Таким чином, лише у разі надання документів, що передбачені Порядком, територіальним управлінням може зараховуватись до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності. З врахуванням викладеного, просила у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Суд заслухав пояснення позивача та представниці відповідача, дослідив та оцінив матеріали справи, встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Залізничному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Львова та отримує пенсію як інвалід 2 групи з дитинства, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 15.03.2017 року (а.с. 18).
29.11.2017 року позивач подав до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова заяву про перерахунок пенсії з 01.10.2017 року, шляхом зарахування до страхового стажу періоду здійснення ним підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно. До заяви було додано, в тому числі, довідку (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.11.2017 року; копію свідоцтва № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року (а.с. 8).
28.12.2017 року відповідач листом за № 534/М-9/Фр/10-34 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову не поданням документів, передбачених розділом II пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 17).
Факт здійснення позивачем підприємницької діяльності в період з 01.01.1998 року по 40.06.2000 року підтверджено свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, виданим на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року, довідкою (витягом) від 27.11.2017 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 30.01.2015 року (а.с. 9-13, 15).
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: «До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року, спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
Відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок), період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Системно аналізуючи матеріали справи та норми чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства України, суд дійшов висновку, що безспірним є факт перебування позивача на спрощеній системі оподаткування в період з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно.
Крім цього, суд зазначає, що у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року, яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року доповнено пунктом 3-1, законодавець чітко диференціює та зазначає перелік документів та юридичних фактів, які необхідно надати/підтвердити органу Пенсійного фонду України для зарахування періоду здійснення підприємницької діяльності, в залежності від періоду здійснення особою підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: 1) з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно - довідку про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; 2) з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно - необхідно підтвердити факт сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Покликання відповідача на норми Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, суд вважає необґрунтованими, оскільки такі не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки: 1) Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу ніж підзаконний правовий акт - вищевказаний Порядок; 2) Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року набрав чинності 11.10.2017 року, на відміну від Порядку, який є чинним з 2005 року, а отже такий не спрямований на деталізацію та виконання вищевказаного Закону.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доказами долученими до матеріалів справи підтверджено, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що при зверненні до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова позивач надав всі необхідні документи, передбачені чинним на той час законодавством України, для зарахування до страхового стажу період здійснення ним підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно, а відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку є протиправною.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Оскільки позивач під час звернення до суду з позовом звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея 10, ЄДРПОУ 13814885) щодо непроведення перерахунку та виплат ОСОБА_1 (79022, м. Львів, вул. Керамічна, 16/16; ідентифікаційний код: НОМЕР_1) пенсії з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням до страхового стажу періоди ведення ОСОБА_1 підприємницької діяльності з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно, що підтверджується свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року та довідкою (витягом) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея 10, ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 (79022, м. Львів, вул. Керамічна, 16/16; ідентифікаційний код: НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням до страхового стажу періодів ведення позивачем підприємницької діяльності, з 01.01.1998 року по 30.06.2000 року включно, на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року та документів, що підтверджують реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, а саме, свідоцтва № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року та довідки (витягу) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
4. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 03.04.2017 року.
Суддя Качур Р.П.