10.2.4
Іменем України
29 березня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 415/8148/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю секретаря судового засідання: Попової Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
19 грудня 2017 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, яким позивач просив:
- визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо не зарахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», а саме 01 рік 02 місяці, який дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку у 53 роки, тобто з 09.06.2016, незаконними;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням 01 року 02 місяців пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», який не був зарахований при призначенні пенсії та виплатити недоотримані суми пенсійних виплат з 09.06.2016.
Ухвалою Лисичанського міського суду Луганської області від 20 грудня 2017 року матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії передані до Луганського окружного адміністративного суду відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України (а.с.21).
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 надійшли до Луганського окружного адміністративного суду 09 лютого 2018 року (а.с.24).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строку для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду (а.с.27-28).
26 лютого 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків позовної заяви (а.с.31).
Разом із заявою позивачем надано уточнений адміністративний позов (а.с.32-34).
В обґрунтування уточненого адміністративного позову ОСОБА_1 зазначив, що з 10 червня 2017 року УПФУ в м. Лисичанську Луганської області йому призначено пенсію за віком з урахуванням стажу роботи, який складає 34 роки 03 місяці 04 дні, в тому числі за списком №1 (шахтаря) 06 років 02 місяці 18 днів.
Неодноразово, а саме у березні 2017 року та у травні 2017 року звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшення пенсійного віку. Вперше, 17.03.2017 від УПФУ в м. Лисичанську отримав відповідь, в якій зазначалось, що відповідно до наданих документів за період роботи з 08.09.1986 по 31.01.1994 пільговий стаж складає не 07 років 04 місяці, а лише 06 років 08 місяців, бо начебто 08 місяців пільгового стажу не підтверджено первинними документами, тому право на призначення пенсії набуде у віці 54 роки, тобто після 09.06.2017. У відповіді відповідача від 23.05.2017 №202/п-11 було зазначено, що пільговий стаж, який відповідач не може врахувати для призначення пенсії стосується періоду роботи з 18.06.1991 по 31.01.1994 на ВАТ «Лисичанськувугілля» ВП шахта «Чорноморка», бо не має даних за 08 місяців щодо спусків-виїздів під землю. Також в відповіді зазначено, що з заявою про призначення пенсії може звернутися у 54 роки.
Відповідно до довідки трудового архіву Лисичанської міської ради від 02.06.2016 у табелях обліку спусків-виїздів під землю ділянки ШПУ №1 шахти «Чорноморка» за червень 1992 року - грудень 1994 року напроти прізвища ОСОБА_1 спуски-виїзди не проставлені.
Відповідно до довідки ПАТ «Лисичасньквугілля» від 06.06.2017, за період з 30.12.1001 по 04.12.1993 ОСОБА_1 знаходився тільки у оплачуваних щорічних відпусках.
Твердження того, що за період роботи з 18.06.1991 по 31.01.1994 працював без перерв та отримував заробітну плату є і довідка ПАТ «Лисичанськвугілля» від 28.05.2015 про суму заробітку з розшифруванням.
10.06.2017 відповідачем по справі призначено пенсію за віком при загальному стажу 34 роки 03 місяці 04 дні, в тому числі за списком №1 06 років 02 місяці 18 дні. Тобто, після призначення пенсії відповідач не врахував ще 06 місяців пільгового стажу.
Позивач вважає незаконними дії відповідача, які виразилися у відмові в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку з 53 років з урахуванням 07 років 04 місяці стажу роботи за списком №1, з яких 01 рік 02 місяці не були враховані відповідачем, та призначення пенсії не з 09.06.2017, а з 09.06.2016 року.
За таких обставин позивач просив:
- визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо не зарахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», а саме 01 рік 02 місяці, який дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку у 53 роки, тобто з 09.06.2016, незаконними;
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням 01 року 02 місяців пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», який не був зарахований при призначенні пенсії та виплатити недоотримані суми пенсійних виплат з 09.06.2016.
Разом з позовною заявою ОСОБА_1 подав клопотання про поновлення строку звернення до суду (а.с.36).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2018 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні на 29 березня 2018 року (а.с.38-39).
14 березня 2018 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у його відсутність (а.с.44).
26 березня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду від УПФУ в м. Лисичанську Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с.47-48).
У відзиву відповідач зазначив, що позивачу пенсія призначена за віком з 10.06.2017 при загальному стажі роботи зарахованому по 30.04.2017, який складає 34 роки 03 місяці 04 дні, в тому числі робота за списком №1 (шахтарі) 06 років 02 місяця 18 днів. Розрахунок пенсії проведено за нормами статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи з коефіцієнту страхового стажу та заробітку. В листопаді 2017 року пенсію позивачу допризначено, а саме стаж зараховано по 31.05.2017, заробітну плату доопрацьовано за результатами акту зустрічної перевірки та зараховано згідно даних персоніфікованого обліку по 31.05.2017. Загальний стаж склав 34 роки 04 місяці 05 днів.
Щодо неврахування періоду роботи з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка» при призначенні пенсії відповідач зазначив, що в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №54 від 17.05.2017 та довідки про вихождаємість №49 від 07.06.2016, пільговий стаж роботи за період з 18.06.1991 по 31.01.1994 (шахта «Чорноморка») складає 01 рік 08 місяців 01 день, який і було взято при призначенні пенсії.
Також відповідач зазначив, що відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначаються з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніш трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Тому відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахування пенсії з 09.06.2016 неправомірними.
З урахуванням зазначеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.
У судове засідання позивач не прибув, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, у відзиву на позовні вимоги зазначив про проведення розгляду і вирішення справи без участі уповноваженого представника УПФУ в м.Лисичанську Луганської області.
Дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доказам, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.
Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську листом від 17.03.2017 № 3786/08-31 повідомила ОСОБА_1 про розгляд його звернення щодо призначення пенсії (а.с.13).
Даним листом УПФУ в м. Лисичанську Луганської області повідомило позивача, що у своєму зверненні стверджує, що за період роботи з 08.09.1986 по 31.01.1994 пільговий стаж складає 07 років 04 місяців, але в порушення Порядку№22-1 від 25.11.2005 підтвердження наявного трудового стажу, з них 08 місяців не підтверджені первинними документами, і, відповідно, за попередніми розрахунками пільговий стаж, в такому випадку, складає 06 років 08 місяців. Тобто, відповідно до вимог частини 2 пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для ОСОБА_1 зменшення пенсійного віку складає 6 років. Враховуючи те, що пенсійний вік, який визначений абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає 60 років, право на призначення пенсії набуде у віці 54 роки, тобто після 09 червня 2017 року.
Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську листом від 23.05.2017 №202/П-11 повідомила ОСОБА_1, що відповідно до листа шахтобудівельного управління від 17.05.2017 №211 надану ним до звернення довідку від 27.04.2017 № 48 скасовано. На заміну скасованої довідки, на адресу УПФУ в м. Лисичанську надіслано нову довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.05.2017 №54 та довідку від 17.05.2017 № 210 про перебування у відпустках. За даними довідками пільговий стаж за період роботи з 18.06.1991 по 31.01.1994 в шахтобудівельному управлінні з урахуванням спусків-виїздів під землю по шахті «Чорноморка» (архівна довідка від 02.06.2016 № 1803/01-26) та періодів перебування в чергових відпустках (довідка від 17.05.2017 № 210) складає 2 років 17 днів. Загальний пільговий стаж роботи за списком №1 за наданими до управління документами не змінився та складає 6 повних років, що дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років, тобто в 54 роки (а.с.14).
Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську листом від 07.12.2017 № 227/П-7 повідомило позивача про розгляд заяви щодо перерахунку пенсії (а.с.15).
Відповідачем на виконання ухвали суду надані копії документів з пенсійної справи (а.с.49-84, 88-101).
Спірним питанням є встановлення спеціального трудового стажу, який дає право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку. Спірний період є період роботи ОСОБА_1 з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка».
ОСОБА_1 пенсія призначена за віком з 10.06.2017 при загальному стажі роботи зарахованому по 30.04.2017, який складає 34 роки 03 місяці 04 дні, в тому числі робота за списком №1 (шахтарі) 06 років 02 місяця 18 днів (а.с.49-51).
У спірний період позивач працював в ВП «Шахтобудівельне управління» ПАТ «Лисичанськвугілля» що підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с.7-11) та довідкою від 02.06.2016 № 1803/01-26 (а.с.59).
Довідкою ПАТ «Лисичанськвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.05.2017 №54 підтверджено, що ОСОБА_1 працював в ВП «Шахтобудівельне управління» ПАТ «Лисичанськвугілля» з 18.06.1991 по 31.01.1994 за посадою прохідник підземний, що передбачена Списком №1, підстава: постанова №162 від 11.03.1991, за період з 18.06.1991 по 31.01.1991, (період 02 роки 00 місяців 17 днів) (а.с.60).
Довідкою ПАТ «Лисичанськвугілля» № 49 від 07.06.2016 підтверджено вихід ОСОБА_1 за посадою прохідник підземний за період з 18.06.1991 по 31.01.1994: серпень 1991 року - 12 днів, вересень 1991 року - 15 днів, жовтень 1991 року - 21 день, листопад 1991 року - 19 днів, грудень 1991 року - 20 днів, січень 1992 року - відпустка 26 днів, лютий 1992 року - 19 днів, березень 1992 року - 21 день, квітень 1992 року - 20 днів, травень 1992 року - 0 днів, червень 1992 року - 0 днів, липень 1992 року - 19 днів, серпень 1992 року - 15 днів, вересень 1992 року - 14 днів, жовтень 1992 року - 21 день, листопад 1992 року - 0 днів, грудень 1992 року - 20 днів, січень 199 року - 19 днів, лютий 1993 року - 19 днів, березень 1993 року - 0 днів, квітень 1993 року - 16 днів, травень 1993 року - 19 днів, червень 1993 року - 0 днів, липень 1993 року - 12 днів, серпень 1993 року - 21 день, вересень 1993 року - 17 днів, жовтень 1993 року - 15 днів, листопад 1993 року - 0 днів, грудень 1993 року - 17 днів, січень 1994 року - 17 днів (а.с.88).
Таким чином, зазначеними довідками підтверджено спеціальний трудовий стаж за посадою прохідник підземний, що передбачена Списком №1, за період роботи ОСОБА_1 з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», складає 01 рік 08 місяців 01 день.
Довідкою № 312 від 02.10.2017 відділу контрольно-перевірочної роботи №2 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області встановлено, що при перевірці розрахунково-платіжних відомостей за 1991-1994 роки, встановлено, що за перевіряємий період, ОСОБА_1 з табельним №622, значиться. За перевіряємий період з 18.06.1991 по 31.01.1991 відпусткою без збереження заробітної плати не користувався (а.с.90-91).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Аналіз наведених норм свідчить, що обчислення страхового стажу за спірні періоди роботи позивача, має проводитись в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії визначається статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджений Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 2 цього Порядку зазначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Пунктом 3 цього Порядку встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Судом встановлено, що спірний період роботи позивача, який на думку позивача не враховано у повному обсязі до спеціального стажу за списком №1 є період роботи з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка».
Трудова книжка позивача (а.с.7-11) не містить у собі відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах для окремих категорій працівників, які підтверджують спеціальний трудовий стаж, як то кількість повних робочих днів виконання робіт в умовах, передбачених Списками. Тому посилання позивача на те, що належним доказом підтвердження пільгового стажу є трудова книжка є незмістовним.
Так, в судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 у спірний період з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка» - 01 рік 08 місяців 01 день.
Посилання позивача на довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 61 від 28.05.2015 (а.с.16), як на доказ його роботи без перерви з 18.06.1991 по 31.01.1994, суд вважає безпідставними, оскільки дана довідка містить у собі дані щодо нарахування заробітної плати у спірний період, та не містить відомості про кількість повних робочих днів виконання робіт в умовах, передбачених Списками, які враховуються при призначенні пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач при вирішенні питання про призначення пенсії ОСОБА_1 на законних підставах та правомірно зарахував до пільгового стажу період роботи позивача в період з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка» лише 01 рік 08 місяців 01 день, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання незаконними дії Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо не зарахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», а саме 01 рік 02 місяці, який дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку у 53 роки, тобто з 09.06.2016.
Друга вимога позивача, а саме зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням 01 року 02 місяців пільгового стажу за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за період часу з 18.06.1991 по 31.01.1994 у ВАТ «Лисичанськвугілля» шахта «Чорноморка», який не був зарахований при призначенні пенсії та виплатити недоотримані суми пенсійних виплат з 09.06.2016, є похідною від першої, а тому також не підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується в силу статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити за необґрунтованістю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 03 квітня 2018 року.
Суддя ОСОБА_2