10.2.4
Іменем України
02 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/406/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області № 5365-ЛК від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (Закон № 2262-ХІІ), постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” і № 947 від 18 листопада 2015 року “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268”, та довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія якому призначена відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII). Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області, отримавши довідку № 5365-ЛК від 15.05.2017 Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області, не перерахувало пенсії позивачу, у зв'язку з чим 26.01.2018 позивач офіційно звернувся із заявою щодо здійснення вказаного перерахунку.
31 січня 2018 року позивач отримав лист за вих. № 77/С-11 від 31.01.2018, яким відповідач відмовив йому в здійсненні перерахунку пенсії через відсутність фінансування з Державного бюджету України.
Позивач просить задовольнити його вимоги, оскільки відсутність бюджетного фінансування не є правовою підставою для відмови в здійсненні перерахунку, що порушує його право на отримання пенсії в більшому розмірі.
Відповідач 13 березня 2018 року подав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволені позову (а.с.41-42). В обгрунтування зазначив, що довідка № 5365-ЛК від 15.05.2017 не відповідає вимогам пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103), яка 24.02.2018 набрала чинності.
В зазначеній довідці не вказана премія позивача за січень 2016 року, тому відповідач не має правових підстав для перерахунку пенсії позивача, вживає заходи для отримання належної довідки, на підставі якої і буде здійснено перерахунок пенсії позивача та виплата донарахованої різниці відповідно до вимог Постанови №103 після виділення коштів з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Оскільки виплата позивачу перерахованої пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року має відбуватись з дотриманням календарної черговості після виділення коштів на фінансування таких виплат з державного бюджету відповідно до вимог Постанови №103 в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 зупинено провадження у даній адміністративній справі, у зв'язку із постановленням ухвали Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі за позовом Особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у даній зразковій справі (а.с.45-46).
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі Пз/9901/8/18 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги задоволено повністю.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 поновлено провадження у даній справі.
Відповідно до вимог частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд, розглянувши в порядку статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши матеріали справи, на підставі наданих сторонами доказів встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 02 грудня 2015 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням № 10888, виданим УМВД України в Луганській області (а.с. 15).
Рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 820/6514/17 встановлені такі обставини, що мають значення при розгляді цієї справи.
08.02.2017 Пенсійний фонд України отримав від Міністерства внутрішніх справ України лист від 03.02.2017 № 1461105/22-2017 про підстави перерахунку пенсій.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 № 4019102/22-2017, який отримано Пенсійним фондом України 28.03.2017, надав необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яка запитувалася листом Пенсійного фонду України від 14.02.2017 № 4133102-23.
28.03.2017 листом за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
Ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України розглянула лист Пенсійного фонду України від 31.03.2017 № 1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та за результатами розгляду розробила співвідношення посад і звань працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію».
Ці обставини, встановлені вказаним рішенням Верховного Суду у зразковій справі, не доказуються при розгляді цієї справи відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України.
Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2017 № 5365-ЛК станом на 01 січня 2016 року. Згідно з вказаною довідкою, виданою відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-XII, постанови КМУ № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою дільничний інспектор міліції відділу дільничних інспекторів міліції Сватівського РВ УМВС становить: посадовий оклад - 2400,00; оклад за спеціальне звання майор поліції - 2000,00; надбавки за вислугу років -1320,00; премія - 21,16, всього - 5741,16 гривні (а. с. 23).
26 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, яка призначена йому за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 відповідно до довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017 (а.с.20).
Листом від 31 січня 2018 року № 77/С-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.24).
Станом на час розгляду справи позивачу не здійснено перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.05.2017 № 5365-ЛК, що визнається сторонами.
Сторони також визнають та не оспорюють ту обставину, що розмір грошового забезпечення за посадою позивача, визначений у вказаній довідці станом на 01.01.2016 є більшим за розмір грошового забезпечення, з якого позивачу обчислюється пенсія на час розгляду справи, що є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Отже, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії, що триває з часу отримання відповідачем довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017 як підстави для перерахунку - до часу прийняття рішення судом в цій справі, оскільки це порушує право позивача на отримання пенсії в більшому розмірі.
А також просить суд зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату його пенсії на підставі вказаної довідки та законодавства, чинного на час її видачі.
Таким чином обставини, встановлені судом в цій справі, повністю тотожні обставинам, встановленим під час розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 820/6514/17.
Однак, до часу набрання рішенням у зразковій справі законної сили Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103), яка з 24.02.2018 набрала чинності. Цією постановою змінено порядок перерахунку та виплати заборгованості з пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, на що посилається відповідач як на підставу своїх заперечень, вважаючи, що на час розгляду справи в суді відсутні вже правові підстави для перерахунку та виплати заборгованості з пенсії позивача на підставі старої довідки, що містить не всі складові грошового утримання позивача відповідно до вимог нового порядку.
Приймаючи рішення в цій справі суд враховує ту обставину, що позивач 26.01.2018 звертався до відповідача з приводу перерахунку його пенсії на підставі довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017, а відповідач відмовив йому листом від 31.01.2018 в здійсненні такого перерахунку, позивач за захистом порушеного права звернувся до суду 10.02.2018. Ці події мали місце до набрання чинності Постановою №103.
Отже, спірним питанням цієї справи є правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку його пенсії за вислугою років на підставі довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017 у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Цим правовідносинам надана оцінка відповідно до чинного на той час законодавства в рішенні Верховного суду у вказаній зразковій справі.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, в редакції від 01.01.2016, чинній на момент отримання права на перерахунок пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Частиною 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23.12.2015 № 900-VIII, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим такого змісту: За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Вищевказані зміни до Закону України "Про Національну поліцію" набрали чинності 29.12.2015.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Надаючи правову оцінку законності підстав для відмови позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на відсутність бюджетного фінансування, Верховний суд виходив з таких положень.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі Міллер проти Австрії, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні Гайгузус проти Австрії від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі Кечко проти України від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
З огляду на зазначені положення, посилання відповідача на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій є необґрунтованими.
Аналізуючи встановлені обставини та вказані правові положення Верховний суд у зразковій справі прийшов до висновку про необхідність їх застосування до спірних правовідносин за для захисту порушеного права пенсіонера, який має права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі відповідної довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України.
Таким чином, відмова відповідача позивачу в перерахунку його пенсії за вислугою років на підставі довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017 у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування є протиправною і такою, що порушує право позивача на отримання пенсії в більшому розмірі. Що повністю узгоджується з висновками суду у зразковій справі.
Належним способом захисту порушених прав пенсіонера Верховним Судом обрано саме визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо перерахунку його пенсії на підставі вказаних норм чинного законодавства та зазначеної довідки, а також зобов'язання здійснити відповідний перерахунок.
Однак, при розгляді зразкової справи Пз/9901/8/18 820/6514/17 Верховним Судом було встановлено факт протиправної бездіяльності ГУ Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року на підставі чинного на час постановлення цього рішення законодавства.
А, як встановлено судом в цій справі, бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії позивача триває й після 24.02.2018 - часу набрання чинності Постановою №103, тому є необхідність надати правову оцінку новому порядку перерахунку пенсії та його впливу на регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Постанов Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103), яка 24.02.2018 набрала чинності, не містить норм, які встановлюють відповідальність, отже жодним чином не має зворотної дії в часі та має застосовуватися до правовідносин, що виникли після 24.02.2018.
Отже, наявність Постанови №103 не спростовує протиправності відмови відповідача позивачу в перерахунку його пенсії, що мала місце до 24.02.2018. Так само не спростовує встановленого судом факту порушення прав позивача, що мав місце у зв'язку з вказаною відмовою, а також обов'язку відповідача відновити порушене право.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017, тому саме з цієї дати йому має бути перераховано пенсію відповідачем за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Встановлений судом факт протиправної бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 5365-ЛК, протиправної відмови в здійсненні такого перерахунку є підставою для зобов'язання відповідача відповідно до вимог ч. 2 ст.55 Закону №2262 здійснити відповідний перерахунок та виплатити йому суми пенсії за минулий час.
Посилання відповідача на невідповідність довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017 за складом грошового забезпечення вимогам Постанови №103 також є не змістовними, оскільки вказана довідка відповідає вимогам чинного на час її видачі законодавства.
Виконання рішення суду в цій справі відповідачем в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та виплати заборгованості на підставі довідки № 5365-ЛК від 15.05.2017, за наявності правових підстав, не виключає можливості для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідачем відповідно до вимог Постанови №103.
Тому вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру є необґрунтованою, оскільки відповідно до положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідач не обмежував розміру пенсії позивача будь-яким граничним розміром, що свідчить про безпідставність вимог позивача в цій частині.
Вимога позивача про зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін з моменту ухвалення рішення у справі до суду звіт про виконання судового рішення також не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, слід зазначити, що вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що позивач не вказав жодних обставин, які б вказували на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області уникатиме від виконання рішення суду та причин, які б свідчили про необхідність подання звіту про виконання судового рішення.
Таким чином, суд вважає безпідставними та необґрунтованими вимоги позивача щодо подання звіту про виконання судового рішення та про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 9, 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 250, 255, 263, 290, 291, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 5365-ЛК від 15.05.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (юридична адреса: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: вул.Кірова, 38, с.Мілуватка, Сватівський район, Луганська область, 92633) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 5365-ЛК від 15.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_2