ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
21.03.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1110/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.,
секретар судового засідання Павлюк У.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: прокуратури Івано-Франківської області,
вул.Грюнвальдська,11, м.Івано-Франківськ, 76000;
до відповідача: виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,
вул.Грушевського,21, м.Івано-Франківськ, 76000;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1,
вул.Ахматової,31/173, м.Київ, 02068;
про визнання незаконним та скасування підпункту 8.1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 622 від 04.10.12, яким квартиру АДРЕСА_1"А" в м.Івано-Франківську, як службову, переведено в ордерну
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 - заступник начальника відділу, (службове посвідчення №033628 від 26.05.15)
від відповідача: ОСОБА_3 - начальник відділу правового забезпечення, (довіреність №9/01-20/14-в від 02.01.18)
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_4 - адвокат, (договір про надання адвокатських послуг №29-12/17 від 29.12.17, свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю серія ВЛ №492)
ВСТАНОВИВ: прокуратура Івано-Франківської області звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування підпункту 8.1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 622 від 04.10.12, яким квартиру АДРЕСА_1"А" в м.Івано-Франківську, як службову, переведено в ордерну.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.17 прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.12.17 залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 26.01.18 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до розгляду по суті на 23.02.18.
В судовому засіданні 23.02.18 оголошено перерву до 14.03.18.
В судовому засіданні 14.023.18 оголошено перерву до 21.03.18.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених в позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що переоформлення квартири АДРЕСА_1"А" в м.Івано-Франківську із службової в ордерну відбулося без згоди власника майна, а саме держави в особі Кабінету Міністрів України; приймаючи спірне рішення відповідачем не дотримано вимог чинного на час його прийняття законодавства; щодо встановлення факту підробки документів, які стали підставою для прийняття спірного рішення виконкомом Івано-Франківської міської ради відкрито кримінальне провадження, по якому проводиться досудове розслідування.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що переоформлення квартири АДРЕСА_1"А" в м.Івано-Франківську із службової в ордерну відбулося у відповідності до чинного на той час порядку, підставою для прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради було саме клопотання прокуратури Івано-Франківської області та протокол спільного засідання профкому первинної профспілкової організації прокуратури Івано-Франківської області та адміністрації прокуратури.
Представник третьої особи позов проти позову заперечував з огляду на його безпідставність та зазначав про пропуск позивачем строку позовної давності на звернення до суду з даним позовом.
Розглянувши подану позовну заяву та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, встановив таке.
Згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 10.12.09 прокуратура Івано-Франківської області є постійним землекористувачем земельною ділянкою площею 0,4599 га, розташованою на розі вулиць ОСОБА_5 в районі будинків №6 та № 8 в м.Івано-Франківську (реєстраційний № 030929400060 від 10.12.09).
Згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 05.04.11 прокуратура Івано-Франківської області є постійним землекористувачем земельною ділянкою площею 0,0764 га, розташованою в районі вулиць Галицька - ОСОБА_5 - Хіміків в м.Івано-Франківську (реєстраційний № 261010003000008 від 10.12.09).
Цільове призначення зазначених земельних ділянок - для будівництва багатоквартирного житлового будинку.
11.07.12 між прокуратурою Івано-Франківської області (замовник) та СПД ОСОБА_6 (інвестор) укладено інвестиційний договір на капітальне будівництво багатоквартирного житлового будинку (групи житлових будинків) в районі вулиць Галицька, ОСОБА_5, Хіміків в м.Івано-Франківську, за умовами якого замовник передає інвестору земельну ділянку площею 0,4599 га, розташованою на розі вулиць ОСОБА_5 в районі будинків № 6 та № 8 в м.Івано-Франківську (реєстраційний № 030929400060 від 10.12.09) та земельну ділянку площею 0,0764 га, розташованою в районі вулиць Галицька - ОСОБА_5 - Хіміків в м.Івано-Франківську (реєстраційний № 261010003000008 від 10.12.09) в тимчасове користування терміном на 4 роки для будівництва багатоквартирного житлового будинку (групи житлових будинків), а інвестор зобов'язується актом прийому-передачі передати замовнику у власність 12 квартир.
12.07.12 на підставі укладеної між ПП "Домінанта Люкс", ФОП ОСОБА_6 та прокуратурою Івано-Франківської області угоди про відступлення права вимоги майнових прав № П-06/07-1 від 11.07.12 та акту приймання-передачі № 11 від 12.07.12 прокуратура отримала трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 "А" в м.Івано-Франківську.
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 552 від 07.08.12 трикімнатну квартиру № 65 загальною площею 88,3 кв..м. на вул.І.Пулюя, 15 "А" в м.Івано-Франківську закріплено за Івано-Франківською обласною прокуратурою як службову з правом реєстрації працівників обласної прокуратури.
Цим же рішенням трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 "А" в м.Івано-Франківську як службову надано прокурору Каліфіцькому Олександру Анатолійовичу (склад сім'ї 4 особи: він, дружина, донька, син, м.Київ).
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 662 від 04.10.12 трикімнатну квартиру № 65 на вул.І.Пулюя, 15 "А" в м.Івано-Франківську переоформлено із службової в ордерну прокурору Івано-Франківської області Каліфіцькому Олександру Анатолійовичу (склад сім'ї 4 особи: він, дружина, донька, син, м.Київ).
В рамках кримінального провадження №420014090000000102, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 25.06.14 у Івано-Франківської міської ради проведено виїмку оригіналів документів, в т.ч. рішення МВК №622 від 04.10.12 та первинних документів до вказаного рішення.
Як визначено в ст.118 Житлового кодексу Української РСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ОСОБА_7 народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Згідно ст.124 Житлового кодексу Української РСР робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадяни, які виключені з членів колгоспу або вийшли з колгоспу за власним бажанням, підлягають виселенню з службового жилого приміщення з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого жилого приміщення.
Без надання іншого жилого приміщення у випадках, зазначених у статті 124 цього Кодексу, не може бути виселено, зокрема, осіб, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації, що надали їм службове жиле приміщення, не менш як десять років (ст.125 ЖК РСР).
ОСОБА_7 Міністрів Української РСР № 37 від 04.02.88 "Про службові жилі приміщення" визначено Перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, серед яких, зокрема, працівники прокуратури за переліком, визначеним Генеральним прокурором України (п.40).
Перелік категорій працівників органів прокуратури, яким може бути надано службове жиле приміщення, затверджено наказом Генеральної прокуратури України №48/13-ок від 16.04.04.
В п.3 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою ОСОБА_7 Міністрів Української РСР № 37 від 04.02.88, визначено, що жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ОСОБА_7 народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. В тих випадках, коли підприємство, установа, організація розташована на території одного населеного пункту (району в місті), а жиле приміщення на території іншого, рішення про його включення до числа службових приймається виконавчим комітетом ОСОБА_7 народних депутатів за місцем знаходження приміщення.
Згідно п.6 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою ОСОБА_7 Міністрів Української РСР № 37 від 04.02.88, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті ОСОБА_7 народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ОСОБА_7 народних депутатів.
Про виключення жилого приміщення з числа службових у журналі обліку службових жилих приміщень робиться відповідна відмітка.
Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ОСОБА_7 народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація. У рішенні зазначається, яку займає посаду або виконує роботу особа, якій надається службове жиле приміщення, склад її сім'ї, розмір приміщення, що надається, кількість кімнат у ньому та адреса (п.16 Положення).
Згідно п.34 Положення робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадяни, які виключені з членів колгоспу або вийшли з колгоспу за власним бажанням, підлягають виселенню з службового жилого приміщення з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого жилого приміщення. Виселення провадиться в судовому порядку.
Без надання іншого жилого приміщення у випадках, зазначених у пункті 34 цього Положення, не може бути виселено, зокрема осіб, які осіб, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації, що надали їм службове жиле приміщення, не менш як десять років (п.35 Положення).
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 218 від 16.06.98 затверджено Тимчасове положення про переведення службових квартир в ордерні, яке визначає порядок переоформлення службових житлових приміщень в житло для постійного проживання громадян при умові відпрацювання працівниками та службовцями на підприємстві та організації, що його надали, не менше 10 років.
Позивач не заперечує факту того, що стаж роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури більше 10 років; з вересня 2011 року по жовтень 2013 року він обіймав посаду прокурора Івано-Франківської області.
В зазначеному Положенні визначено, що для переоформлення службового житла в ордерне громадянам необхідно подати такі документи:
- заяву від мешканця та дорослих членів його сім'ї на ім'я міського голови про переоформлення,
- витяг з протоколу спільного засідання адміністрації та профкому про переоформлення службової квартири в ордерну за місцем роботи працівника, службовця,
- копію службового ордеру, засвідчену в ЖЕО,
- витяг з трудової книжки заявника,
- довідку про перебування на квартирному обліку всіх дорослих членів сім'ї,
- копію договору найму на службову квартиру,
- довідку про склад сім'ї та прописку в ЖЕО.
Представники підприємств, організацій чи громадяни подають вищевказані документи у відділ обліку та розподілу житла міськвиконкому для їх розгляду на засіданні житлової комісії. Після цього питання переоформлення службових квартир в ордерні розглядаються на засіданні виконкому.
Підставою для прийняття виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради рішення № 662 від 04.10.12, яким службову квартиру № 65 на вул.І.Пулюя, 15 "А" в м.Івано-Франківську, надану прокурору Каліфіцькому О.А., переведено в ордерну, зазначено клопотання прокуратури Івано-Франківської області від 28.09.12 № 13/2-48 вих-12 та протоколу спільного засідання профкому первинної профспілкової організації прокуратури Івано-Франківської області та адміністрації прокуратури від 28.09.12.
Судом встановлено, що прокуратура Івано-Франківської області, розпорядившись квартирою № 65 на вул.І.Пулюя, 15 "А" в м.Івано-Франківську, діяла в межах наданих їй органом, уповноваженим управляти державним майном, повноважень, в тому числі й щодо розпорядження належним їй на праві оперативного управління майном (квартирами), шляхом надання його своїм працівникам, виходячи з такого.
Як визначено в ч.1 ст.5 Житлового кодексу Української РСР державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих ОСОБА_7 народних депутатів (житловий фонд місцевих ОСОБА_7) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).
Управління житловим фондом здійснюється власником або уповноваженим ним органом у межах, визначених власником (ст.18 ЖК УРСР).
Як вбачається з наданої позивачем ОСОБА_8 довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно, трьохкімнатна квартира № 65 на вул.І.Пулюя, 15 "А" в м.Івано-Франківську була оформлена на Державу в особі Кабінету Міністрів України, орган уповноважений здійснювати управління майном - Генеральна прокуратура України, право оперативного управління - прокуратура Івано-Франківської області.
Згідно ч.2 та ч.3 ст.326 Цивільного кодексу України від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади; управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
В п.1 ч.1 ст.20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що Кабінет Міністрів України здійснює відповідно до закону, зокрема, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.
Отже, суб'єктом управління державним майном, закріпленим за прокуратурою Івано-Франківської області на праві оперативного управління, виступає як сама прокуратура Івано-Франківської області, так і Генеральна прокуратура України, до сфери управління якої входить остання, які реалізують права держави, делеговане Кабінетом Міністрів України, як власника такого майна на володіння, користування і розпорядження ним.
Відповідно до ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.
В ст.137 Господарського кодексу України визначено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Вищенаведене спростовує доводи прокуратури Івано-Франківської області стосовно відсутності повноважень без згоди Кабінету Міністрів України та Генеральної прокуратури України на розпорядження вказаною квартирою.
Належних доказів, що свідчать про встановлення факту підробки документів, які стали підставою для прийняття спірного рішення виконкомом Івано-Франківської міської ради, позивачем суду не надано.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, здійснивши переоформлення квартири з службової в ордерну, виконував покладені на нього нормами чинного на той час законодавства функції по зміні статусу житлового приміщення, розміщеного на території м.Івано-Франківська.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом не доведено порушень виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради при прийнятті рішення № 622 від 04.10.12, норм чинного законодавства та факту порушення прийнятим рішенням прав позивача.
Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено належними і допустимими доказами тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог до відповідача, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги необґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Правила про позовну давність не підлягають застосуванню, в зв"язку з необґрунтованістю позовних вимог.
Судові витрати, у відповідності до ст.129 ГПК України, слід залишити за позивачем.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.13, 73, 74, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
в задоволенні позову відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02.04.18.
Суддя Рочняк О.В.